| moldovanm90 a întrebat:

Am nevoie de-o parere.
Am facut un test betaHCG care mi-a iesit de 0, 6 (negativ), doua teste de sarcina, negative. Problema-i ca CM mi-a intarziat 25 zile. Da, am fost la control si mi-a dat Duphaston, iau de-o saptamana si nimic. sad

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. Menstruatia NU vine cat timp iei Duphaston, el are rolul de a ingrosa artificial endometrul (e progesteron). Vei lua 10 zile tratamentul (asa trebuie) si la 2-5 zile de la terminarea lui va aparea o sangerare care va tine loc de menstruatie (fiindca fara progesteron, endometrul va intra in faza menstruala)

| moldovanm90 explică (pentru Brigaela):

Pe urma ar trebui sa vina normal? Intreb deoarece este prima data cand ma aflu intr-o situatie de acest gen. Am CM de 10ani, si mi-a venit regulat de la bun inceput. Nu stiu ce s-a-ntamplat acum.sad

| Brigaela a răspuns (pentru moldovanm90):

Nu, pe urma vei face analize si investigatii, inclusiv ecografie pelvina si consult endocrinologic si vei afla cauza, apoi o vei trata. Din pacate, boala apare din senin

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi TREBUIT să faci o ecografie ovariană/pelvină pentru a verifica dacă nu este vorba de vreo afecţiune ovariană!
Abia apoi ar fi trebuit să-ţi prescrie Duphaston...

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va recomanda analize hormonale pentru a determina dozajul sanguin şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - mai ales dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci se prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

În cazul tău ( chiar dacă n-ai precizat ), bănuiesc că ţi s-a prescris un tratament pe 10 zile.
După acestea, ar trebui să apară menstruaţia ( depinde şi de schema de administrare )...

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf

Iar dacă, în luna următoare, nu apare menstra, mergi la ginecolog ( pentru ecografie ) + endocrinolog!

Toate cele bune.