| Andreiu68 a întrebat:

Am o problema cred ca psihica mai mult! De exemplu daca imi place de o fata si o vad ca se saruta cu cineva, brusc mi se taie tot, nu imi mai place. Acum eu sunt intr-o relatie de aproape 4 luni, prima luna de relatie a fost frumoasa, in timp s-a cam racit, dadeam eu mai mult decat ea in relatie. Acum o saptamana eram la prietena mea acasa, ea dormea, iar eu eram in bucatarie cu tatal sau la un pahar, la o vorba si mi-a spus uite ca Raluca a fost impreuna cu un baiat au stat 3 ani impreuna, ei se certau tot timpul si ea ( Iubita mea) a decis sa isi inceapa viata intima alaturi de el sperand ca nu se vor mai certa, dar s-au despartit totusi. Eu cand am auzit asta parca au trecut toate sentimentele mele pentru ea. De o saptamana ma tot gandesc ce sa fac, ea este mai rece in ultima luna si ma simt prost. Eu nu am intrebat-o daca si-a inceput viata intima si nu mi-a spus nici ca a avut o relatie lunga inainte, ci doar relatii trecatoare si cateva. Am mai intrebat 2 prieteni de curiozitate daca si ei au aceleasi chestii pe care le am si eu si au spus ca si ei sunt la fel ca mine. Acum poate e ceva de tine de mine, de ce am gândirea asta, este bine, ce sa fac? Eu am 20 ani, iar iubita mea 19.

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Clar e un pitic de-al tau. Si clar trebuie sa rezolvi aceasta "problema". Nu e deloc normal sa nu accepti trecutul cuiva. Nu e ok sa te deranjeze fostii actualei tale partenere si nu e normal sa iti treaca sentimentele din cauza asta.

| Pool77 a răspuns:

Mi se pare ca judeci oamenii prea repede.

Uite, iti dau un exemplu. Sa ne imaginam ca esti virgin la 19 ani, da? Bun, iti incepi viata sexuala cu Raluca, se termina totul dintr-un motiv banal, fara cearta si fiecare merge in treaba lui. Trece timpul, 1 an de exemplu si intalnesti o fata foarte ok, serioasa, pe picioarele ei, cu capul pe umeri, va cuplati si totul merge ok cam o luna, iar dupa o luna te intreaba daca mai esti virgin sau nu, tu ce ii spui? Logic ca ii spui ca nu mai esti, sinceritatea joaca un rol imens, dupa ce ii spui ea iti spune ca nu poate accepta si ca totul intre voi s-a terminat din cauza asta, cum te-ai simti? Sincer?

Ea este exact tu, din exemplul dat mai sus, intelegi?
Nu merita sa fie lasata balta doar pentru ca si-a inceput viata sexuala cu persoana respectiva, mai ales daca a facut chestia asta pentru respectivul si pentru relatia lor.

Iar daca este distanta/rece sigur are un motiv.
Incearca sa vorbesti cu ea deschis, aveti 20/19 ani, nu mai sunteti copii, la varsta asta ar trebui sa puteti vorbi totul deschis si fara probleme.

| Eduard196 a răspuns:

Daca s-a racit de tine fa si tu acelasi lucru. Pentru ca urmeaza sa te paraseasca. Si mai bine ar fi sa faci tu primul pasul asta