| carbon21 a întrebat:

Am o intrebare, acum seara am incercat ceva nou cu prietena mea, i-am frecat penisul de vagin, tin sa preciz ca nu am ejaculat pe vaginul ei, doar asa toata actiunea a durat cam 5-10 secunde cel mult. Exista sanse sa ramana insarcinata daca ea e vigrina? Maine ar trebui sa-i vina ciclul si pe calendarul de pe telefon zice "redus sanse de a ramane insarcinata ". Are rost sa-mi fac griji?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul, in cazul, prin modul si in situatia descrisa formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Pentru informarea ta corecta dar mai ales pentru a nu face o prostie regretabila in viitor, citeste cu atentie urmatorul raspuns.
1.) CONCEPTIA. Indiferent de varsta si de cunostintele avute in aceasta problema, ar trebui sa fii deja informat corect in privinta procreerii. Procesul prin care i-a nastere si se formeaza o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza doar daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil existent in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis din cadrul ciclului menstrual si intr-un rastimp foarte scurt de cel mult 24 de ore. Reiese ca acea ''intalnire'' in mod obligatoriu trebuie sa se produca FIX la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel : ''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter. Intre vagin si uter exista un canal prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe. In mod normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual legatura este intrerupta, fiindca canalul din cervix este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care este format din mucusul cervical infertil cu o constitutie densa, vascoasa, lipicioasa care are rolul de a impiedica si a NU permite ca spermatozoizii (bacterii, microbi, virusi, etc) sa treaca din vagin in uter. Legatura dintre vagin si uter este eliberata/deblocata doar pe parcursul celor 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual. Pe perioada acestor cateva zile, mucusul cervical devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel acesta ''topeste/dizolva'' dopul existent si deblocheaza trecerea dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare a trecerii prin canalul existent in cervix, se produce pe perioada celor 5-7 zile situate inaintea ziei de ovulatie, cu scopul de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Doar 1 singur (foarte rar mai multi) spermatozoid, cel castigator al cursei cu obstacole, reuseste sa penetreze membrana si sa fertilizeze nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare. Ovul fecundat porneste intr-o calatorie de 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter si la un moment dat se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si va cresterea cu ajutorul hormonilor, pana in momentul in care se transforma si devine embrion. Placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata.
2.) PROBABILITATEA DE SARCINA : Orice fata/femeie dar nu numai ea ci la fel si baiatul/barbatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care este posibil sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a intretine un contact sexual neprotejat, sa fii deja bine informata ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa se petreaca in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR in cazul in care in urma masturbarii ori a sexului neprotejat ajunge sperma in vagin, dar acest lucru are loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in una sau in toate cele 3-4 zile de dinaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uter. Doar atunci si asa poata fi fecundat ovulul de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator fiindca in acesta NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), fiindca doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care ovulul exista deja in acel moment. Probabil ca vei reusi sa intelegi, cand, cum si din ce se poate forma sarcin. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu are rost sa-ti faci probleme de sarcina.

| Andreeush a răspuns:

Nu sunt șanse să fie însărcinată.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu va informati voi inainte sa faceti treaba?

| ywar a răspuns:

Mai freaca-l.

| Dom1 a răspuns:

Nu