| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de mare, de aceea vreau sfaturi doar de la oameni experimentati, nu de la copii de 14 ani.Ieri am aflat ca iubita mea ma inseala.Nu sunt cu ea de mult timp, doar de cateva luni dar ca un inconstient am inceput sa tin la ea si nu vreau sa o pierd.Deci, orice ar fi vreau sa ramana cu mine, desi e greu sa iert asa ceva dar in fine...Saptamana viitoare urmeaza sa ma mut la ea dar nu stiu ce sa fac sa ma mut si sa ma prefac ca nu stiu sa vad ce mai face(oricum aflu orice miscare face), sau sa ii spun ca stiu si sa aleaga? Va rog, cum sa procedez? Adica ca sa vada ca o iubesc si sa renunte la ala cu care ma inseala si sa ma iubeasca si ea, desi poate ma iubeste dar putin. I-as da o sansa pentru ca tin la ea si chiar nu vreau sa ne despartim chiar daca asta ii e meritul.sad

10 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Sincer? Este o vorbă care spune că întotdeauna cauți dragostea acolo unde nu ți se dă.
După cele spuse de tine, nu prea văd rostul să te muți la ea, din moment ce știi ce face.
Chiar dacă o să își ceară scuze, o să o mai facă, știi de ce? Se pare că la tine nu a găsit ceea ce căuta.un alt motiv pentru care să umble cu altul pe la spatele tău nu prea văd.
Eu, personal, pe așa creaturi nu dau nici doi bani, e plină lumea de ele.
Nu știu ce să îți mai spun, este viața ta, acționezi cum vrei.
Dar spre binele tău, să nu suferi mai târziu, eu zic să renunți.
În plus, nu e nici prima, nici ultima femeie de pe lumea asta.
Baftă multă! happy

| Crocaa a răspuns:

Ok,deci e clar ca o iubesti foarte mult, din moment ce o mai vrei chiar daca te inseala.In primul rand,gandeste-te ce ar avea ea nevoie si tu nu ii oferi (din moment ce cauta in alta parte). Apoi,daca ai gasit ceva si sa zicem ca faci tot posibilul sa ii oferi ce ii lipseste,oare chiar merita? Dupa ce ca te inseala si ca taci si inghiti, mai poate fi totul la fel? Oare tu nu meriti ceva mai bun? Mai cunosc pe cineva ca si tine, si desi a aflat ca il inseala nu vrea sa accepte adevarul si se distruge singur.la fel cum vei face si tu daca nu vei renunta la ea.Desigur,sunt cazuri si cazuri dar se zice ca lupu-si schimba parul, dar naravul ba.Si putine sunt datile cand istoria nu se repeta,adica daca te-a inselat o data,poti sa fii aproape sigur ca o va face si a doua oara, mai ales ca ii permiti.Mi se pare absurd ceea ce faci, e bataie de joc pentru tine. Sfatul meu este sa discuti cu ea si sa luati o hotarare.Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva,stiu ca nu e usor,dar faptul ca o iubesti nu inseamna ca trebuie sa taci si sa suferi pentru ea. Discuta cu ea si daca e nehotarata n-are rost sa continui, dar daca iti promite ca se va schimba, da-i o sansa.

| FlyingSoul a răspuns:

Asculta totul depinde de cat de mult o iubesti. Daca esti dispus sa o ierti iart-o dar zii asa: "Uite ce e. Am aflat ca ma inseli. Daca nu te mai simti bine cu mine e ok eu te iert. Stii cum se spune daca iubesti ceva elibereaza." Sau cv de genu asta si e posibil sa ai 2 raspunsuri: 1. Ai dreptate ar fi bine sa ne despartim.
2.Am gresit si imi pare rau iarta-ma.

| FlyingSoul a răspuns:

E posibil si sa sustina ca nu te-a inselat si sa faca pe nasoala.

| divine a răspuns (pentru FlyingSoul):

Cred ca totusi ar trebui sa te comporti ca un barbat adevarat. Chiar daca nu doresti sa te desparti de ea, trebuie sa-i spui in fata ca stii ca te insela si sa-ti de-a explicatii si daca mai doreste sa fi-ti impreuna. Cred ca nu e normal sa stai si sa taci,sa te faci ca nimic nu stii in timp ce ea umbla cu altii. Cred ca ar trebui sa aveti o discutie foarte serioasa, dar nu sa iesi tu la final vinovat(caci asa iubesc unule fete sa faca, mereu sa de-a vina pe el,ca din cauza lui la inselat), nu te lasa manipulat, totui esti barbat sau ce? Ar trebui sa o intrebi daca te mai iubeste si mai doreste sa mai fiti impreuna, dar putin mi sever vorbind cu ea, si atunci vei vedea, dar in nici intr-un caz sa nu cedezi...chiar daca o iubesti, las-o sa plece daca ea asa va dori, nu decadea tare in fata ei, caci mai apoi vei vedea, tot ei ii va parea rau de ce a facut. Bafta! Sper ca nu te-am plictisit, dar sper ca va fi totul bine!

| Tiberius a răspuns:

Prietene daca alegi sa fii o carpa scuze ca-ti zic dar esti un dobitoc.N-ai pic de urma de demnitate si orgoliu?

| crisxd a răspuns:

Degeaba o pui sa aleaga. Evident o sa te aleaga pe tine, dar asta nu inseamna ca nu iti va mai gresi pe viitor. Eu zic sa te gandesti mai bine si sa vezi ce ai langa tine. Inteleg ca te doare, dar ia imagineaza-ti in viitor: voi doi, casatoriti, copil, si sa afli ca te inseala, sau ca te lasa! Ce ai mai face atunci? Eu zic sa o lasi acum, cat nu e ceva foarte serios. Incearca sa o prinzi in flagrant! O sa fie mult mai bine asa, si o sa o poti lasa imediat. Bafta!

| cocoeu a răspuns:

Din cauza persoanelor ca tine inseala femeile.pentru ca o fac o data si sunt iertate pe un motiv ca tii la ea.nu exista nici un motiv pe lumea asta sa ierti asa ceva.inseamna ca tine la tine cat tin si eu.
daca o ierti o sa fii un fraier toata viata si asta nu doar in ochii mei ci mai ales a ei.
o sa o faca iar si iar pentru ca u o sa tii la ea iar si iar si iar, adica o sa o ierti.genul asta de femeie nu merita iubite, ci doar ****e si gata.
daca o sa o ierti o sa iti meriti soarta, adica sa fii inselat de fiecare data cand o sa vrea.
NU FI FRAIER

Răspuns utilizator avertizat
| bOiNnNg a răspuns:

Frate,deci o iei frumos si o intrebi daca tine la tine daca raspudne ca da atunci o intrebi cine era acel baiat de ieri? si de-acolo te descurci! BAFTA