| Lexiiii a întrebat:

Ce ar trebuie sa fac sa renunt sau sa mai continui?
Povestea este asa. Sunt cu un baiat de un an si 3 luni. Am avut un moment mai dificil cand a fost o despartire intre noi de 2 saptamani, in care nu ne-am vorbit deloc. Pana la urma am decis sa fac eu pasul sa vorbesc cu el. Dupa 3 zile in care l-am tot sunat si i-am trimis mesaje am reusit intr-un final sa vorbesc cu el. Vorbea rece si indiferent. De atunci au trecut 3 saptamani. Vorbim zilnic ca il sun eu, ne vazut ne vedem cred ca odata pe saptamana. El imi zice mereu sa am rabdare cu el, sa o luam incet. Si eu am facut toate astea, nu am avut asteptari de la el, nu l-am presat in frun fel sau altceva. Chestia e ca ma simt mereu ciudat cand vorbesc cu el, ca si cum as vorbi cu un strain de pe strada. Conversatiile noastre sunt reci. Eu il iau mereu cu, cuvinte dulci si ii zic ca il iubesc. El nu imi raspunde. Mereu cand imi inchide telefonul sau ma injura eu il sun din nou si incerc sa il calmez sa ii vorbesc cu calm. El nu face nici un pas, ca sa imi arate ca o sa se schimbe situatia. Nu pot sa mai continui asa, si i-am zis si lui asta de multe ori. SI el imi zice" cine te pune sa stai dupa mine?" Il iubesc, si fara el nu pot sa fiu fericita, dar si cu el parca sunt nefericita. Ce ma sfatuiti sa fac? El chiar mi-a zis intr-o seara ca nu crede ca o sa se schimbe nimic si ca situatia o sa ramana la fel.
Tin sa mentionez ca despartirea aia de 2 saptamani, eu am vrut-o pentru ca imi gresise cu ceva.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumva s-au sfârșit băieții la el?
Nu trebuie să suferi, nu te merită.
Pa, pa.

| IloveME a răspuns:

Dragoste cu forta nu se poate!
Din cate vad tu faci tot posibilul sa-i faci p plac,te lsi injosita,umilita si sincer nu cred ca meriti asta!
Spune stop! unde crezi ca va aduce atata umilinta?
Iti spun eu vei ajunge sa nu mai crezi in tine,in ceea ce esti si in valoarea ta!
El e obisnuit sa umbli dupa fundul lui, ca sa spun asa si de vreme ce te are la picioare nu mai lupta pentru tine, nu mai face nici un efort ca sa va fie bine de vreme ce vede ca tu faci totul!
Nu mai incerca renunta, odata isi va da seama ca nimeni nu il va mai iubi cum l-ai iubit tu! mai bune suferi acum, decat o viata intreaga!

| mona a răspuns:

Nu il mai suna, prea interesat de tine nu este...

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Sa renunti!
Nu se merita sa iti pierzi timpul cu un baiat care te injura, tipa la tine si care totodata nu-ti da atentie! Nu crezi ca e mai frumos sa fii cu un baiat care iti spune vorbe frumoase in loc de injurii?
Il iubesti si nu-ti vezi viata fara el. Adevarat?
Dar iti spun eu, sunt mii de baietii in lumea asta. Trebuie doar sa-ti deschizi ochisorii si sa-l observi.
Mi se pare ciudat comportamentul lui, fiind dupa un an de relatie. Se intampla ceva...Nu ai descoperit nimic?
Acum tot ce trebuie sa faci este sa nu-l mai cauti.
Chiar daca ti se sfasaie sufletul de durere si dor,trebuie sa te retragi.
El face tot posibilul ''sa scape'' de tine!
Asa ca. draga mea,retrage-te!
Lasa-l in pace. Va veni un momnt cand se va intreba unde ai disparut, unde e fata buna care trecea peste orice si-l cauta mea. Se va intreba ''oare nu ma mai iubeste?' si va reveni.
Daca te-a iubit, va reveni!
Fi sigura de asta!
Ocupa-ti timpul cu orice altceva, dar nu-l mai cauta.
Ii hranesti mandria si orgoliul, faptul ca tu ii accepti comportamentul il face sa se comporte asa in continuare.
Orice om are o limita si ma mir cum de n-ai atins-o inca!
Off. te pup.

| CocoMexii a răspuns:

Te inteleg si eu am trecut prin asa ceva doar ca perioada a fost mult mult mai scurta la noi, daca el nu se mai intereseaza de tine sau nici macar nu te suna, mai rau te si injura poate ca inca este foarte suparat pe tine, ori ii este greu sa se scchimbe. Poate crede ca daca nu mai esti tu el, e mai bine pentru tine, nu ai sa mai fi suparata din cauza lui sau lucruri din astea. Mai lasa-l cateva zile fara sa il cauti. Daca ii va fi dor de tine si daca ti-ar te iubeste se va intoarce la tine happy, altfel nu cred ca merita. Bafta!

| neutrino a răspuns:

Daca tie iti plac baietii care te injura, atunci milogeste-te mai departe. Eu totusi cred ca ai dorit sa faci o gluma!

| Azre a răspuns:

Odată despărțiți relația nu mai merge!

| Dariusuu a răspuns:

Cum il poti iubi cand iti vorbeste asa? Din ce ai scris tu, tin sa cred ca nu insemni mare lucru pentru el. Poate ma insel, cine stie.

