| Love3 a întrebat:

Am o prietena, Cris, care s-a decis sa o faca cu iubitu ei dupa 2 luni de relatie. El are 19, ea 16. Ea e virgina, el nu. Niste sfaturi, ceva? Sau pareri? Cum a fost prima data la voi?big grin [ va rog nu incepeti cu glumele proaste ca eu vorbesc serios si incerc sa o ajut ]

Răspuns Câştigător
| hubbelllllll a răspuns:

Mai a fost frumos, eu mi am inceput viata sexuala la 19 ani :d m-a durut ce i drept dar i am spus prietenului meu si el a inteles, ai grija de ea si daca vrei spune'i chir povestea mea am fost inspaimantata cateva zile ca am ramas insarcinata dar nu a fost asa... nu am folosit prezervativul nu a ejacuat in interiorul meu dar tot frica mi a fost.In primul rand cel mai important este sa te simti bine iar iubitul sa te iubeasca sa aiba grija de tine, cand i ai spus ca doare, pai durere sa fie sa se opeasca sa te ia in brate sa te intrebe esti sigura ca asta iti doresti, adica lucrurile astea fac ca prima oara sa fie speciala, daca ea e sigura ca prietenul ei tine cat de cat la ea pentru ca dupa 2 luni nu poate fi vrba de iubire mai ales la 16 ani.Nu vreau sa se supere pe tine dar intreab o c am cat de serioasa e relatia asta isi doreste ceva mai mult de la ea decat o simpla aventura atunci sa l mai lase putin sa astepte daca tine la ea o sa o asteepte si atunci o sa fie chiar minunta, Inceperea vietii sexuale nu este ceva hai sa o facem maine, nu trebuie planificat, vine de la sine in momentul cand te simti si bine si il simti pe parterenul tau in inima ta. Daca mai ai alta intrebare eu iti sunt la dispozitie.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea este prea mica pentru asta. varsta minima la care o femeie isi poate incepe viata sexuala fara riscuri medicale este 17 ani si jumatate. Prietena ta mai are un pic pana atunci, nu e cazul sa se grabeasca. daca relatia este serioasa, va rezista pana atunci fara probleme, de fapt va fi chiar mai buna si mai puternica.
daca se incapataneaza sa riste si sa devina o femeie cu risc mare de cancer de col, atunci trebuie ca in prealabil sa discute cu parintii ei si cu un medic ginecolog (cel la care va merge dupa inceperea vietii sexuale la intervale regulate de 5-6 luni). Tinand cont ca partenerul ei a mai avut contacte sexuale, chiar daca vor folosi prezervativ, trebuie ca el sa-si faca un set de analize (ginecologul i le va spune), fiindca unele boli, cum este HPV se transmit in ciuda prezervativului.

| Love3 explică (pentru Brigaela):

La varsta ei nu prea intelege ce inseamna Maturitate, vrea doar sa se distreze, si EVIDENT nu ma asculta...

| Brigaela a răspuns (pentru Love3):

Discuta tu cu parintii ei, atunci. Eu vor sti sa o sfatuiasca corect si sa o duca la medic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 16 ani, virgină cu o relație de numai 2 luni... nici să nu se gândească să facă pasul!
O ajuți dacă o aduci cu picioarele pe pământ, să mai aștepte, să-l cunoască mai bine, după ce s-a culcat cu el s-ar putea să și regrete. Dragostea fizică trebuie să vină de la sine.
Pa, pa.

| UbexFlo a răspuns:

Spune-i prietenei tale ca cel mai bine este sa mai astepte.sad O sa-i para rau.Cat despre ce se intampla atunci.Nu e dureros daca el nu e taran, bineinteles. Daca stie sa se poarte in pat, nu simte durere.happy

| Love3 explică (pentru UbexFlo):

I-am spus dar pe mine nu ma asculta, a zis ca e foarte curioasa sa incerce si ca tine la tipul asta ...etc...sa ii spun ca e posibil sa o doara?

| UbexFlo a răspuns (pentru Love3):

E foarte posibil.Degeaba tine ea la el daca el nu tine la ea.El o... si pleaca.Cine a deschis discutia despre asta.Ea sau prietenul ei?
El poate fi dragastos"vai iubita mea"si dupa toata treaba o sa-i spuna ca nu mai are nevoie de ea.
"Prima data"nu trebuie facuta cu oricine.Nu poate avea incredere dupa 2 luni sa se lase pe mana unui necunoscut pentru ca e ca un necunoscut.In 2 luni nu a avut timp sa-l cunoasca. Exista multe riscuri, poate ramane insarcinata si asa mai departe.Prezervative? Se rup multe din ele.Nu mai exista siguranta in ziua de azi si nici nu a existat vreodata cred deci trebuie sa se gandeasca mai bine.Chiar sunt curioasa daca ei au discutat despre asta si cine a fost primul cu ideea.

| hubbelllllll a răspuns:

Buna. E putin c-am devreme, dar daca ea insista si nu poti sa o convingi sa nu faca asta, spune-i ca riscul pe care si'l asuma este unul mare sa aiba grija si mai ales sa insiste ca pr ei sa foloseasca prezervativul si bine inteles sa spuna daca o doare sa nu taca, daca nu o sa aiba parte de cea mai rea zi din viata ei, de dutut asta depinde de fiecare fata in parte. Insa incerca sa i spui ca dezvirginarea nu este o curizitate ci o amintire frumoasa.

| Love3 explică (pentru hubbelllllll):

Scuza-ma daca sunt indiscreta...dar am senzatia ca tu esti mai matura si am cu cine sa ma intelegoh go on, cum a fost prima oara?

| UbexFlo a răspuns (pentru hubbelllllll):

Imi place raspunsul tau, ma bucur ca exista si persoane care stiu ce inseamna cu adevarat dezvirginarea.happy

| hubbelllllll a răspuns (pentru UbexFlo):

Ma bucur.:*

| hubbelllllll a răspuns (pentru Love3):

Mai a fost frumos, eu mi am inceput viata sexuala la 19 ani :d m-a durut ce i drept dar i am spus prietenului meu si el a inteles, ai grija de ea si daca vrei spune'i chir povestea mea am fost inspaimantata cateva zile ca am ramas insarcinata dar nu a fost asa... nu am folosit prezervativul nu a ejacuat in interiorul meu dar tot frica mi a fost.In primul rand cel mai important este sa te simti bine iar iubitul sa te iubeasca sa aiba grija de tine, cand i ai spus ca doare, pai durere sa fie sa se opeasca sa te ia in brate sa te intrebe esti sigura ca asta iti doresti, adica lucrurile astea fac ca prima oara sa fie speciala, daca ea e sigura ca prietenul ei tine cat de cat la ea pentru ca dupa 2 luni nu poate fi vrba de iubire mai ales la 16 ani.Nu vreau sa se supere pe tine dar intreab o c am cat de serioasa e relatia asta isi doreste ceva mai mult de la ea decat o simpla aventura atunci sa l mai lase putin sa astepte daca tine la ea o sa o asteepte si atunci o sa fie chiar minunta, Inceperea vietii sexuale nu este ceva hai sa o facem maine, nu trebuie planificat, vine de la sine in momentul cand te simti si bine si il simti pe parterenul tau in inima ta. Daca mai ai alta intrebare eu iti sunt la dispozitie.