| Cristina1342 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu durerea in timpul actului sexual. De fiecare data cand fac sex cu prietenul meu, am o durere in vagin. Simt ca si cum as avea o bula de aer iar prietenul meu o impinge cu penisul si ma doare. Simt ca si cum el atinge ceva iar penisul nu mai are unde sa se duca si asta provoaca durere. El a zis ca este de la prezervativ dar nu stiu ce sa cred. Are cineva vreo idee?

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Si eu consider ca durerea apare in momentul in care se produce atingerea glandului penian (capul penisului) de suprafata colului uterin care este foarte sensibil in cazul tau, asa cum a presupus si ti-a transmis @mihai69. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că senzația neplăcută este pentru că în timpul sexului te atinge pe colul uterin.
Probabil simți asta când intră mai profund. Dacă e așa, caută o poziție în care să nu poată pătrunde cu tot organul în tine.

| Emilian65 a răspuns:

Durerea de care vorbesti este posibila fie din cauza prezervativului, fie din cauza dimensiunii prea mari a penisului.

| Cristina1342 explică (pentru Emilian65):

Hmmm nu cred ca e de la asta

| Issabelle6789 a răspuns:

Draga mea, sa stii ca si eu am patit asa ceva.Ba chiar iubitul meu simtea ca atinge ceva acolo si ma durea si in burta.La o simpla ecografie am aflat ca este vorba despre un chist ovarian de 5 cm.Nu te speria! Daca mai tot timpul simti asta ar fi bine sa mergi la doctor.La mine cand ma uitam atent la burta se si vedea ca in partea stanga sunt mai umflata.

| Cristina1342 explică (pentru Issabelle6789):

Am facut acum cateva luni ecografie si nu a fost gasit niciun chist ovarian. Totusi de mica am gaze intestinale. Oare poate sa fie acesta o posibila cauza?

| Cristina1342 explică (pentru Issabelle6789):

Nu stiu daca mi s-a postat primul raspuns asa ca voi mai spune o data. Am facut o ecografie acum cateva luni, iar doctora mi-a zis ca am un chist, apoi a zis ca nu este chist ci doar gaze intestinale. De mica am aceste gaze. Oare poate fi si asta o cauza a durerii?

| Issabelle6789 a răspuns (pentru Cristina1342):

Nu stiu ce sa spun. Poate ca unele dintre noi avem aceste dureri.Eu inca le am si problema cu gazele o am si eu de cand ma stiu...Ai inceput curand viata sexuala? Poate fi si asta motivul...sau o penetrare prea adanca.Pe mine si acum ma doare foarte tare(mai ales daca nu sunt uda sau daca o fac doar asa ca sa fie? )dar de cate ori am mers la medicul ginecolog si am spus problema asta(am fost la vreo 3 medici) mi s-a spus ca n-am nimic