| butterflyy a întrebat:

Am o mica povestioara de dragoste si as vrea si eu cat mai mult sfaturi sincere. In clasa a 12 a am descoperit ca imi place un baiat din clasa, la sfarsitul anului am fost intr-o excursie unde a incercat sa se culce cu mine si eu nu am fost de acord, el apoi s a purtat foarte urat cu mine si nu am mai vb...am dat bacul ne am intalnit si acolo m a ajutat este adevarat, dar apoi nu am mai auzit de el si intr-o zi pe facebook gasesc niste comentarii (asta se intampla dupa un an ) de la el i am raspuns si din vorba in vorba ma invita la suc, iesim stam de vorba, tin sa mentionez faptul ca eu sunt intr-o relatie de 2 ani si el la fel, pe parcursul discutiei am vb de noi, si in fine... am tot discutat de noi si am stabilit sa incercam sa vedem daca merge, eu am tot vazut ca nu e prea serios si l am intrebat ce doreste o relatie serioasa sau doar sex si el a zis ca vrea doar o relatie bazata pe sex cu obligatii minime... iar eu din nou l am refuzat... dar cum face viata asta ca iar mi l a adus in cale si am mai purtat o discutie si mi a spus ca il atrag foarte mult si ca sa incercam... acum eu i am zis bine incercam dar doar o data si apoi nu vreau sa ma mai cauti vreodata...si el a zis ca daca se indragosteste nu garanteaza si eu i am zis ca trebuie sa imi promita si in final mi a jurat si promis ca nu ma va mai cauta...acum eu am facut asta sa vad pana unde merge, eu tin foarte mult la el si imi doresc sa fiu cu el si voi face asta!
Dar oare va renunta la prietena pentru mine sau va fi cum am stabilit o data si gata?

Răspuns Câştigător
| uranus1995bz a răspuns:

Buna,Eu am caș asculta sfatul Legiutoarei,dar eu zic asa, daca il iubesti foarte mult si el pe tine eu zic sa o faceti, dar lasa-l pe el sa se desparta primul pentru ca baietii [app eu sunt baiat]pot insela foarte usor fii mereu cu ochii in patru dar daca crezi in el nu e nevoie eu asta iti zic cu drag Andi Mihai.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tu ești într-o relație de 2 ani de zile, ce vrei?
Mergi cu doi în paralel, primul poate afla de relația pasageră de acum și te poate părăsi iar secundul profită de tine și se va întoarce în brațele prietenei lui actuale!
Mergeai pe varianta asta dacă erați amândoi singuri, nu fiecare deja legat "la cap".
Riscul este al tău.
Pa, pa.

| Foca a răspuns:

Buna. interesanta poveste, adica chiar misto, parerea mea va fi ca daca se va indragosti de tine o va lasa pe aia si va veni la tinelove struck, dar pe de alta parte Bunul Dumnezeu ti la mai scos o data in cale si parerea mea este sa nu mai pierzi si ocazia asta deoarece ulciorul nu merge de multe ori la apa. Cu toate ca e cum ai zis tu, dar oricine se poate schimba pentru persoana iubitalove struck. Trebuie sa fie doar incredere si intelegere. Unde as gasi si eu o fata ca ta. Ma rog laughing Eu zic sa incerci.
Succes.
Ciaohappy

| Analya a răspuns:

Nu...eu cred ca daca o sa se intample o data, o sa mai urmeze si a doua oara si a treia si tot asa. Ca sa ajunga sa renunte la prietena lui pentru tine trebuie sa fii ferma de la inceput.sa-i spui ca nu se poate sa faceti asa ceva. Pentru ca, cu siguranta va mai urma si o a doua oara, iar el nu se va gandi sa renunte la ea vazand ca merge asa cu tine, adica sa fie si cu ea, dar si cu tine.
Ce nevoie ai sa fie ceva intre voi daca ai o relatie si mai mult, si el are o relatie? Nu cred ca va renunta la ea pentru tine daca tu cedezi in circumstantele asteawinking

| PustiCool a răspuns:

Mai in dragoste multe sunt caile si nesabuite dar daca nu ai reusit prima oara cind dragostea era mult mai aprinsa eu nu cred ca dupa un an s-a schimbat,eu cred ca are acelasi caracter si isi doreste doar scopu sa mai faca amor cu tine,nu vreau sa iti frang inima ta buna si iubitoare dar tu te gandesti la ceva frumos de lunga durata pe cand el doar la o clipa de neuitat cu tine,asa sunt majoritatea baietilor,te respecta cat esti cu ei sa obtina ce vor si dupa uita ca leai oferit sansa ca tu chiar ti la ei si pui suflet. Sfatul meu este sa te vezi cu el sa vorbiti sa nu ramineti indiferenti si sa nu te lasi dusa de val si de atractii fizice vezi cu adevarat ce simnte el pentru tine,ce sacrificii ar fi in stare sa faca pentru tine,ce pret ai tu in ochii lui. Acum na e o aventura ce ai zis tu nu iubire,zic asta pentru ca iubirea lasa urme,remuscari, sentimente, pe cand aventura lasa durere, suspine, o viata care nu ai vrea sa o mai traiesti in felul acesta.Acum concluzionez nu este o stare generala, nu toti sunt la fel, fiecare din noi avem o personalitate diferita, daca cineva nea zdrobit asa de tare incat sa nu mai credem in valori, ei bine afla ca fiecare dintre noi avem ceva ce nimeni nu are.Acel ceva te riodica iti da putere sa mergio mai departe. Cauta sa faci diferenta intre a iubi si a avea o pasiune pentru cineva si atunci este ceva diferit.
Mult succes in viata si tot binele din lume!