| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire.
Am 23 de ani si sunt casatorita de 2 ani, eu si sotul ne-am propus sa avem un bebe iar de 2 luni incercam asta.Nu am luat niciodata anticonceptionale si nu am avut vreo problema ginecologica ma intreb de ce nu am ramas pana acum insarcinata.Trabuia sa imi vina pe 19 si nu a venit dar simt niste crampe de scurta durata ca si cum ar trebui sa vina. Oare pot fi insarcinata, de ce unele raman din prima zi insarcinate iar unele asteapta atata? Ce simtome pot aparea asa epede sa ma faca sa-mi dau seama ca sunt gravida.Imi e teama de test in evwntualitatea unui raspuns negativ.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doua luni e foarte putin, poate pur si simplu nu ati nimerit in zilele fertile. Il manii pe Dumnezeu cu gandurile tale. Eu incerc de 2 ani si nu reusesc si totusi nu le invidiez pe cele care au copii, ci le admir.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mihaa, stimulatoarele de ovulatie de tip Clostibegyt au numeroase efecte adverse, unele pe termen scurt (nervozitate, delir, dureri de sani, greturi, cefalee severa) si pe termen lung (cresterea riscului de cancer de san sau endometru). Nu stiu cine ti-a spus tie ca un astfel de tratament nu ar avea efecte adverse, dar crede-ma ca el se recomanda de-abia dupa un an de incercari la o femeie de peste 30 de ani si dupa 2 ani de incercari la o femeie de sub 30 de ani, tocmai fiindca are numeroase efecte adverse.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mihaa, ai putea ajunge intr-o zi sa regreti luarea acelor pastile. Faptul ca dupa o luna ai ramas insarcinata, arata ca nu aveai cu adevarat probleme si ai fi ramas in maxim un an insarcinata fara ele. Primul medic, acela despre care crezi ca doar iti lua banii, era mult mai intelept. Fiindca e usor sa-ti dau un stimulator de ovulatie ignorand riscurile. Rezultatul va fi rapid si o sa-mi mearga reputatia de medic excelent. Nici macar nu mai fac supozitii asupra cauzei, tratez direct efectul si bingo. Adica in loc sa caut din aproape in aproape cauza insuficientei de ovulatie, iti dau ceva sa-ti stimuleze ovulatia indiferent de cauze, tu ramai insarcinata, imi faci reclama. Daca peste 25 de ani faci cancer de endometru, n-o sa ma mai cauti pe mine si oricum nu va mai conta pentru mine ca medic. Pentru tine, ca pacienta s-ar putea sa conteze.
Nu spun ca e obligatoriu sa faci cancer, Doamne fereste, doar ca riscul tau e mai mare decat inainte de a lua aceste pastile. Spun doar ca era mult mai bine sa ai un pic de rabdare. Poate acum aveai un copil cu un an mai mic si jumatate de risc de neoplazii de endometru. Pana la urma ar trebui sa fie alegerea ta, dar tu nici macar nu stiai de efectele adverse ale stimulatoarelor de ovulatie. Asadar, lasa-ma sa ma indoiesc ca ai ales in deplina cunostinta de cauza si ca poti sa le recomanzi altcuiva.

| Bacemi a răspuns:

Poti verifica daca ai ramas insarcinata cu un test de sarcina. Daca vezi ca nu e nici un rezultat trebuie sa mergi la un control pentru a afla problema.

| fabiola a răspuns:

Copilul nu se programeaza cand vine! Iar 2luni este prea putin ca sa te faca sa-ti pierzi sperantele! Elimina acest stres, fa dragoste atunci cand simti si nu cu un scop anume.Stie micutul cand sa vina el!

daniela
| daniela a răspuns:

Un test sau un control ginecologic si scapi de indoieli. Pana la urma tot aici o sa ajungi.

| mihaa a răspuns:

Incercati ca tratament de ovulatie, sora mea si mai o prietena asa a ramas insarcinata, intrebatii medicul de tartamentul de ovulatie, raspuns si pentru brigaela, tratamentul consat in niste tablete, care se iau minim 3 lunii si ajuta la producerea de ovule, rau, nu face, nu afecteaza alte organe dar ajuta la producerea de ovule, bafta fetelor

| mihaa a răspuns:

Brigaela, sora mea a luat acele medicamente si avea 20 ani si din prima luna a si ramas insarcinata si e totul ok ca ea si de asemenea ia-m imi recomandat la o prietena de pe un chat, are si ea 25 ani si l-a intrebat pe medicul ei de acele tablete de ovulatie si ia prescris si ei si dupa o luna a ramas gravida,, poate o avea reactii adverse, dar imi stiu un lucru, pe care l-am patit pe pielea mea:si eu f greu am ramas insarcinata din cauza anticonceptionalelor dar decat sa-mi zica medicul adevarul mai bine ma chema la controale sa ia banul de pe mine si si satula de mers pe la cabinete am mers al un medic mai putin pretentios care mai explicat cum e treaba ca anticonceptionalelor si ca ve4rdictul dat de medicul anterior erau doar intuitii, nimic real.Eu de acele tablete am o parere buna si imi ales ca sora si prietena aia au ramas insarcinata din prima luna si aveau sub 30 ani si erau la jumate de an de incercarii de-a ramaine insarcinate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumpara un test de sarcina ca sa ai convingerea ca ai ramas, daca iese negativ mergi la medic pot fi o gramada de motive : aspermie, insuficienta ovariana, anexita, ovar sau ovare polichistice, disfunctie tiroidiana, deficit de estrogen testosteron sau alti hormoni care concura, paraziti, uter retrovers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facem schimb de parteneri? poate merge.ca eu numai cat ii arat chilotul si gata a si ramas.si nu-mi mai permite nici varsta nici ceilalti copii, sa mai fac. acum, poate se lipeste ori la tine ori la el. e bine oricum.eu pastrez secretul.

| gabioni a răspuns:

Nu te ingrijora, chiar ar fi bine sa faci un test, daca este negativ, nu este nicio problema, mai incercati, unele femei raman insarcinate din prima incercare, iar altele trebuie sa mai incerce, nu e nicio problema sunt sigura ca toti vor fi acolo pentru tine