| TheDrink a întrebat:

Salutare TPU, am o mică povestioară si o intrebare.
Să încep, eu am o relație cu o fată de 7 luni, înainte de a fi cu mine fuma din clasa a 7 a, ea fiind acum a 10 si eu a 11 am.
Cand ne-am început relatia ea s-a lăsat de fumat pentru ca știa ca mie nu imi place asa ceva.
Dar acum o lună am avut o ceartă dintr-o prostie nu am vorbit o zi timp in care pentru ca cica avea nervi a fumat.
Atunci mi-a jurat ca nu mai pune gura pe țigări.
Am trecut cu vederea si am avut incredere in ea pentru ca mi-a jurat.
Acum 2 săptămâni am avut iar o ceartă dintr-o prostie in care nu am vorbit o zi si iar a fumat si mi-a recunoscut.
Chestia e ca penultima oară mi-a jurat si am avut toată încrederea ca nu o va mai face si m-a dezamăgit si i-am zis ca daca va mai incalcă vreun jurământ imi voi pierde toata increderea in ea.
Acum nu stiu parcă simt că s-a apucat iar de fumat dar mă minte ca nu, ca imi ascunde, nu stiu ce sa cred cand imi spune ca nu.
Si m-a mai dezamăgit cu alte lucruri.
Cum imi pot recîștiga incredere in ea și cum pot afla daca a mai fuma de cand mi-a recunoscut ultima dată?
Am presimțirea ca imi ascunde si ma minte de frica sa nu ma mai dezamăgească.
Sau nu știu, voi ce credeț?

Răspuns Apreciat de Editori
| Space1 a răspuns:

Sincer, nu e prea ușor să te lasi de fumat și de asemenea ar trebui să stii ca unele persoane fumeaza doar pentru a se descarca emoțional! Deci nu cred ca ar trebui să o învinovățesti prea tare pe prietena ta, ci să o sprijini cum poți (până la urmă a încercat să se lase de fumat doar fiindcă te deranja fapt ce demonstrează ca ține la tine si nu cred ca e un motiv pentru care nu ar trebui să nu mai ai încredere în ea )!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca e o fraiera, îndrăgostită prostește de un dobitoc, care confunda iubirea cu proprietatea. Juraminte, dezamagiri, presimtiri?
Din fericire pentru tine, mama naivelor e mereu gravida, ca sa parafrazez o vorba celebra. O fata cu caracter puternic ti-ar fi dat de mult viteza.

Bula
| Bula a răspuns:

Pai, daca tu nu esti fumator, simti mirosul de tigara din gura ei cand o saruti! tongue

| TheDrink explică (pentru Bula):

Și dacă i.a gumă sau bea un suc sau nușh, tot simți?
Nu se duce mirosul de țigara?

| Bula a răspuns (pentru TheDrink):

Pai, daca nu miroasa, atunci ce te mai deranjeaza? laughing

| TheDrink explică (pentru Bula):

Păi țin la sanatatea ei și nu mi se pare ceva frumos la o domnișoară să fumeze.

| Bula a răspuns (pentru TheDrink):

Fiecare cu pasiunea si sanatatea ei.
Exista lucruri si mai urate care nu-mi plac mie.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă o placi, o placi asa cum este. Dacă ii interzici ceva e urat, nu ești tatăl ei și nu e corect. Ea are discernământ poate sa ia decizii pentru ea, iar tu iei decizii pentru tine și în cel mai bun caz pentru copiii tai când o sa ai. Eu nu as sta cu un băiat care îmi impune reguli. Tu poți sa o sfătuiești și atât, sa o ajuți eventual sa se lase nu sa ii interzici. Din acest motiv exista riscul sa ți ascundă la fel cum fac copiii când părinții sunt mai exigenți

Răspuns utilizator avertizat
| TCA a răspuns:

Eu zic sa te apuci si tu de fumat, si atunci nu va mai certati. Cand ea fumeaza, fumezi si tu?

| TheDrink explică (pentru TCA):

În viața mea nu o să pun gura pe căcaturile alea.