| IloveSumme a întrebat:

Chiar am nevoie de ajutor, ori sunt eu o fraiera, ori el isi bate joc, ori habar n-am!
Am fost cu el 2 luni( asta mai exact acum 3-4 luni) el s-a despartit de mine atunci mi-a spus el ca motivul a fost" Nu ma simte ca pe o iubita, si mai mult ca pe o amica", dupa despartirea asta, noi ne-am mai vazut si ne-am comportat ca un cuplu, asta pana cand eu i-am spus ca nu mai pot asa, ca sa zica daca vrea sa fie cu mine sau nu. A spus nu, si din clipa aia am incercat sa ramanem cei mai buni prieteni, pentru ca asta eram inainte. Eu il iubesc, el nu stiu ce simte pentru mine. Dupa perioada asta nu am vorbit o luna, apoi brusc m-a sunat si mi-a spus ca-i lipsesc, ca vrea sa ne vedem la o cafea, sa reluam legaturiile de dinainte.
Am ajuns la cafea, m-a luat in brate, am discutat ( dar nu despre relatie, despre lucruri in general ) apoi ne-am sarutat. Au mai urmat intalniri d-astea cu sarturi, dar noi tot nu suntem impreuna, apoi am plecat in vacanta, de unde ne-am cam racit si nu prea ma mai cauta asa des.

Acum 2 seri, l-am provocat la o discutie despre fosta noastra relatie, am inceput sa plang. m-a intrebat daca eu chiar il iubesc, i-am spus ca da. Atunci el a oftat, mi-a spus ca-s fraiera, ca el daca am fi impreuna si-ar bate joc de mine. Ca el e prea afemeiat, ca mar insela sigur, ca el nu gandeste logic o relatie serioasa! Ba chiar mi-a spus ca motivul pentru care s-a despartit de mine e ca eu incepusem sa ma indragostesc de el, iar el nu vroia sa ma faca sa sufar, cica daca era alta fata, o facea, dar tine prea mult la mine ca sa ma distruga.

Mentionez ca noi doi ne vedem aproape zilnic, vorbim la un interval sa zicem de 2-3 ori, vorbim si prin SMS-uri, practic suntem "cei mai buni prieteni care se mai saruta din cand in cand". El ma cheama afara, el ma suna, vorbim chiar si 2 -3 ore la telefon! happy

Dar eu nu-l mai inteleg, l-am intrebat ce simte in legatura cu mine si mi-a spus " Nu vreau sa-ti spun." l-am intrebat macar daca e ceva de bine sau de rau, mi-a raspuns tot la fel, mi-a zis sa-l las in lumea lui ca el oricum e un ciudat si numai el stie ce gandeste dar ca el nu vrea sa ma faca sa sufar mai rau decat sufar deja.

Ei bine ce nu stie el e ca eu chiar sufar, cand nu sunt cu el ma gnadesc doar la el, ma gandesc de ce nu ma vrea, ma gandessc de ce nu sun buna, ma gandesc ce sa fac sa ma vrea! Simt ca intru intr-o depresie, il iubesc prea mult si habar n-am de ce! Stiu ca are dreptate, ca mar insela cel mai probabil, dar i-am explicat ca daca chiar vrea, poate sa se schimbe dar a zis "tot te-as face sa suferi, iti bagi cutitul in inima singura."

Ce sa fac? Nu inteleg ce simte in legatura cu mine, poate din ce v-am povestit va dati voi seama si imi dati un sfat. Sau macar un sfat cum sa ies din situatia asta!

Imi cer scuze pentru roman, ofer funda.

