| jayomicron1233 a întrebat:

Am si eu o problema. Am avut contact sexual cu prietena mea prima data acum o luna cred protejat bineinteles dar nu a mers asa bine adica nu prea a fost cum trebuie. am ejaculat in afara. din ce stiu ziua aceea era ziua ovulatiei dar fiind protejat am zis ca nu e nicio problema. urmatorul contact a fost dupa vreo saptamana si a mers bine dar din nou am ejaculat in afara. ideea e ca ieri i-a fost rau si greata si a vomitat. Probabil e doar un gand de al meu dar are cum sa fie gravida? La primul contact am ejaculat in afara pentru ca m-a masturbat ea si nu am avut prezervativ dar nu cred ca avea sperma cum sa sara la ea in vagin sau pe vagin sau ceva. La al doilea contact am ejaculat in prezervativ. Ar trebui si sa ii vina ciclul acum e la ziua 37 de ciclu menstrual si are 17 ani.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca in momentul penetrarii aveai prezervativ in ambele situatii si nu a fost spart nu are cum sa fie gravida. Sa inteleg ca atunci cand te-a masturbat pentru finalizare ai iesit, ai dat prezervativul jos si si te-a masturbat, daca nu ai dat pe ea si nu s-a atins cu mana acolo jos nu are cum sa fie insarcinata.

| dullcat a răspuns:

Prezervativul protejeaza, atunci cand este folosit corect, in procent de 98%. Asta inseamna ca din 100 de femei, 2 raman insarcinate.In locul vostru as avea mai mare atentie pe viitor. Spermatozoizii supravietuiesc pana la 3-5 zile, asadar daca faceti sex si inainte de ovulatie sau chiar in timpul ei, riscul tot exista, fiind fertilitatea cea mai mare. Daca primul contact n-a fost protejat, desi initial spuneai ca a fost, atunci asta e, asteptati si vedeti cand apare menstruatia. Daca nu apare, se poate face un test de sarcina la 7-10 zile de la intarzierea acesteia, pentru un rezultat concludent. Daca spui de ziua 37, asta inseamna ca prietena ta are ciclu neregulat? Si fara prezervativ, sex in ziua ovulatiei, va cam jucati cu focul, caci aveti aici ecuatia prielnica pentru o sarcina nedorita.Ciclul neregulat inseamna ca prietena ta nu poate calcula nimic, nu stie exact cand vine menstruatia, cand e fereastra cea mai fertila etc.E grav daca la 17 ani nu stie despre aceste lucruri.Fiti cu capul pe umeri, nu e de joaca cu sexul.

| jayomicron1233 explică (pentru dullcat):

Am spus ca am facut protejat in ambele dati

| dullcat a răspuns (pentru jayomicron1233):

,,La primul contact am ejaculat in afara pentru ca m-a masturbat ea si nu am avut prezervativ'' de aici reiese altceva? Contact sexual inseamna penetrare, nu handjob sau ce doreai tu sa spui.

| dullcat a răspuns:

De citit cu atentie, amandoi, ca sa stiti pe viitor :

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592