| AnonymousRomania800 a întrebat:

Am o iubita de 16 ani iar eu am 18 ani, avem 1 an și 4 luni, iar ea are o viața grea, acasă la părinții ei, se comportă cu ea foarte urat.
Familia mea este mai înstărită că a ei și eu și părinții mei suntem de acord sa o aducem acasă la noi să am eu grijă de ea și să o țin acasă să mă duc la lucru pentru ea.As vrea sa va întreb dacă ea poate sa vina la mine acasă și este de buna voie. Tin să menționez din nou are 16 ani și eu 18 ani. Politia poate să-mi facă ceva? Sau sa o ia de la mine?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii ei si daca chiar va iubiti, ia- o de nevasta, cu acordul parintilor sw poate.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata este minora si este legal sub tutela parinteasca.
Nu poate fii luata cu forta sau convinsa sa se mute cu voi acasa, fiindca nu este legal.
Da, Politia poate fii sesizata si daca parintii ei fac plangere, poti s afaci puscarie.
Discuta cu parintii fetei si daca sunt de acord, o poti lau in casatroie, legal, asa cum este nromal.
Daca nu vrei sa te casatoresti cu ea la 18 ani, atunci da-i pace ca nu-i servitaore sa o luati in casa de mila, ca sa ai sex si cu ea.m legea pedepseste asemenea exploatari si minciuni, ca sa poti profiat de un minor.

| Violleta2022 a răspuns:

Fara acordul scris sl parintilor fetei, parintii tai nu pot lua sub tutela legala, copilul altora!
Un parinte sarac si nevoias, nu est un om tampit si ca orice aprinte nu cred ca ar accepta ca copilul sa-i fie luat de altii, fara sa i se ceara tutela legala.

| T0T a răspuns:

Poate dacă părinții nu sunt de acord.

| Crackman a răspuns:

Daca declara ca a plecat de buna voie, scapi numai cu o coasta rupta de la tasu

| Latinmoon a răspuns:

Este mai bine sa astepti ca ea sa implineasca 18 ani.
Relatia voastra va fi legala asa.

| ionutz1389 a răspuns:

Legal nu o poți lua, decât cu acordul părinților ei!

| daneeeel a răspuns:

Da ba te iau curcanii si te *** aia in inchisoare, nu fa, am incercat

| Frozzy a răspuns:

Pentru toti cei care au comentat. Citiți dq codul penal înainte sa induceți acest copil in eroare. Dacă are 16 ani si pleacă de acasă de buna voie. Poliția nu ii poate face nimic si nici părinți. Deoarece are discernământ?