| criss_1615 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! dupa ce mi-a trecut ciclul chiar in ultima zi a lui am facut'o cu prietenul meu si cand a bagat'o mi-a curs sange si m-a tinut 2 zile si jumatate si mi-a trecut. ce se intampla? acum am luat o pauza dar credeti ca daca mai facem acum, mai imi curge sange? ma scuzati pentru cuv urate dar nu am avut km sa va explic.multumesc celor care imi raspund

2 răspunsuri:
| Zumbalaarebeca a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie daca ati luat o pauza de 2-3 zile cred ca nu iti va mai curge nimic cel putin la mine asa a fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi de fapt ce se intampla: ciclul consta in eliminarea unui ovul nefecundat. Acesta provoaca o rana pe uter, care sangereaza, de unde si scurgerea de sange la ciclu. Cand ati facut sex, acea rana nu era complet vindecata, asa ca rana a continuat sa sangereze pana la vindecare. Nu e nici o problema cat timp mentii igiena, e doar inconvenientul ca se prelungeste perioada de sangerare. Nu uita de prezervativ, chiar daca esti in ultimele zile ale ciclului, mai ales daca e neregulat, ai putea fi in perioada de fertilitate.