| Andruta99 a întrebat:

Buna, tuturor! Revin cu o problemă care îmi dă mari bătăi de cap în relația de cuplu.
Între mine și iubitul meu s-a produs o mare ruptură din punctul de meu de vedere.
Imi spune ca ma iubeste, avem nunta programată, însă nu participa decât verbal la treaba atât el cat si părinții lui, noi stam la mine in Casa, părinții mei ne susțin, nu ne cer bani pentru absolut nimic, facturi, mâncare, nimic. Plus ne ajută financiar, vacante, cheltuielile pentru nunta, părinții lui ne au ajutat foarte foarte putin cu toate că bugetul lor este mult mai mare ca al familiei mele, însă logodnicul meu se scuză cu faptul că socrii mei au foarte mult credite si " vezi doamne " nu au bani, însă fumează amândoi, merg la ieșiri cu prietenii si etc.
Asta nu e tot, logodnicul meu cand merge in vizita acasa (cam des, as putea spune) primește "ordine " de la tatal lui " cumpara-mi tigari, bere, x, y) din bugetul nostru comun, practic. Ceea ce mie nu mi se pare normal, sa ii tin pe țigări, bere si alte tabieturi. Inainte le dadea si bani din salariul lui însă după multe discuții nu o mai face.
Lui totul i se pare in regula si orice as spune, nu ajung la nici un numitor comun. I-am spus că sunt dispusă să îi ajut in cazul in care chiar nu mai au bani însă nu cu țigări, bere si tabieturi.
Am fost si la psiholog de cuplu însă dansei nu i s-a parut nimic anormal in situatia asta, din contra, cică vina ar fi tot la mine.
Mă simt super folosită si eu si părinții mei de acest băiat si de familia lui. Ne-au primit în casă, nu ni s-a cerut nimic, iar noi stăteam efectiv pe străzi la începutul relației pentru ca la el nu aveam loc, nu a existat minimum de efort din partea lui pentru a strânge bani sa ne mutăm cu chirie, ci doar din gura zicea da, ce bine ar fi. Iar eu am vorbit cu părinții mei si ne-am mutat la mine. Am făcut mult prea multe pentru el, discuții peste discuții, ajutor pe partea financiară, cadouri din partea alor mei si a mea, liniște, este tratat poate mai bine ca mine care sunt copilul lor.
Sper sa aveti răbdare să citiți situația prin care eu trec si mă devastează psihic. El trage tot acasa si continua sa le găsească scuze părinților.
Ce pot face, cum pot gestiona situația?
Va multumesc mult! Sanatate si mult bine va doresc!

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu cred ca ar fi o mare greseala sa te mariti cu acest om. Anuleaza nunta, rupe relatia. Stiu ca nu o vei face, dar daca tot ai intrebat, iti ofer parerea mea sincera...chiar cred ca daca vei merge mai departe cu relatia asta, vei avea doar de suferit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si tu cu un astfel de om vrei sa te mariti? Desparte te de el ca te baga in depresie si o va lua si el ca tasu pe bautura in curînd, da i un sut in cr si lasa l.

| RAY a răspuns:

Ai ales prost te a atras fizicul lui poate? Dar a fost o alegere proasta, tu acum ai putea sa te despărți de el, clar nu va fi un bărbat matur

| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa parintii in pace, ca tu nu te mariti cu ei!
ia-ti barbatul si mutati-va singuri, fara sa mai comentezi ce fac ai lui, ce fac ai tai samd.
Luati-va servici si suportati-va financiar unul pe altul, ca de acum inainte sunteti un cuplu, nu copii mici, intretinuti de parinti, ca nu mai sunteti minori sa fiti in grija lor.

| Mosotti a răspuns:

Am citit tot atent, pai vina e putin la tine cum a zis psihologul, ce conteaza ca bea si socru tau bere si fumeaza de la tine? Hai sa fim seriosi, astea-s rahaturi si daca voi doi va iubiti, nu mai conteaza ca-i dai si de tigari aluia.

