| CiRiNeL a întrebat:

Am nevoie de o parere. Un amic de al meu s-a despartit de fosta lui prietena de vreo 4 luni. In ultimul timp eu am vorbit din ce in ce mai multe chestii cu ea, am luat si in calcul posibilitatea ca noi doi sa fim impreuna. Cred ca ne intelegem bine si tot timpul imi face placere sa vorbim, fie la telefon, fie pe mess sau la o cafea. Ea a avut o relatie de 5 ani cu amicul asta al meu. Il cunosc de vreo 7-8 ani cred dar nu suntem foarte apropiati si ne vedem foarte rar. Eu initial am zi nu unei relatii intre mine si ea doar pentru ca mie nu mi-ar conveni sa o vad pe fosta cu care am stat 4 ani si de care m-am despartit acum 7 luni ca ar avea o relatie cu unul dintre amicii mei. Imi e frica de o reactie nasoala a amicului meu...pareri?!?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

"Nu-i a buna". In plus, de unde stii ca relatia cu tipa asta o sa mearga? Parerea mea e sa nu strici prietenia f faina pe care o ai cu ea, din curiozitatea pentru o relatie care ar putea esua. Si vezi ca am raspuns fara sa fac vreo abordare despre "corectitudinea" fata de amic. Sincer, principiul ala cu "ce tie nu iti place nu face altuia" e o dovada de civilizatie din partea ta. Hai, are balta peste... Schimba target-ul, ca nu suna deloc incurajator situatia asta imbarligata si am vazut eu destule, la voi parca nu ar merge.winking

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Stai măi cuminte.
Sunt 4 femei per mascul. Matematic vorbind.
Încearcă la celelalte 3winking

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca doar te temi de cum va reactiona fostul, eu zic ca poti trece linistit peste binecuvantarea lui pe care mi se pare mie ca o dorestihee hee
Daca luam mereu in calcul toate obstacolele de a intra intr-o relatie atunci unde am ajunge?!

Parerea mea e sa incerci dar nu te grabi si vorbeste cu ea sincer despre sentimentele ei pentru fostul.Ca daca ea vrea doar sa te foloseasca pe post de pansament atunci e de rau si o sa suferi ca fraierul!

Ahh, si totusi ai grija sa nu confunzi o prietenie cu altceva!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai bine nu! Relatiile de lunga durata care se rup lasa rani adanci. Poate te vrea pe post de balsam, sa-i vindeci rana, dar asa cum spunea @anonimul exista oricand posibilitatea de a se intoarce la fostul.

| Barajag a răspuns:

Mai bine stai in banca ta, fete sunt multe, nu are rost sa te incurci cu fosta iubita a amicului tau mai ales ca au avut o relatie 5 ani.Chiar daca ea insista sa fiti voi impreuna, eu zic sa o refuzi.Bafta!

| doc a răspuns:

Parerea mea nu te baga ca ramai cu buza umflata. Nu treci asa usor peste o relatie de 5 ani si sufera probabil amandoi... E posibil ca ea sa stea cu tine doar sa il faca pe el gelos in speranta ca se va intoarce la ea. Faptul ca o sa te certi cu amicul tau e ceva sigur, pana la urma toti avem mandria noastra. Acuma eu nu te indemn nici sa refuzi relatia cu ea nici sa accepti. iti spun ce as fi facut eu daca eram in postura ta...intr-un final tot ce crezi u cai bine o sa faci nu o sa te iei dupa noi

| eduardd a răspuns:

Discuta cu amicul tau despre problema asta; daca-ti pasa si de parerea lui si de el (ca si amic), daca el e sincer cu tine si-ti spune ca n-o mai iubeste, daca nu mai vrea sa se-mpace cu ea, si daca simti ca ceea ce faci e bine, fa ceea ce simti(atentie! simturile pot fi pervertite, rezultatele vor fi pe masura.)

| dani9354 a răspuns:

Prietenul tau va da vina pe tine ca s-a despartit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, la cate femei sunt pe lumea asta, tocmai pe asta ai gasit-o?big grin + ca exista mereu posibilitatea ca ea sa se intoarca la el si at chiar pici de fraier, dar faci cum crezi, de cele mai multe ori e bine sa te feresti de situatii de astea, ca niciodata nu ies bine...

| criss_3786 a răspuns:

Daca nu ti-e un prieten f. bun, n-ar fi nici o problema atata timp cat si ea ar vrea sa stea cu tine, dar daca tii cont de prietenia lui mai bine las-o balta

| sukaru a răspuns:

Fi baiat si respecta aproapele parerea mea¿