| NowForYou000 a întrebat:

Am o datorie la Avon de 280 de lei. Am dat produsele unei persoane inainte sa-mi dea banii(nu trebuia sa fac asta). Nu pot da de la mine atata suma. Mi-a venit nervii si nici ca nu mai am de gand sa platesc. Ce mi-ar putea face daca nu platesc? Vreau sa stiu neaparat daca a trecut cineva prin aceeasi situatie. Scuzati categoria, pe la altele cam bate vantu'.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa mai gasesti hoti din astia, stai linistita. Sunt destui care iau produsele, fie le folosesc, fie le dau neglijent si apoi spun: eu nu pot sa platesc, nu am stiut ca daca le iau trebuie sa le si platesc, aveam impresia ca pentru mine sunt gratis, am facut o prostie dar nu am chef sa platesc eu, sa poarte altcineva ponoasele, eu doar ma distrez. Stiu, o sa spui ca si tu ai fost pacalita (desi singura recunosti ca tu ai provocat pacaleala) si asta te face mai putin hoata. Dar nu este adevarat. Daca cineva ti-ar fura tie bani din buzunar si apoi i-ar pierde, din greseala, tu ai considera ca este inocent si ca nu iti datoreaza nimic?
NU stiu daca pentru suma asta o sa-ti faca ceva, dar tu te vei simti toata viata o hoata. Nu e nici o diferenta intre tine si aia care fura din posete in autobuz. O sa incerce sa iti trimita niste somatii, in ideea ca poate la un moment dat iti dai seama de fapta ta si te hotarasti sa reintri in lumea oamenilor cinstiti. Daca sunt satui de hoti, ar putea sa te dea si in judecata si sa iti puna poprire pe venituri sau prorietati (desi de obicei hotii isi ascund veniturile si proprietatile, tocmai pentru a evita sa plateasca pagubitilor sumele care li se cuvin).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te juca cu ăștia la Avon, ei cheama politia la usa ta si i ti i au din lucruri in valoare de suma datorata lor, pe lîngă faptul ca pun penalizari pentru fiecare zi de întîrzîiere, tu sună o pe persoana care a luat marfă de atitia bani sa plăteasca, ca tu nu ai deunde, daca nu o gasesti pe aia, plătesti tu ca altfel ai mari probleme cu Avonul ei nu te iartă, au datele tale din buletin si te vor urmării penal pentru datorie, cere le părintilor vezi tu ce faci si plăteste ti datoriile ca dai de belea, părintii tai stiu ce ai facut tu? Ce varsta ai? Cel mai bine inchide ti contul la avon după ce plătesti datoriile ca lumea nu are bani si multi profită de tine, tu le aduci le dai produsele dar bani zero nu mai vezi de la ei, hotii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai facut cu Avonul? Ai plătit datoria? Ca vad ca vrei sa te bagi la alte firme, le dai țeapă tuturor?

| NowForYou000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, sa stii ca am reusit sa plaresc datoria. Pana la urma acea persoana mi-a dat banii.

| Bondarel99 a răspuns:

Uite o intrebare asemanatoare
https://www.tpu.ro/......data-nu-o/

| mihai69 a răspuns:

Fii liniștit, nu o să piardă ei banii - au metode să te facă să plătești.

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Mare avere 280 de lei