| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cam gravă aș zice! Viața mea a fost și este foarte nasoală în sensul că numai greutăți am întâmpinat. Acum la 22 de ani, nu am făcut niciodată sex cu o fată și sunt dependent de filmele pentru adulți, efectiv pierd nopțile. Sunt foarte timid când vine vorba de fetele reale pentru că atât de tare sunt prins în pornografie și masturbare încât nu mai simt nevoia să caut să o fac cu o fată. Vreau să vă mai spun că pornografia și masturbarea e singurul mod prin care mai uit de suferință! Deci ce ar fi de făcut?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man dar trebuie sa ai si tu o limita, esti barbat, ce mascul esti daca nu ai autocontrol asupra ta? uni au scapat de droguri, alcool si tu poti sunt convins de asta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

E un om bolnav (nu de la masturbare), asa ca n-ai cum sa-i ceri sa-si intemeieze familie. Ca nu e sanatos si nu-si poate castiga singur traiul. Deci n-ai cum sa-i ceri sa devina cap de familie, ca nu-i in stare. Intai sa se faca sanatos si pe urma sa se gandeasca la prietena si viata de familie.

| mihai69 a răspuns:

Pentru început, caută o tipă cu care să faceți împreună o labă.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, nu e nimic rau cu masturbarea si pornografia. Daca n-ai cum intemeia o familie (n-ai casa ta, n-ai servici, etc.) si normal ca le practici.

In al doilea rand, te poti masturba si ziua, nu e nevoie sa pierzi noptile pentru asta.

| SG1995 a răspuns:

Pe bune? Ok nu suna, e ridicol, pml nu ai și tu facultate, muncă viață socială?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Autocontrol + socializat.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu cred ca cineva iti poate spune ce sau cum sa faci in aceasta situatie, sau cel putin nimeni nu stie mai bine ca tine. Trebuie nu doar sa renunti la a-ti irosi timpul, dar si la a-ti otravi viata prin minciuna. Sa stii ca nimic din ce vezi pe net nu se compara cu ce ai simti in realitate facand sex. Pe masura ce te scufunzi in iluzie, tot mai mult te indepartezi de realitate. Pornografia iti prezinta femeia tot mai mult ca pe un obiect sexual, tu vei incepe sau ai inceput deja sa crezi ca asa este si in realitate, dar cum ti-am spus te indepartezi tot mai mult si de fapt nu esti multumit de situatie, ci incepi sa realizezi cat de mult te-ai abatut de la drum, cat ai de recuperat incat e mai usor sa te minti si sa iti gasesti scuze pentru ce faci.
Un lucru cert pe care nu ti-l arata pornografia este ca femeia pretuieste mai mult flirtul, preludiul si postludiul decat orgasmul in sine, asta amintidu-ti ca asa cum tu pretinzi a fi uman si ea este la fel.
Ai putea incepe sa te gandesti la o floare, un "buna",
un zambet, si sa iti alegi cu grija persoana careia i le daruiesti. Cam de aici ar incepe realitatea, nu de la butonul "on" al calculatorului.
Succes!

| doctorandus a răspuns (pentru Paul754880338):

Pe un alt forum un psiholog explica urmatorul lucru referitor la contacte sexuale si masturbare: daca unui om sarac ii e foame si vede pe drum un restaurant, dar n-are bani pentru asta, vede un McDonalds si n-are bani pentru asta, in cele din urma cumpara doi covrigi si ii mananca si isi astampara foamea, nu inseamna ca cei doi covrigi l-au privat de a lua masa la restaurant.

Din alte mesaje rezulta ca a ramas speriat de bombe (a avut un soc din care nu-si mai revine). Asta-i trebuie lui acum, familie? Dupa ce ca e bolnav si nu-si poate castiga traiul numai nevasta si copii ii mai lipsesc lui acum. De ce sa faca si el? Se masturbeaza. Nu-i nimic rau in asta, daca atat ii permite situatia. Nu produce probleme medicale sau psihiatrice. Masturbarea nu are efecte negative, nu mai suntem la medicina din sec. XVIII.

| bbobo22 a răspuns:

Pai un prim pas foarte important l-ai facut deja. Acela prin care recunosti ca ai o problema. Orice fel de dependenta este daunatoare si periculoasa. Trebuie sa faci cumva sa scapi de aceasta dependenta. Varianta cea mai costisitoare si profesionista ar fi sa apelezi la un psiholog. Ca sa cunosti o fata, trebuie neaparat sa socializezi. Ce ai de facut stii prea bine si tu....problemea aste sa incepi sa faci ceea ce trebuie. Incearca sa faci mai mult sport, de orice fel. Te va ajuta foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru bbobo22):

Toate aceste dependențe mă ajută să scap pentru o scurtă perioadă de suferința fizică, suferința emoțională suferința sufletului și să uit de faptul că nu mă simt iubit ce cineva!

| DaRyuSN a răspuns:

Trebuie sa incepi sa socializezi, sa ai o viata activa, sa-ti ocupi timpul dupa munca cu tot felul de chestii, sa cunosti persoane noi, o sa-ti faci o prietena ( nu toate fetele pun accent pe partea materiala -stai relax). Trebuie sa incepi sa te comporti ca un barbat adevarat, sa nu le privesti femeile doar ca pe un instrument pentru sex, sa le respecti, etc. Sunt sigur ca pana la urma vei gasi pe cineva, iar dupa ce o sa faci sex cu o fata, o sa te dezveti de aceste obiceiuri.

| ciordeala a răspuns:

Incearca sa o lasi mai moale, pana la urma la 22 ani. Incearca sa lasi rusinea deoparte, trebuie sa fii mai indraznet cu fetele, cu rusinea mori de foame.

| DomnuTrandafir a răspuns:

Fii un barbat adevarat.

| Stefan_Robert_1990 a răspuns (pentru DomnuTrandafir):

,,fii un barbat adevarat" da-i pe laba in continuare Totii laughing))