| Ionela256 a întrebat:

Am o prietena mai rebela cu care vroiam sa fiu prietena din a 5.in urma unei repartizari la scoala, acea fata a picat cu mine in clasa, si acum sunt prietena cu ea si cu inca o fata.Aceasta(Ely) fumeaza, are prieten de 20 de ani, avand in vedere ca este a 8.Eu stau cu ea, eu sunt o eleva buna, invat foarte bine, si credeti ca celelalte eleve bune din clasa cred ca si eu fumez? Ea chiuleste foarte mult si am inceput si eu sa chiulesc, dar nu prea mult, la ore usoare, dar totusi, cum sa fac sa o schimb pe Ely, sa nu mai fumeze macar.ca eu ma inteleg foarte bine cu ea.

6 răspunsuri:
| ααntoo a răspuns:

Hei Cataa';**
si eu am o colega exact asa de clasa! Da exact!
si stiu prin ce tregi papusalove struck
paii.
uitee'love struck
ar trbuii sa ii zici gen:
"tu nu intelegi ca daca fumezi viata da in viitor s-a dus?raised eyebrows"
"Nu te supara pe mine dar asa e"
"macar cu mine nu mai fuma te rog"
"Inteleg ca nu ar trebui sa-ti cer astahappy
dar pentru ca suntem pr bune nu vreau sa zici ca te barfesc"
sau ceva genhappy
se v'a simtii jenata si poate se v'a lasahappy
Mult succes:**love strucklove struck
sper ca ti'am fost de folooslove struck!

| anca13 a răspuns:

"spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa iti spun cine esti". Este posibil sa apari in viziunea colegilor tai la fel ca si prietena ta.Dar nu ar trebui sa te intereseze ce crede restul lumii.De multe ori nu intalnim prietenii asa cum ne dorim, important in aceasta relatie de prietenie este sa nu te lasi influentzata.Incearca sa discuti cu ea si spune-i daca ar vrea sa isi schimbe putin comportamentul, daca nu, accept-o asa cum e daca mai vrei sa ramana prietena ta. :*

| mytzzy_8364 a răspuns:

Pai spune-i sa aleaga intre tine si tigarile dau incearca sa ii puui lapte intr-o tigare si pune la uscat dupa ce va fuma nu o sa mai vrea iti spun eu sigurwinking

| CenturyChild a răspuns:

Pai in primul rand nu te mai lua dupa ea, adica daca ea chiuleste chiulesti si tu. Nu ca as avea ceva importiva chiulitului laughing dar daca ziceai ca inainte nu chiuleai si acum chiulesti e ceva putred... Adica daca vrei sa chiulesti, chiulesti pentru ca vrei tu nu ca sa fii prietena cu ea ( stiu ca nu-i asa simplu big grin ). Cu fumatul nu stiu ce sa zic, si eu sunt (maxim) impotriva fumatului dar cred ca de ani buni ma chinui sa o conving pe mama sa se lase si nu reusesc. E destul de greu sa convingi un fumator sa se lase si de obicei se supara daca incerci. Oricum motivele mele impotriva fmatului ar fi : 1. Iti pierzi timpul 2. Iti faci praf plamanii + ca daca esti sportiv mi se pare stupid sa fumezi si sa fii sportiv in acelasi timp, e ca si cum ai alerga la Formula 1 cu frana de mana trasa 3. Creeaza dependenta ceea ce inseamna 4. bani si cum de la 1 tigara pe saptamana ajungi la 1 tigara pe zi si in timp la un pachet de tigari pe zi, socotim ca acum un pachet de tigari e undeva pe la 11 lei, peste cativa ani (cand o sa ajunga ea sa fumeze un pachet pe zi ) va fi 20 de lei. 20 de lei x 30 de zile = 600 de lei lunar pentru tigari + dusu pana la magazin dimineata sa le cumperi... Be serious n-ai ce face cu 600 de lei pe luna?

| Angelic13 a răspuns:

Prietenii de accepta asa cum sunt, si sa stii ca si despre mine se credea ca fumez, si la un momentdat chiar am inceput ca ma enrvasera, si depinde cat de des fumeaza... si probabil o face pentru ca nu mai se poate oprii. Si incearca sa ii arati ca merita cateodata sa mai stai la ore, faceti misto de colegi va distrati voi cumva. Despre iubitul ei nu stiu ce sa zic, prietena mea cea mai buna are unul de 22 de ani si ea zice ca il iubeste, asta e nu ai ce sa faci.
Dar totusi, iti spun din proprie experienta, opreste-o din a mai fuma, o sa se simta groaznic o sa tuseasca mereu si o sa o doara plamanii si gatul, am trecut prin asta si este groaznic, plus ca va avea si o voce de speriat.
Acum depinde doar de tine, si de cat de mult tine Ely la tine.
Iti urez succes! kiss

| Martzell a răspuns:

Tu esti o lezbywinking puteti sa va casatoriti