| anca94 a întrebat:

.. am si eu o nelamurire. Pot ramane insarcinata desi iau anticonceptionale? Nu prea am respectat eu orele si asta ma cam sperie... am facut un test de sarcina si a iesit negativ dar lucrul care ma pune pe ganduri este menstruatia care este de un maro inchis, groasa si in cantitate mai mică. Pot fii insarcinata desi iau pastile sa fac test de sarcina sa fie negativ si sa mai imi vina si menstruatia? Atât de ghinionista sa fiu?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca le iei corect, nu poti ramane insarcinata. Insa daca nu respecti orele, poti si ramane insarcinata (mai rar) si poti suferi dereglari hormonale foarte grave. Probabil ti s-a intamplat a doua chetie. Anticonceptionalele sunt recomandate femeilor responsabile, nu ar trebui sa te abati ncii cu 5 minute de la ora fixa. E posibil sa ai o abatere mai mare, dar cat mai rar (preferabil maxim o abatere la 9 luni).
Probabl nu esti insarcinata, dar e posibil sa fii nevoita sa renunti definitiv la anticonceptionale din cauza modului in care le-ai luat. Mergi maine la ginecologul care ti le-a prescris, nu incepe alta folie inainte de o consultatie serioasa, cu ecografie si analize de sange, fiindca efectele pe termen lung pot fi grave

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc frumos. Pana ii ianuarie nu pot merge pentru ca este in vacanta dar pe 4 ianuarie imi fac programare. Ma gandesc ca nu avea testul de sarcina sa iasa negativ eu fiind gravida sau sa nu am alte simptome.

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

Nu poti avea atat de repede simptome, ele apar, daca apar, dupa 5 saptamani de sarcina (minim), deci argimentul asta nu exista.
Testul de sarcina nu are absolut nici o valoare, l-ai facut prea repede (trebuie facut dupa minim 7 zile de la data calculata a venirii menstruatiei, iar daca ai luat contraceptive chiar la 10-12 zile). Deci nici asta nu este un argument.
Pana pe 4 ianuarie este foarte foarte mult timp. Daca nu poti gasi alt ginecolog, nu mai incepe alta folie, vei face o pauza de minim 4 luni (fortata de faptul ca nu poti consulta medicul al timp)

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Eu ultimul contact sexual l am avut inainte de 15 octombrie ma gandesc ca pana acum daca eram insarcinata incepeau simptomele iar testul ar fi iesit pozitiv.

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Nu stiu daca a aparut celalalt mesaj. Eu ultimul contact sexual l am avut inainte de data 15 octombrie deci daca eram insarcinata poate apareau simptomele sau cel putin testul de sarcina ar fi iesit pozitiv... dar daca as fi insarcinata mi ar mai veni menstruatia? De doua ori mi-a venit de atunci normal in pauza de 7 zile.

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

Nu ai spus lucrurile astea.
E clar ca nu esti insarcinata ci ai dereglari hormonale din cauza administrarii abuzive de contraceptive. Ar fi bine sa renunti la ele definitiv, iti faci rau cu ele neputand sa le iei corect.

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc frumos. Intotdeauna ati raspuns la orice intrebare si m ati lamurit. Mai ales atunci cand esti speriata nici nu mai gandesti lucid.o sarcina ma ingrozeste.

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Buna seara. Va deranjez din nou si imi cer si scuze. marti mi s-a terminat menstruatia... iar acum in seara aceasta aveam putin sange pe absorbantul zilnic.asta ar putea fi tot de la aceasta dereglare hormonala? Este a treia luna cand patesc asa adica menstruatia este ft inchisa se termina iar după 2 zile imi curge iar doua trei picături dar acelea fiind sange normal. Cel mai frica imi este de o sarcina.

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

Nu este sarcina, dar este destul de urgent sa consulti un ginecolog, semnele sunt ingrijoratoare. Sincer, e mult mult mai grav decat o sarcina

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Sincer sunt foarte speriată. programarea deja este facuta dar pana atunci stau ca pe ace

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

Din pacate, administrarea abuziva a anticonceptionalelor iti poate afecta sanatatea grav. Si medicul este de vina ca ti le-a dat fara sa evalueze corect daca esti capabila sa le iei.
In ziua de azi exista tratamente, asa ca problema de sanatate pe care ti-ai creat-o singura se va rezolva, stai linistita

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Buna seara. Am fost la control, este o dereglare hormonala. Am facut pauza de la ac si am tratament cu ovule cervugid. Insa am mai fc o prostie... am avut contact neprotejat in timpul menstruatiei si in seara ee dinaintea începerii tratamentului. Acum iar stau cu teama unei sarcinii..sa nu favorizeze tratamentul si sa se prinda ceva pe acolo.

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

In timpul menstruatiei este perioada cu fertilitate minima, iar tratamentul antibiotic nu favorizeaza sarcina. Insa, avand contact sxeual neprotejat in perioada unei infectii (tratamentul cu cervugid este unul antiinfectios), trebuie sa faca si partenerul tau tratament (chiar daca este cel mai probabil asimptomatic)

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Va multumesc nespus pentru raspunsuri...intotdeauna au fost exact asa cum erau lucrurile si in realitate.

| anca94 explică (pentru Brigaela):

Buna seara din nou doamna, sunteti singura la care pot apela in situatii de criza si care stiti oarecum istoricul mei. Ideea e ca dupa ce am facut pauza de la ac menstruatia a venit normal, culoare si cantitate normala, apoi am urmat tratamentul cu cervugid si am asteptat iar menstruatia, a venit iar dar la fel ca inaintea intreruperii de ac, adica inchisa la culoare si cu cheaguri. Care ar putea fi cauza? Mai ales ca ginecologul mi-a spus ca este totul in regula. Va multumesc anticipat.

| Brigaela a răspuns (pentru anca94):

Nu este anormal sa ai cheaguri in timpul menstruatiei. DE obicei, imediat dupa intreruperea contraceptivelor, menstra nu este normala in prima luna, ci redusa cantitativ si scurta, asa cum sunt cele din timpul administrarii de contraceptive. Nu te astepta ca dupa intreruperea contraceptivelor menstruatia sa continue ca in perioada administrarii lor, asa ceva e imposibil. Mensta va fi mai abundenta, mai inchisa la culoare, mai lunga, iar asta este normal.