| Twister09 a întrebat:

Dacă am frecat penisul de vaginul iubitei mele, poate sa ramana însărcinată?
Eu am ejaculat in mana mea. Dar ma gandesc sa nu fi ajuns si la vagin. Poate rămâne însărcinată?
Sau pentru a rămâne insarcinata trebuie sa existe penetrare?
Multumesc

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta EXACTA dar mai ales CORECTA, citeste cat mai atent urmatoarele informatii in privinta atat al modului, cat si al momentului in care se poate concepe un copil. Orice fata dar nu doar ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in acel moment al relatiei de cuplu in care isi incep viata lor sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis procesul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte de a intretine contacte sexuale (si mai ales neprotejate), cei 2 parteneri de sex sa fie deja foarte precis/bine informati incat sa stie ca pentru a se putea forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa existe si sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca aceste 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume
1-) In primul rand orice fata care are deja ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata, insa NUMAI/DOAR daca sexul sau chiar si masturbarea neglijenta se intampla/are loc in una sau in toate cele 4-5 zile apartinatoare PERIOADEI FERTILE, adica zilele care sunt situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei cand OVULUL VIABIL deja exista in uterul si acesta poata fi fecundat de un spermatozoid provenit din sperma si NU si din din lichidul preejeculator fiindca in continutul acestuia NU exista spermatozoizi.
2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga si sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), fiindca doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga pana in cele 2 trompe uterine pentru a fecunda ovulul in vederea formarii unei noi forme de viata.
In situatia descrisa in prezenta intrebare se poate aprecia fara teama de a gresi, ca NU poate exista nici macar posibilitatea sa apara o sarcina. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situstia prezentata de tine este posibil sa ramana gravida. Pentru a un mai avea emotii si la alte acte sexuale folositi prezervativul!

| eugeniu2020 a răspuns:

Daca in mana dreapta, atunci e insarcinata, daca in stanga atunci nu.
dreapta e cu noroc, iar stanga e cu ghinion!

| Realli a răspuns:

Trebuie să există penetrare, și ejaculare în vagin! Dată viitoare, dacă nu vreți probleme folosiți prezervativul!?