| jayomicron1233 a întrebat:

Am o intrebare. Prietena mea are 17 ani si de luna trecuta pana acum are 41 de zile de ciclu menstrual si are o aplicatie care scrie late (3 days) (astazi). Nu am avut niciun contact sexul, doar m-a masturbat cand era langa mine si am ejaculat dar avea lenjerie intima pe ea. Poate ca sperma sa sara la ea in vagin daca sa zicem nu avea lenjerie pe ea adica poate ramane gravida? E acest nr de zile al ciclului o problema?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este imposibil sa ramîna gravida, gravida ramîne doar cu ejaculare in vagin si ea sa fie in perioada fertila altfel zero șanse de sarcina, dereglarile ei menstruale au alte cauze, sa mearga la ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

M-ati innebunit cu aplicatiile alea electronice, care sunt total inutile la fetele si femeile cu ciclu de tip neregulat, fiindca nu exista aplicatie pe pamantul asta care sa ghiceasca hormonii unei femei!

Dupa cum vezi, te sperii inutil si fara motiv, ca voi nici sex nu ati avut, dar crezi ca-i gravida, doar pentru ca o aplicatie electronica spune ca-i intarzie ciclul, cand fata asta are de fapt ciclul de tip NEREGULAT, care nu poate fii masurat, controlat sau tinut de nici o aplicatie de pe fata pamantului.

Pentru toate fetele si femeile care au ciclul de tip neregulat trebuie sa stie ca:
- nu exista nici un calendar sau aplicatie pe fata pamantului care ar putea sa le monitorizeze ciclul, fiindca acela vine aleator, cand vrea el!
- ca atare ovulatia si perioada fertila se intampla aleator, fiindca este imposibil de detectat sau calculat asa ceva, odata ce nu se poate stii niciodata, ziua cand vine ciclul.
- din aceste cauze mentionate mai sus, sexul este recomnadat sa se faca INTOTDEAUNA protejat cu prezervativ, fiindca ovulatia poate avea loc, oricand.

| dullcat a răspuns:

Sperma nu e alcatuita din purici care sar unde doresc.Ai zis ca avea lenjerie si apoi ca nu avea? Make it make sense. E asta alta poveste inventata, sau asa de dubiosi sunteti cu totii de simtiti nevoia de a termina pe lenjeria fetei/in zona intima?

| jayomicron1233 explică (pentru dullcat):

Intentia mea nu a fost sa termin acolo absolut delochappy Dar sa zicem ca nu avea lenjerie, poate sperma sa intre cumva in vagin?

| dullcat a răspuns:

Iar contrar a ce zice Cristi, nu este obligatoriu ca ea sa fie in perioada fertila.De citit:

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină.

Mai mult de atât, în cazul unui ciclu menstrual scurt sau neregulat, riscul apariției unei sarcini nedorite este mai mare. Astfel, dacă vrei să eviți să rămâi însărcinată imediat după menstruație, folosește o metodă contraceptivă sigură, fie că este vorba de contracepție locală, prezervativ sau pilulă. '' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

https://contracept-m.ro/......struatiei/

https://www.alpha-clinics.ro/......intrebari/

https://www.moldova.org/......a-o-parte/

Ai grija de cine asculti pe aici.In locul tau nu as lua de buna parerea unui pedofil.

| AndreeaXMaria a răspuns:

Pentru ca nu ai avut un contact sexual neprotejat, nu ai de ce sa îți faci așa multe griji. Uite, ciclul menstrual poate sa fie neregulat adică sa întârzie 1-2-3-4-5 zile, dar ar trebui sa te îngrijorezi doar atunci când se împlinesc cel puțin 10 zile de întârziere.