| Smartu a întrebat:

Am o povestioara destul de lunga, sper sa nu va pictisesc. Am 18 ani si pana acum cateva luni aveam o viata monotona, in sensul ala urat, in care bei, fumezi, stai la pc si asculti rap trist. Parintii sunt divortati si de mai bine de 3 ani stau cu tata, el fiind mai mereu plecat. Am gasit o fata pe internet, la inceput eram prieteni, ma suna dimineata sa ma duc la scoala si m-a ajutat pe plan moral enorm si asa am ajuns sa am o relatie virtuala cu acea fata. Problema e alta, nu mai am stari de depresie si nu prea mai stau la pc. Intr-o seara la o terasa era o fata draguta ma tot privea si am intrat in vorba cu ea pentru ca simteam nevoia sa fac sex. De 2 saptamani sunt cu acea fata. Eu nu o iubeam, dar dupa cateva zile am aflat ca ea face transplant de inima in 22 iunie si ca s-ar putea sa moara. Parinti ei stiu de mine, si mereu merg la ea sau ea la mine si uneori vrea sa facem dragoste dar eu o refuz pentru ca stiu de sanatatea ei chiar daca ea nu mi-a spus. Pur si simplu fac orice pentru ea, o iubesc si nu e din mila, dar nu stiu daca e bine sa fac sau nu dragoste cu ea. Cat despre relatia cu fata "virtuala" sa-i zicem asa, nu o pot uita, fara ea acum eram inca un drogat infect. Si se supara tot mai des pentru ca nu mai am timp de ea, nu vreau sa o pierd, i-am promis ca vara asta o sa mergem la mare impreuna pentru ca mi-am luat un golf 4...

Imi e foarte greu si un am de la cine cere un sfat, tot ce am sunt ele doua si nu stiu una despre alta. Nu stiu ce m-as face daca nu ar reusi operatia, vreau sa ii fac pe plac sa o fac fericita.

Răspuns Câştigător
| piticelm a răspuns:

Alege fata pe care o iubesti. Daca acea fata te-a ajutat sa treci peste o anumita perioada din viata, asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu ea, doar pentru acest lucru.Stai cu cea pe care o iubesti. Daca moare, asta este soarta, inseamna ca asa vrea Dumnezeu, iar daca nu, tu decizi mai departe.Nu te juca cu doua.Cea de pe net te-a ajutat,dar nu ii poti porunci inimii. Spune-i fetei de pe net ca mereu va ramane speciala,deoarece te-a ajutat,insa tu iubesti pe altcineva. Sper sa fii fericit! Numai face prostii,ca probabil vezi cum este fata pe care o iubesti, ar vrea sa traiasca, insa, nu stie daca va mai trai, sau nu.Asa ca bucura-te de viata si ai grija de persoana pe care o iubesti.Sa ai un Paste fericit!

3 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ce naspa,una e pe moate,iar celalata e departe.
Eu zic sa nu o mai incurci pe asta bolnava,o faci sa se indragosteasca de tine,e oarecum pacat. Poate cand face operatia aia moare, asa ca-ti pierzi timpul degeaba.
Niciodata nu mi-au placut relatiile virtuale, nu stiu, sunt ciudate.
Daca spui ca te intelegi bine, mai ales ca te-a si ajutat sa treci peste problemele tale ramai la "fata virtuala", pana iti gasesti alta.Nu va dura o vesnicie, mai ales ca distanta e cea mai mare problema a voastra.

| Smartu explică:

Nu o pot lasa, fata asta e indragostita de mine si eu o iubesc pe zi ce trece tot mai mult. Apreciaza si imi multumeste tot ce fac pentru ea, chiar si cel mai mic gest, e o fata de milioane, o iubesc din tot sufletul. Daca e sa moara sad, vreau sa stiu ca a murit fericita, vreau sa-i fac viata un vis frumos. Obtiunea ta de a lasa-o balta, pur si simplu ma enerveaza desi stiu ca vrei sa-mi dai un sfat bun. Daca o las balta si apoi moare eu ma sinucid, nu stiu daca ma intelegeti... dar de o fata ca ea nu te poti desparti.

| Oana92 a răspuns (pentru Smartu):

Fata de pe net iti este prietena, cea din realitate iti e iubita! Ai grija sa lamuresti asta si cu cea de pe netwinking Din moment ce o iubesti atat de mult pe cea cu care ai o relatie nu vad de ce ai renunta la ea. Cea de pe net te-a ajutat, te-a sfatuit, ti-a fost prietena si e clar ca atat trebuie sa si ramana.
In rest multa bafta si sanatate prietenei tale, sa treaca cu bine de operatie happy