16 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Eu iti spun sa-i spui in fata. Daca vrea sa fie cu tine sau nu.
Tu mereu o sa ai sentimente de iubire fata de el, mereu o sa fi intr-o continua suferinta daca el isi pastreaza comportamentul.Ori este cu tine ori intrerupi orice legatura.Dar nu stiu, de ce vrei sa lupti, daca el este sincer si-ti spune ca vei suferii? Crezi ca-l vei schimba?

| neutrino a răspuns:

Fara a avea intentia sa te jignesc iti spun ca, dubla ta dilema are raspuns afirmativ. Nu doresti sa vezi singura adevarul.

| SunnyDay88 a răspuns:

Cum nu intelegi ce simte pentru tine? ti-a spus clar si din comportamentul lui reise acelasi lucru. nu vrea nimic cu tine si daca vrei sa-i accepti prieteniia cu beneficii atunci el ar fi bucuros. dar nu vrea si nu va vrea o relatie de iubire cu tine.

| TizZu15 a răspuns:

Of Doamne, s-a terminathappy

Deci parerea mea este ca ar trebui sa te duci la el si sa-i spui ca il iubesti foarte mult si te gandesti numai la el.Din spuselel tale se vede ca si el te iubeste dar intr-un fel nu vrea sa te raneasca dar cu putina ambiti ar putea sa se schimbe.Stati mai mult timp impreuna si incercat sa va apropiati cat mai mult. Sper sa mearga.Succes.

Daca nu merge sti unde ma gasestilaughing ( scuze, glumea proaste, nu te suparahappy )

| ceaiuldetei a răspuns:

Nu își bate joc. Privește lucrurile mai diferit, atâta tot : )

Iar tu nu ești fraieră. Tu vrei ceva. Cel mai probabil, n-ai să primești acel ceva. Pentru că așa se întâmplă în viață. Nu mai dispera.

El nu vrea să se complice. Însă tu o ceri neapărat. Și nu-i ok.

Lasă lucrurile să își urmeze cursul. Nu te grăbi tu și nu le forța.

Dacă te înțelegi cu el și te simți bine lângă el, foarte bine. Dacă tu vrei mai mult, s-ar putea să ai surprize și să rămâi și fără ceea ce ai.

Ar însemna să ți-o coci singură cu mânuțele tale. Merită?

Băiatul a fost deschis și ți-a spus clar și nu ți-a spus doar o singură dată.

Știu că-i nasol să accepți chestii pe care nu vrei să le accepți și că uneori se întâmplă să vrei să accepți mai mult o minciună decât un adevăr, dar eu aș zice să nu te joci.

Privește adevărul în față, că nu te mușcă. Poate doar îți deschide ochii, așa cum nu ai fi pregătită să afli.

Dar gândește-te că e spre binele tău.

Și e de apreciat că el și-a dat silința să îți mai spună și cum vede el toată treaba. De obicei, băieții își rezolvă problemele și apoi pleacă (în cel mai fericit caz).

Nu cere unei persoane ceea ce nu ți se poate da. Că iese un joc de artificii de toată frumusețea. Și oricât ai fi tentată să găsești un vinovat... nu prea ai să îl găsești.

Rămâi de încredere, dacă vrei. Rămâi prietenă cu el, dacă vrei. Lasă-l în pace, dacă vrei. Așteaptă să mai treacă timpul, dacă vrei. Și ai să vezi atunci. Dar nu forța lucrurile.

Nu mai fi tentată să schimbi pe cineva. Tu vrei să îi schimbi lui părerile, pentru că cică îl iubești. Nu? : )

A iubi, nu înseamnă să schimbi pe cineva. Înseamnă să îl iei așa cum e. Plus multe-multe altele. Vezi și tu dacă merită tot efortul ăsta.

Dacă nu, ia o pauză, adună-ți gândurile în cap, vezi și tu ce vrei și vezi dacă nu e doar ceva de moment (chiar dacă tu în două luni te-ai declarat îndrăgostită și așa mai departe).

Nu poți forța pe cineva să te privească așa cum ți-ai dori tu. Nu uita că oamenii sunt diferiți. Chiar dacă tu ești altfel.

Oamenii nu vor ceea ce vrei și tu, chiar dacă nevoile de bază sunt cam aceleași.

Tot ce aș putea să îți recomand, ar fi să înveți să te detașezi un pic și între timp, să cauți să faci lucrurile care îți plac, pentru că dacă e să fie ceva, va fi cu siguranță.