Si daca-l iubesti, f bine ca ai facut prea multe, niciodata nu e prea mult cand iubesti. Accepta-l asa cum este, ca nu e problema.
Daca iubita mea era asa si o iubeam, nu ma deranja sa-i dau tigari lui tacsu la o adica, adica nu ma deranjau nimicurile astea de fapt.
Iar daca-l iubesti, nu te-ar mai fi deranjat toate astea si nu ai mai fi pus aceasta minora problema.
Deci deja cred ca nu prea-l mai iubesti daca ai pus aceasta problema.
N-ai vazut cum e in iubire? Cand esti iubit, ti se da si case, masini si orice, si nu deranjeaza asta pe cel ce face asta, ca na, te iubeste, si tu te superi pentru ca dai niste tigari si bere? Hai sa fim seriosi.

El trage tot acasa si le gaseste scuza parintilor ca asa este el ca si fel de a fi, nu poate fi altul.

Ori il accepti asa si pe el si pe parintii lui (si daca-l iubesti, vei accepta), ori nu-l mai iubesti si atunci lasa-l.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă nici n-ai pășit încă în căsnicie și ai problemele astea cu el și familia lui, ce crezi că va urma?
Încheiați căsătoria și va veni raiul pe pământ?
Renunță, pentru că va fi din ce în ce mai rău. Iar tu nu ai cum să "repari" asta.
Te complici extrem de rău și îți mai târăști și părinții în asta.

| Goete a răspuns:

Adica tu esti revoltata ca parintii lui nu va ajuta si dai vina pe ei si pe iubitul tau, de parca ar fi obligati sa va ajute?

| CIaudiu a răspuns:

In locul tau m-as desparti de el. E destul de clar ca o discutie seriosa intre 4 ochi nu ajuta cu nimic. Anuleaza casatoria si desparte-te de el. Chiar vrei sa te chinui o viata intreaga cu un asemenea comportament?

| Mopmop a răspuns:

Decat sa te mariti si cu socriiai bine spune stop acum.
Mai ales daca nu ai copil inca.
Ai sa primesti cred cam acelasi raspuns de la toti.
Fa-i bagajele la usa direct si vezi-ti de drum si de viitorul tau!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Întrebarea mea este : el chiar este bărbatul lângă care tu vrei sa îți petreci restul zilelor?

| Aditu94 a răspuns:

Problema e ca lipseste comunicarea.ori e distras, nu te mai vede in ochi cum te vedea la inceput..ai doua variante : va redescoperiti prin terapie de cuplu ori va vedeti de drum fiecare..nu are rost sa stai cu un om doar din obisnuita si pentru ca poate se va schimba la un moment dat.te inseli amarnic..sti cum se spune.a fost randul tau sa fii cu el dar nu si timpul sa ii apartii..nu te grabii cu nunta. testeazal.e simplu.zi ca vrei sa luati o pauza o perioada si vezi reactia. daca accepta inseamna ca simte si el nevoia de o pauza, inseamna ca probabil are pe cineva si are nevoie de o pauza ca sa se redescopere..asta e viata..asa se intampla cand te duci dupa bani si nu dupla omul cu sufet..banii vorbesc." banii vin, banii pleaca" https://www.youtube.com/watch?v=zl2AxbsqPoo

| Andruta99 explică:

Plus. părinții mei ne au lăsat mult loc în curte pentru a ne face casa, ne vor ajuta financiar si ei. însă noi va trebui să facem un împrumut la banca, avem joburi mai mult decât decente pentru România, nu asta e o problemă. Însă, el are un credit de 10.000 de euro pentru tatăl său( este pe numele lui dar îl plătește socrul meu), plus masina noastră însă banca nu ii mai da voie până nu termina creditul de 10.000 de euro sa faca si altul ( cel pentru casa). Am ales sa trec cu vederea si sa am răbdare. Dar lucrurile se inrautatesc, socrii mei se ridică cu pretentii din ce in ce mai mari, mai am putin si le cumpăr eu tot, practic sa i întrețin... Nu pot sa stau cu " mana întinsă " la părinții mei, iar el sa duca banii acasa. totusi. au făcut mai mult decât suficient pentru noi. mi-e si rusine de ei.
Incerc sa imi păstrez calmul, dar rațiunea îmi spune să renunț la relația asta. Nu stiu ce sa fac.pur si simplu.