| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de serioasa. E vorba de secretia mea vaginala.De 2 zile imi curge maroniu, nu este abundent dar ca sa zic asa ocupa cam 3 cm patrati pe lenjeriebig grin.Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 3 saptamani si inainte de a-mi veni a venit o secretie maroniu apoi ciclul si cand s-a terminat ciclul la fel.
Am avut contact sexual acum vreo 2 luni si eu ma gandeam la o sarcina, dar sper sa nu fie asta.crying. Ma gandesc ca poate am racit, ori poate sunt de la stres si oboseala(saptamana asta am avut 2 nunti si nu prea m-am odihnit calumea)si stres din cauza acestei probleme(sa nu fiu insarcinata). Voi ce parere aveti.
Contactele au fost doar cu prezervativ si a scos-o si afara chiar daca avea prezervativ.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibila si o sarcina, desi nu cred. fa un test de sarcina, va fi concludent. Mai degraba ai o dereglare hormonala care produce aceasta eliminare fractionata de endoemtru plus dereglarile menstruale. Orice femeie s-ar fi dus de mult la ginecolog, tu ai amanat enorm de mult (consultul ginecologic este absolut obligatoriu pentru orice intarziere a menstrei mai mare de 10 zile). Dat fiind ca ai intarziat si problema se agraveaza, du-te cat mai repede la ginecolog.

| Alexander21 a răspuns:

1. Fa un test de sarcina, chiar 2 sa fie mai sigur
2. Cumparati hormoni,se afla la farmacii, explica faptul ca nu iti vine menstruatia regulat, si vei primi niste capsule galbene (prietena foloseste).
3. Stresul si oboseala impiedica hormonii sa isi faca treaba.
4. Dupa 2 luni de la contactul sexual deja aveai greturi,somnolenta,pofte,etc. Nu te ingrijora, nu esti insarcinata, mai ales daca v-ati luat masuri de precautie.Bafta!

| ColaCola a răspuns:

Am 2 teste facute si au iesit negative, facute la 2 saptamani de la intarziere, in luna aia.Acum ar trebui pe 5 sa imi vina ciclul, da cum nu e regulat...nu stiu la ce sa ma astept.

| crucialmelody a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie. Secretiile si intarziatul menstruatiei si toate cele sunt de la schimbarile produse in organism, de la contactul sexual. Nu e sarcina. Ma gandesc ca daca ar fi fost vorba despre sarcina ar fi aparut simptomele specifice. Si eu sunt ingrijorata in privinta menstruatiei, dar medicul meu de familie mi-a spus ca e normal, fiindca intr-o luna intarzie, intr-o luna vine prea mult, intr-una nu vine deloc, intr-una vin doar cheaguri de sange si tot asa. E aiurea.

| SexGirl1921 a răspuns:

Da ai dreptate bla bla deci
ciclul iti poate intarzia si fiindca esti stresata fie pentru ca sunt dereglari hormonale si atunci te umpli de pilozitate.nu te impacienta, pana cand nu iti lipseste ciclul mai mult de o luna nu e cazul sa te agiti

| Tanita_2385 a răspuns:

Stai linistita...mie mi se intampla asta de fiecare data inainte sa imi vina ciclu si dupa.si nu am nimic. nu sunt racita sau stiu eu ce.E ceva normal:*

| zdumfi a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un test de sarcina ca sa te linistesti.thinking
Mie de obicei inainte sa imi vina ciclul imi apare o "pata" maro pe chilot. Poate o fi si de la asta...ori ai o infectie acolo jos.