| anonim_4396 a întrebat:

AM NEVOIE DE SFATURI, VA IMPLOR TPU.
Mi-ar placea si mie sa locuiesc cu iubitul meu cu care sunt de 4 ani impreună el 28 eu 20. In ăstia 4 ani, ne-am văzut si noi in fiecare sapt o data sau de două si mai m-a luat asa din cand in cand la el, am mai plecat in vacanțe și i-am cu cunoscut si pe ai lui mă plac.
Eu sunt la o scoala postliceală si stau pe banii alor mei, el are salariul si o casă doar a lui in curte cu casa parintilor lui.
El nu m-a cerut pana acum, nu a dorit niciodată sa faca o reuniune de familie sa se cunoască mai bine..si niciodată nu a spus să mă ia la el să fim fericiti.
Și totusi a trecut ceva timp si ma simt mereu singura, cand ii spun despre subiecte mai serioase nu vrea sa discute zice sa mai asteptam ca nu e pregatit pentru mutat si logodnă.
Ce credeți? Sfaturi? Va rog.

9 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

De ce nu aștepți să termini postliceala, să ai un loc de muncă și să te poți întreține singură?
E ușor să spui că îți dorești să te muți la prietenul tău dar te-ai gândit măcar o clipă de schimbarea pe care o vei avea? Acum ești pe banii părinților tăi, tu crezi că îți va fi ușor să pleci de la ei? Vrei să fii întreținută de prietenul tău?
Mai gândește-te.

| sofisis a răspuns:

Nici nu o sa vezi maritis de la el. El, aproape garantat, se va insura cu cea de dupa tine.
Gandeste-te ca are 28 de ani si gandeste-te ca in 4 ani nu ati trait prea mult si multe impreuna. E clar ca nu este o relatie importanta pentru el.

| Emma30555 a răspuns:

Mutatul și căsătoria trebuie sa vina de la sine, dacă faci presiuni obtii contrariul, tu ai abia 20 de ani poți sa mai ai răbdare, dacă e sa fie va fi... E posibil ca atunci când va vrea el sa nu mai vrei tu ca asa se mai întâmplă în viata deci pana atunci lasă lucrurile sa decurgă natural

| ywar a răspuns:

Te tine si el de f@tai, care e sanatos! E o necesitate fiziologica.
In rest termina postliceala si apuca-te de ceva serios. De ce nu faci un curs de bucatar?

| Andra9pk a răspuns:

Dar tu esti pregatita sa tii casa ca femeie? Iti asumi sa faci mancare, curatenie si certurile care se isca in orice cuplu care locuieste in aceeasi casa?
Poate el nu e pregatit sa se mute cu tine inca. Poate vrea inca sa isi traiasca viata.
Discuta cu el

| mdc98 a răspuns (pentru Andra9pk):

Dar ea se face sluga sau sotie?
Adica treburile astea trebuie facute impreuna ca si cuplu, cum adica numa femeia? Barbatul ce sa faca? Sa stea cu curu’ in pat?

| Andra9pk a răspuns (pentru mdc98):

Pai daca nu imi comenta cineva mie, ma miram laughing
I-am zis eu sa fie sluga mai omule? daca barbacsu nu o fi acasa, ce face? Sta pana la 10 seara sa il astepte sa faca impreuna? E greu sa speli niste vase,sa bagi la spalat haine,sa stergi praful sau sa aspiri si sa stergi cu mopul? sau sa faci o mancare?(ea nu mananca?)trebuie femeia tinuta de mana cand da cu un mop? Hai mai, ce naiba?
Din nou, am zis eu de barbat sa stea tolanit si sa o puna pe ea la munca?
Esti maritata de vorbesti, stii cum e? Barbacsu are 28, fata specifica, ca are salariu, deci munceste nu sta linsat in pat toata ziua.
Te pup?

| Atlas33 a răspuns:

Doar daca tu il vei pune pe pasul de a te pierde, va realiza cu adevarat ce simte si ce insemni pentru el, si chiar daca acum nu simte, sau tu crezi ca el nu simte, trebuie doar sa-i misti inima din pozitia latenta in care se afla.Nu este usor, dar se poate rezolva atata timp cat inca mai suntem facuti din carne si oase.

| Eteda a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, dar totusi sunt 4 ani. El te a luat fiind minora, totusi la 28 de ani... nu e ca si cum ar avea 19-20... eu zic sa discutati problema impreuna si o s o rezolvati. Insa daca tot insista ca nu e momentul. incearca sa l mai lasi asa, poate nu e pregatit, esti tanara, nu e capat de tara cu mutatul acum.