Fii naturală, rămâi tu însăți și nu încerca să îl sufoci. Lasă-l să se adune, în ritmul lui, iar dacă te va vrea, va veni la tine singur. Fruntea sus. Viața e făcută și din altele. Succes.

| LovellyAngel a răspuns:

Probabil a fost rănit în trecut sau doar se joacă... Eu te sfătuiesc să întrerupi orice fel de relaţie cu el timp de câteva săptămâni. Să nu îl mai cauţi, şi dacă el chiar ţine la tine, te va căuta, şi atunci îi dai un ultimatum : ori împreună, ori deloc.

| IloveSumme explică (pentru LovellyAngel):

El ma cauta pe mine zilnic.Mai mult decat o fac eu, mai ales cand vede ca nu`i dau nimic, ma suna. Asta fac de vreo cateva zile si tot el ma cauta.

| IloveSumme explică (pentru LovellyAngel):

A fost destul de ranit, a avut o relatie de 2 ani unde si-a inselat iubita, iar aceasta satula sa-l tot ierte de fiecare data, la parasit pentru fostul.

| LovellyAngel a răspuns (pentru IloveSumme):

În cazul ăsta, tot el a fost rănit? Cred ca are un tupeu nemernic să pretindă că îl doare sufletul că a fost părăsit de iubita pe care a înşelat-o de mai multe ori. happy Tipul e un nesimţit, mai bine îl laşi baltă de tot. Nu merită!

| cllaudDia a răspuns:

Ar trebui sa apreciezi ca a fost sincer si a avut curajul sa iti spuna adevarul,asta dovedeste ca pentru el chiar insemni ceva,dar nu in modul care iti doresti tu. Crezi ca daca ai fi cu el ar fi bine?
Si sa se schimbe asa deodata e greu si pentru el,iar acum daca nu e dispus sa faca asta, oricat ai incerca tu si orice ai face tot nu s-ar schimba. Cel mai bine ar fi sa intelegi tot ce ti-a spus el si sa apreciezi gestul care l-a facut si ca nu si-a batut joc de tine. Crede-ma ca ai fi suferit mult mai mult daca era cu tine si isi batea joc, decat cum esti acum.
Incearca sa te racesti putin de el, pentru ca prieteni asa buni nu puteti fi atat timp cat tu inca simti ceva pentru el. Mai bine ai incerca sa cauti pe altcineva, care sa nu te vada ca o prietena si sa avem o relatie frumoasa.
Succes!:*

| LaRkiNNN a răspuns:

1. Respect! In sfarsit un om care stie sa scrie corect.
2. In legatura cu problema ta, probabil nu te vede ca pe o iubita... nu te iubeste cum il iubesti tu. Te vrea, dar ca prietena si bine a facut ca ti-a zis ca te-ar face sa suferi daca ati mai fi din nou impreuna. Eu zic sa incerci sa te axezi mai mult pe alti baieti, sa incerci sa-l lasi putin in pace... sa incerci si asa.
Baftaa! : )

| MarvK a răspuns:

Bea un ou!

| Dorina23 a răspuns:

Eu cred ca te place dar nu vrea sa recunoasa asta.(pentru ca e un afemeiat). dupa o luna tea sunat va intilnita la cafenea te saruta. poate sa faca asta din simpla prietenie? A spus"tot te-as face sa suferi, iti bagi cutitul in inima singura." cred ca a m-ai facut pe cineva sa sufere si ii e teama sa nu suferi si tu. Dupa parerea mea tu trebuie sa hotarasti ce trebuie sa faci. Daca crezi ca te va rani rupe orce legatura cu el, uita-l...dar daca crezi ca merita sa te intilnesti cu el macar incearca si o sa vezi ce iese.

| IloveSumme explică (pentru Dorina23):

Da, a avut o relatie de 2 ani de zile, unde si-a inselat iubita de vreo 4 ori, aceasta la iertat mereu dar in final la parasit pentru altu. Poate fi asta un motiv?

| Dorina23 a răspuns (pentru IloveSumme):

Cred ca da.

| Atat_Doar_1994 a răspuns:

Sterge nr lui sterge id lui fblui totul despre el nu te mai gandi la el nu te mai intalni la el nu mai vb cu el spune-i ca incheiati cu priteneia tu sa stai in casa cand iese el sa iesi si tu pe afara cand nu este el rupe ori ce legatura cu el.Sau are pe alt cineva si el vr doar sa te faca sa suferi deci daca tu esti desteapta rupe legatura cu el