| Pacienta a întrebat:

AM NEVOIE DE AJUTOR! ( Doamna Brigaela va rog sa raspundeti!)

Am avut un contact sexual neprotejat in data de 28, iar dupa 3 ore am luat Postinor 2(la sfaturile farmacistei), totul se pare ca a fost bine, in sensul ca nu au existat scurgeri ciudate, varsaturi, etc.

Astazi (7zile de la cs neprotejat), m-am trezit cu o pata de sange putin rosiatica, iar acum spre seara a curs mai mult. Ma intreb este "'menstruatia falsa", deci sarcina, sau ceva normal? Desi "menstuatia actuala" este inchisa la culoare, dar ca si cantitate pare a fii Normala. Menstuatia normala e in ziua de 18.Multumesc

Răspuns Câştigător
| diesel94 a răspuns:

@IloveKazimirAndLisa, dupa avatar nu prea pari a fi un om matur

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De ce ai nevoie acum de ajutor si nu ai cerut ajutor cand era cazul? Pilula de a doua zi se numeste de a doua zi pentru ca se ia dupa consult ginecologic (se ia a doua zi ca sa ai timp sa ajungi la medic). Niciodata, in nici o ocazie, nici in ruptul capului nu se ia dupa ureche sau la sfatul farmacistei (care nu are masa ginecologica, deci nu te-a consultat).
In plus, nu inteleg, ai fost victima unui viol sau ce? Fiindca nu pot crede ca cineva ar face sex neprotejat de buna voie si ar lua apoi pilula de a doua zi ca metoda de contraceptie! Pilula de a doua zi este pentru urgente majore (s-a rupt prezervativul, ai fost violata), nu pentru capricii.
Revenind la intrebare: nimeni nu are de unde sa stii de ce sangerezi. E prea devreme pentru sangerare de implantare a sarcinii. Poate fi sangerarea normala dupa pilula de a doua zi. Poate fi sangerarea data de un avort incomplet. Poate fi o reactie adversa minora. Poate fi semnul unei reactii adverse grave (gen hiperplazie de endometru).
In mod normal, la o saptamana de la pilula de a doua zi, ginecologul te-ar fi chemat la un nou consult. Ar trebui maine sa cauti un ginecolog foarte bun si sa ajungi macar in al 12-lea ceas la el. Si asta cat mai repede (pana vineri, in tot cazul).
Apropos de menstruatii normale. Nu poti folosi acest termen timp de 6 luni de la pilula de a doua zi. Fiindca ea provoaca mari dezechilibre hormonale care se pot manifesta cu ovulatii si menstre neregulate.
Testul de sarcina facut la 7 zile are semnificatie zero absolut. Daca erai gravida, aveai sansa de maxim 1% sa se pozitiveze. Testul trebuie facut dupa minim 21 de zile de la contactul sexual. daca este facut mai devreme, se ia in considerare numai daca este pozitiv (adica iti poate arata daca esti insarcinata). Daca este negativ, nu inseamna absolut nimic.
In legatura cu ce spuneai ca fiecarei femei i se poate intampla asta. E o prostie si nu e adevarat. Si e o jignire la adresa unei femei normale. Unei femei cat de cat responsabile nu i se intampla sa faca sex neprotejat, de buna voie si daca nu isi doreste copil. Exista, intr-adevar, o minoritate de femei lipsite de discernamant, dar nu poti sa le bagi pe toate in aceeasi oala. Ai jignit milioane de femei care au o viata sexuala normala, responsabila, care sunt capabile sa traiasca normal, fara sa-si bata joc de viata si de corpul lor. Am zis mai sus considerentele in care o femeie poate pati asa ceva. daca nu te incadrezi, atunci nu ai voie sa spui ca oricarei femei i se poate intampla asa ceva, fiindca este o minciuna jignitoare.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Daca iei Postinor iti vine mentsruatia mai repede. stiu de la o prietena. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| anca174 a răspuns:

Buna si eu am luat postinor si dupa cateva zile am avut "menstruatie" sa-i spunem, desi nu trebuia sa imi vina, deci era din cauza medicamentului si intr-adevar si la mine era mai inchisa la culoare decat de obicei. Daca ti-ai facut un test de sarcina si ti-a iesit negativ nu ai de ce sa te ingrijorezi, poti astepta inca o saptamana sau doua... cred ca scrie si pe prospectul medicamentului cat timp poti astepta ca apoi sa-ti faci un test de sarcina ca sa fi linistita.

| Kazimir a răspuns:

Mda asta iti trebuie daca te f fara prezervativ... ne auzim peste 9 luni

| Kazimir a răspuns:

@pacienta eu nu te-am facut proasta. facandu`ma astfel ai dat dovada de un nivel intelectual sub medie si de o varsta mult sub a mea. daca te intereseaza ti-as fi putut fi si tata. si daca ti-as fi fost tata ce curele ti-as fi dat pe spinare ca ti`o tragi cu toti fara protectie.

| diesel94 a răspuns:

La aproape toate femeile care iau postinor, dupa maxim 1 saptamana le vine menstruatia

| AntoniaFollowill a răspuns:

Poate fi o dereglare hormonalahappy

| Ioana_9532 a răspuns:

E o dereglare hormonala >big grin

| Pacienta explică:

Am uitat sa mentionez ca in a 7-a zii de cand am luat pastila si cand a aparut sangerarea am facut un test de sarcina care a iesit Negativ.

| Pacienta explică:

IloveKazimirAndLisa. Auzi daca esti prost vezi-ti de treaba ta. Aproape oricarei femei i se poate intampla asta, daca nu esti instare sa dai un sfat vezi-ti de jucariile tale de copil mic. Bafta

| Pacienta explică:

Domule asistenta IloveKazimirAndLisahee hee, nu-ti permit sa ma jignesti in primul rand.Si daca tu ai fi un cadru medical nu ti-ai permite sa vorbesti asa,ipocritule! Nu ai cum sa-mi fi tata nu e diferenta mare de varsta,ai sa spui texte expirate despre mentaliate. Intrebarea a fost pusa si totul a fost un accident,s-a rupt prezervativul,nu v-ati gandit? Daca esti incompetent sa-mi dai un raspuns,sa nu te apucu sa filozofesti pe aici cu baliverne,prefer sa taci. Si inca odata continui sa te fac cum vreau eu,daca tu iti permisti sa vorbesti cu mine ca la usa cortului, daca ai crescut prin canalizari mai bine taciwinking. Atata timp cat n-ai nimic inteligent de spus taci! Si pana sa fi cadru medical, mai corecteaza-ti limbajul.Multumesc!

| crazycrazymeme a răspuns:

Buna VA ROG FRUMOS AJUTATI-MA SI PE MINE worried eu am o alta problema :-s sunt foarte speriata :-s sora mea a avut vineri dupa masa contact sexual :-s si i s-a rupt prezervativul :-s a mers la farmacie cam la 4 h dupa act si a luat postinor-2... a luat imediat pastila pana aici toate bune sad a doua zi in loc sa ia pastila la 12 h a uitat si a luat-o mai tarziu cu 7 h crying si acum e speriata de moarte pentru ca nu stie daca a functionat daca trebuie sa mai ia o doza :-s si si eu sunt speriata pentru ea :-s va rog frumos sa ne ajutati crying( multumesc :-s:*:*:*