Treci peste, nu ai nevoie de atentia lui.

Sper ca nu te-am suparat, o zi placuta sa ai.

| Raiiiisa a răspuns:

Te cred ca tii foarte mult la el si totusi un an si 3 luni sunt ceva.Indiferent ce ar face si chiar daca iti vorbeste urat tu continui sa lupti si sa speri ca poate se va schimba.
Se poate schimba, dar doar daca ii dai aceeasi doza cu care el te trateaza. Poate ca si el isi doreste sa fiti din nou impreuna, dar faptul ca tu ai decis sa luati acea despartire iar acum tot tu l-ai sunat prima data i-a dat un fel de elen si i-a marit putin orgoliul in el ca sa se comporte asa. Daca nu te-a sunat cat timp ati fost despartiti, poate a fost pentru ca a vrut sa vada cat timp poti fara el, si i-ai aratat ca 3 saptamani.
Daca fara el nu esti fericita, dar nici el nu-ti aduce fericirea nu stiu ce sa zic.tin sa cred ca tu chiar iti doresti ca sa mai fi cu el si de aceea inchizi ochii la toate, si ai face orice ca ceva sa se schimbe..nu poti face o persoana de gheata sa ajunga in 5 minute la stadiul de fierbere.
Lupta pentru ce vrei si o sa ajungi sa fii multumita, dar daca nu se poate nici cum nu te obosi prea tare in zadar.

| MiaAtasiei a răspuns:

Serios vorbind despartirea e singuru lucru care poate pentru inceput va fi coplesitoare insa cu ajutorul ei vei putea fi din nou gata sa iubesti pe altcineva... dupa un anumit timp

| IMS a răspuns:

Buna...e grea situatia prin care treci si eu am trecut prin ceva asemanator. Acum eu nu o sa te incurajez cu sfaturi jalnice de genul "uita-l ca e nesimtit","nu are rost" sau multe altele. eu il iubeam mult si am hotarat sa vorbesc deschis cu el dar din pacate nu am sfarsit bine. Eu te sfatuiesc sa nu il mai suni si sa il lasi desii stiu ca e al naibii de greu deoarece nu ii poti comanda inimii, dar totusi trebuie sa iti menti si orgoliul. Nu incerca sa il uiti prin intermediul altor baieti pentru ca nu vei reusi.Eu te sfatuiesc sa lasi lucurile asa cum sunt si sa astepti. Timpul le rezolva pe toate, iar dragostea si sperantele sunt singurele sentimente pe care nu ni le poate lua nimeni. Daca el este baiatul potrivit pentru tine se va intoarce daca nu este el tu trebuie sa fi cu capul sus pentru ca ai invatat ce e iubirea, dezamagirea si tristetea. Bafta!

| Raducu1997andrei a răspuns:

Iati alt barbat!

| BeautifullGirll a răspuns:

Buna. Nu stiu cum ai reusit sa 'alergi' atata dupa un om care ti-a facut asta. Ma bucur ca ti-ai dat seama ca numai are rost.

Este normal ca tu sa te simti in acelasi timp fericita dar si nefericita pentru ca intre voi nu exista colaborare.

Eu zic ca ar trebui sa te desparti de el pentru ca nu te merita. Iesi cu prietenii in oras, gaseste-ti alte activitati mult mai interesante decat sa stai sa umblii dupa un 'animal' care ti-a facut asta. Pe viitor o sa-ti i-as o gramada de baieti in cale de care chiar o sa te indragostesti.

Iti doresc mult succes in continuare si sper sa-ti gasesti perechea dar nu cu acel baiat.

| AnonimKid1995 a răspuns:

Si eu tineam mult la "prietena cea mai bina" si credeam ca viata fara ea va fi praf. Aseara i-am spus tot ce am avut de spus, i-am dat ignore pe mess +delete facebook si nu mai am treaba cu ea. Si iata uita, Inca traiesc!

| Boticcccc a răspuns:

Buna!
de ce stai cu cineva care nu te merita si care te respinge? dai papucii! nu-l lasa sa-si bata joc de tine...nu este ultimul baiat de pe pamant... poate o sa gasesti pe cineva candva care chiar te merita!:*