| thinkingofyou a întrebat:

Am o problema: am obiceiul sa analizez foarte mult tot ce mi se spune, sa ma gandesc ca poate persoana a vrut sa-mi spuna altceva, ca se ascunde dupa cuvinte si ma gandesc la cele mai rele situatii; nu stiu sa comunic cu partenerul, nu stiu sa-i spun ce simt, si din aceste motive am avut de pierdut pana acum la 25 de ani, n-am avut nicio relatie de lunga durata ci doar una care a fost de o luna si l-am pierdut pe el cel de care m-am indragostit cu adevarat. Cum pot sa ma schimb? Ce as putea sa fac?

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sper ca nu esti in zodia fecioarei? Ele despica firul in patru,studiaza omul de langa ea,la microscop? Oricum te ajuta mult comunicarea cu o persoana deschisa care sa stie sa te provoace! Daca tu iti doresti schimbarea, te vei schimba, sigur!

| thinkingofyou explică (pentru fabiola):

Sunt varsator, dar stau cu parintii care sunt amandoi fecioara si in plus ascendentul meu este in fecioara. Barbatul cu care am avut relatia era fecioara si el mai mult imi atragea atentia ca sunt introvertita, dar tot imi reprosa ca nu stiu sa comunic, ca nu stiu ce vreau. Discutiile cu el ma provocau, insa nu avea rabdare. Imi doresc sa ma schimb, chiar am inceput sa citesc multe carti de psihologie.

| fosnet a răspuns:

Ideal e sa nici nu fie nevoie de cuvinte.Sa existe doar apropiere intr-o tacere nemaiintalnita. Fericirea unuia sa fie conditia fericirii celuilalt. Esti tanara si frumoasa si visele se implinesc!

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Nu trebuie sa te schimbi, doar ca pe langa sindromul Sherlock Holmes, fii si tu un pic mai tandra mai sentimentala. Si nu te baza pe deductiile tale decat daca esti 100% sigura de ele.
Bafta!

| thinkingofyou explică (pentru NoRestForTheWicked):

Sunt tandra, sentimentala, pasionala intr-o relatie, investesc sentimente, pun foarte mult suflet, investesc timp. Poate in relatia pe care am avut-o si o distanta pe care o pastra el ma facea sa pastrez si eu distanta si sa-mi fie teama sa-mi exprim mai bine sentimentele, mai ales ca ma acuza ca nu stiu sa ascult, sa vorbesc cand trebuie si cate si mai cate. Deductiile de cele mai multe ori nu ma inseala.

| Leon a răspuns (pentru thinkingofyou):

straight face cred ca ai cam gresit persoana, deci e foarte simplu: exista mereu un echilibru, nimic nu se pierde totul se transforma, deci nu trebuie sa accepti compromisuri. Cand cineva e distant cu tine, iar tu esti o pers pasionala, sufletista etc. e clar ca ceva nu e in regula, il trimiti sa cante la atla masa. Cati ani ai zis ca ai, 25? straight face wakeup! straight face

| CapacDeBere a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema cu analizatu` la toate celelaughing

| thinkingofyou explică (pentru CapacDeBere):

Si tu cum te descurci? Nu te mai apuca cateodata disperarea? laughing