| Nastasia1998 a întrebat:

Am o problema imi intirzie menstruatia a 3 si deja am sinii foarte tari di durerosi am avut un contact sexual neprotejat farà sa ejaculeze in mine eram cu o zi dupa ovulutie... poate fi vorba de sarcina?
Mersi

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Formularea unui raspuns care sa fie catusi de cat certa, corecta si in acelasi timp si obiectiva, in situatia prezentata este dificila spre imposibila din cauza celor 2 situatii incerte. Pentru ca ziua ovulatiei sa poata fi foarte exact/precis calculat in mod absolut obligatoriu ciclul menstrual trebuie sa fie perfect reglat, adica sa fie foarte REGULAT fara abatere in +/- de nici macar 1 zi in ultimele 6-7 cicluri menstruale. Insa acest lucru in cazul ciclului menstrual actual NU se confirma deoarece in acest moment s-a depasit cu 3 zile data calculata de incepere a menstruatiei. De asemenea intervine si partenerul de sex care pentru a reusi sa intretina contacte sexuale neprotejate, trebuie sa aiba suficienta experienta sexuala, incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejacularea. Insa pe baza faptului ca sanii tai au devenit tari si durerosi si acest lucru se intampla in perioada care corespunde momentului de incepere a sangerarii, s-ar putea ca de fapt sa reprezinte o simptoma premenstruala care prevesteste iminenta pornire a menstruatiei asteptate. In aceasta situatie Nu se poate formula un raspuns care sa poata fi considerat correct si obiectiv. Multa sanatate!

| Nastasia1998 explică (pentru corbulalbrosu):

Ma pune pe ginduri faptul ca ultimile 5 luni menstruatia era puntuala

| Emilian65 a răspuns:

Dacă, nu a ejaculat în tine este posibil sa nu fii gravidă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate fi vorba pentru ca nu intotdeauna ziua ovulatie este fix in ziua in care o ai tu programata, asa cum apar dereglari ale menstruatiei asa pot aparea si la ovulatie.

| Nastasia1998 explică (pentru MihaiNicu23):

Da, dar actul nu sa finisat inauntru.

| sofisis a răspuns (pentru Nastasia1998):

Nu are nici o legatura. Iese lichid cu sperma si pana sa ejaculeze. Deci da, exista risc de sarcina.

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

A 3-a zii? Sânii durerosi se manifesta la 4-6 saptamani de la act. E un semn ca poti fi gravida. Daca nu te doare capul sau nu ai stări de greată e bine. Mai bine fa testul de sarcina Barza si asa poti sta fara griji. Ca noi nu ne putem da seama cu exactitate daca esti sau nu gravida. Daca nu a ejaculat înăuntru scade considerabil șansele. Si eu am facut asa si nu a ramas. Depinde si de perioada ovulatiei. Ovulatia tine maxim 45 ore, adică ovulul e valabil Atatea ore. Tu nu ai de unde sti exact, fiecare suntem diferite. Fa testul si revin-o sa vedem ce s-a întâmplat. Bine, Nastasia?