| Kinezuu a întrebat:

Am o prietena si sunt impreuna cu ea de 2 luni si ceva relatia e cam la distanta ne putem vedea numai de maxim 2 ori pe saptamana pentru ca distanta e cam mare in rest vorbim la telefon.Inca de la inceputul relatiei la ea am vazut ca uneori imi mai dadea ocupat nu am bagat de seama la inceput pentru ca am zis ca chiar are treaba asa cum imi mai zice de obicei in ultimul timp.In ultimul timp cum ziceam cam de 2 saptamani parca nu ar mai fi fata de care m-am indragostit numai este fata pe care o stiam ma ia ca are treaba, ca mananca bine ca uneori chiar asa e dar nu stiu de ce am impresia ca alteori ma minte si totu a inceput de cand m-am certat puternic cu ea cand am descoperito ca a dat id la unu care ii la cerut si eu i-am zis nu mi se pare normal atat timp cat esti intr-o relatie cu mine sa mai dai id tau poate ai dat si numarul de telefon asta nu am de unde sa stiu.Incepusem iar sa ne intelegem bine asta pana aseara cand s-a intamplat o faza. Ea plecase cu sora ei mai mica sa aiba grija de ea pentru ca sora ei cea mica se dusesera sa colinde vorbesc eu ce vorbesc la telefon cu ea pana cand apoi imi spune ca se intoarce acasa ca trebuie sa se duca pana la baie ne luam la revedere si dupa 20 de min o sun din nou si am surpriza sa imi dea ocupat apoi o sun iar dupa 5 min si tot la fel apoi o sun din nou si ma prinde casuta. Stau eu ce mai stau si sun din nou si am surpriza sa imi raspunda taicaso si eu il intreb unde e ea si cica e cu sorasa mica in niste blocuri si eu apoi i-am zis hai ca vb cu dumnevostra pana vine si am vorbit in jur de 5 min. Ea apare si taicaso mi-o da la telefon si o intreb de ce mi-a dat ocupat ca cica a fost la baie apoi eu o intreb telefonul de ce nu l-ai luat dupa tine ca cica la uitat la taicaso ceva de genu si eu ii zic nu puteai sa il iei cu el a cica nu si dintr-o data mia inchis. O sun eu din nou si imi da iar ocupat. Apoi stau eu ce stau si dupa jumatate de ora o sun si imi raspunde si eu i-am zis ti se pare normal sa imi dai ocupat cand eu te sun, de cate ori cand mai sunat tu ti-am dat eu ocupat eu cred ca niciodata sau ti se pare normal sa imi inchizi telefonul daca mai indraznesti sa il mai inchizi odata ne despartim nu a mai indraznit sa il inchida dar ne-am certat si i-am zis sa isi schimbe comportamentul asta ca nu face deloc bine nici mie nici tie.Ma cam enervaseara aseara bine ca nu m-am aratat si eu i-am zis vorbim ori mai incolo ori maine ca sa nu iau cine stie ce decizie si ma suna cineva sa imi zica daca fac revelionu cu el de cam vreo 2 ori si nu i-am raspuns si cica ea unde te duci nicaieri si apoi i-am zis vorbim maine sa ma calmez si apoi eu am plecat de acasa m-am dus la ala am petrecut pana la 5. Cu ce oi fi gresit fata de ea nu stiu ca chiar tin la ea foarte mult de fiecare data am fost cuminte fata de ea si intelegator dar pana la un punct ca vad ca ma ia de prost.Sa va dau exemple dupa chestia cu parolele dupa ce am descoperit eu ca a dat id aluia si i-am reprosat asa si lea schimbat apoi nu am mai zis nimic, craciunu m-a luat ca sil face cu parintii nu am zis nimic si ce i-am zis si eu hai ma iubita sa facem revelionu la mine iar apoi ea cica nu ca il fac ca vreau sa il fac cu ai mei eu i-am zis de ce mai ai iubit dk vrei sa ii faci revelionul cu ei nici macar nu a avut bunul simt sa ma invite la ea ca putea sa zica sa vin la ea dar nu a zis am inteleso si aici bine ca ma vazusem cu ea cu doua zile in urma dar fine, cadouri i-am facut de atat ori i-am demontrat ca chiar am ganduri seriose nu sunt ca ma joritatea. Sa numai zic ca nici de culcat nu s-a culcat cu mine ca cica e virgina si sa am rabdare ca se va intampla cand nu stiu in fine si aici am inteleso mai spuneti voi ceva daca eu nu sunt intelegator cica sunt posesiv asa mi-a zis. Specific eu am 19 ani si ea 18.

Răspuns Câştigător
| Blondda a răspuns:

Sincer la 18 ani cat are ea nu mi se pare normal sa isi refuze prietenul sa face Revelionul impreuna si sa faca cu parintii. si la faza cu inchisul telefonului iar mi s-a parut asa...rolling eyes
Incearca sa vorbesti cu ea fata in fata dar sa nu te enervezi. Spune-i pur si simplu ca nu are comportamentul potrivit pentru o relatie. Din cate vad tu chiar ti la ea, dar sa suferi tu ca sa o faci pe ea fericita nu e o metoda.:*
mai las-o un timp si daca nu se schimba stii si tu care e solutia... Imi imaginez ca ti foarte mult la ea.dar daca speri la ceva ce nu se va intampla niciodata nu o sa fie niciunul dintre voi fericiti.
vorbeste cu ea si incearca sa ii spui ca te-ai atasat foarte mult de ea si ca te afecteaza cand face asa.
TAKE CARE!

4 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Pai, dragoste la distanta nu se poate.
Fazele alea cu tonul de ocupat ...Sunt cam misterioase. Pai nu stiu ce sa zic de ce iti dadea ton de ocupat, eu cred ca te ia te prost.Eu spun sa nu mai continui cu ea, sau sa vorbesti cu ea putin ca sa o intrebi ce se intampla. Si voi cum sunteti la distanta ar putea avea si un iubit. Eu iti recomand sa nu mai iti faci o relatie de la distanta pentru ca o relatie are nevoie de intalniri de macar o seara pe saptamana, mai niste iesiri cu prietenii in grup, si sa o lasi putin si pe ea libera. Unei femei nu ii place sa fie sufocata

| Blondda a răspuns (pentru Patry):

Nu e chiar relatie la distanta daca se intalnesc de 2 ori pe saptamana! si plus ca baitaul asta tine la ea cum sa nu mai continue?! la prima chestie gata ne despartim. Probabil nu stii cum e sa traiesti pentru ea si sa simti ca fara ea viata ta nu ar avea niciun rost.

| TarjaTurunen a răspuns:

Stii ca ai putea scrie un roman pe web? smug?

| ostea a răspuns:

Dacă relația nu merge de ce nu îi pui punct-ul?
Te amagești așa pînă la epuizare și tot vei ajunge la acest punct.

Nu este vorba că nu este ceva în neregulă cu tine ci pur și simplu fata aceasta nu este pentru tine, cu siguranță este mai indiferentă din mai multe motive, asta numai ea știe.

Încearcă să vorbești cu ea deschis și spune-i ce simti, calm și fără reproșuri și altele.
Nu trebuie să te lungești la vorba ci doar să fii scurt și la subiect.

Nu îți fă griji, există cineva pentru tine, sufletul tău doar că pînă atunci ai grijă să nu te pătezi, prea tare.
Ai încredere mereu ân tine.

Numai bine.