| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă... în urmă cu 6 luni m-am îndrăgostit de un bărbat însurat şi are şi un copil... sentimentimentul de iubire, după cum îmi spune el, e reciproc. Îl iubesc foarte mult şi nu pot să-l mai părăsesc acum. Ce credeţi că ar trebui să fac în cazul ăsta, să-l conving să divorţeze sau să mă retrag din viaţa lui?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti strica casa unui om, cuvantul divort nu trebuie sa vina niciodata de la tine, mai ales ca nu ai caderea morala de a-i spune ce sa faca sau de a-ti da cu parerea despre sotia lui. gandeste-te ca ei sunt legati in fata oamenilor si a lui Dumnezeu, relatia lor este din cu totul alta categorie decat relatia lui cu tine, nu ai tu dreptul sa intervii in ea nici macar cu un gand. Multumeste-te in continuare cu firmiturile pe care nu le vrea sotia si asuma-ti statutul. Si daca va divorta, nu cred ca va lua in considerare ideea de a oficializa relatia cu tine, care i-ai fost amanta in timpul casniciei, prea ar fi de rasul lumii.

| Nextone a răspuns:

Eu zic sa te retragi. mai ales ca e implicat si un copil, gandeste-te ca acel copil va creste si te va arata cu degetul sau iti va purta pica toata viata, daca tatal tau ar face asa ceva tu cum te-ai simti? O prietena de a mea a fost in aceeasi situatie, plus ca ea si sotia barabatului erau prietene, nu iti poti imagina cu cata ura a vorbit sotia lui dupa ce a afalt... nu o sa uit cuvintele ei niciodata! In timp dragostea pentru el va trece si vei gasi un barbat care sa te merite si de la care nu o sa iti doresti sa iti faca ce faci tu acum. Multa bafta!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Esti prea tanara sa iei asa responsabilitate mare pe cap, rezumati-va doar la sex, distreaza-te bucurate de viata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Unica vinovată esti tu deoarece stii ca omul e casatorit dar tie nu i ti pasă, el sigur te păcaleste ca sentimentul de iubire e reciproc, aiurea, el te foloseste, se foloseste de tine pină cind se satură de tine, o sa i ti de a un sut in fund si te lasa cu ochii in soare si se intoarce la nevastă si la copil, ce are fată sau băiat ca nu ai zis, ce vârstă are copilul? Sotia lui stie ca are amantă? Stie de existenta ta? Dar tu ce vârstă ai? Unde l ai cunoscut pe acest om? Si cum te ai lasat convinsa sa intrii in acest joc, stiind clar că omul ăla are acasă nevastă si copil, cu ce te a vrajit asta pe tine? Dar acest barbat cu se se ocupă? ce vârstă are? Sunt lucruri pe care tu nu le zici, gîndeste te ca asa cum suferă sotia lui, ca sigur banuieste ea ceva sau poate chiar a aflat de tine, cum vei fii tu daca te vei casatorii cu acest om si te va insela, si esti tu sigura ca copilul lui te acceptă ca mamă vitregă? Stai si gîndeste te bine si nu ruina o familie, nu i ti pune ambitia sa distrugi o casă, ce cîstigi tu daca el i si lasa nevasta? Poate ca nici nu se intoarce la tine tu te ai gindit la asta? Poate ca daca tu esti sursa raului si il faci sa divorteze, te va urîî din tot sufletul si vei ajunge sa fii vinovată de distrugerea unei casnicii care ar fi mers daca tu nu te ai fi amestecat. Stai linistită, pune capăt acestei relatii, si fiecare sa si vada frumos de viata lui, tu de a ta si ăla de a lui impreună cu sotia lui cu care are un copil. Ce vârstă ai tu? Dar el? Mersi.Ai grijă de tine, si judecă situatia, nu lua deciziile sub impulsul momentului sau din ură gelozie sau pasiune, gindeste te ca daca il iubesti, il vei constientiza ca locul lui este cu familia lui, nu il presa sa divorteze ca urmatoarea "victimă" pe care o va părasii pentru alta/altele vei fii tu.

| mihai69 a răspuns:

Mai bine te retragi. Dacă vrea să divorțeze, va lua și singur decizia asta. Dacă n-a luat-o... înseamnă că nu vrea. Iar dacă totuși va dori și după aia te ia pe tine de nevastă, cum poți fi sigură că peste vreo 5 - 10 ani nu se va repeta povestea, de data aceea fiind TU cea pe care o va părăsi (eventual și cu ceva copii de poală)?!?

| Oana92 a răspuns:

Va meritati unul pe altul, acelasi caracter infect oh go on

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Mai lasa-ma si pe mine sa vorbesc! Din cauza ta trebuie sa las comentarii cretine prin alte parti, pentru ca la intrebarile la care vreau sa raspund, raspunzi tu si eu nu mai am ce sa spun! Putina toleranta, zic!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, bine, cedez, te las! Facem cu schimbul de azi: o zi tu, una eu! laughing

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

A treia zi am putea sa o facem impreuna!

Nu m-am putut abtine...

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar o sa ne stearga comenturile sad

Bineinteles ca o putem face impreuna! ....comentam impreuna, la asta te-ai referit, nu? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Da' tu ce fel de persoana crezi ca sunt!? Chiar crezi ca sunt genul care sa faca aluzii sexuale la adresa unei alte persoane, pe un site public, doar pentru ca simpatizeaza respectiva individa pentru mentalitate si raspunsurile pe care le ofera? Sa se apuce sa faca avansuri si sa insinueze practici care ar implica sudori, tremurat, zgarieturi si extaz? Crezi ca as putea vreodata sa descriu o imagine vie a unei imaginatii bolnave ce ar implica limbi pe gat, suptul degetelor si respiratie fierbinte in ureche?

Resping cu dezgust aceste aluzii! Normal ca despre comentarii vorbeam!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa cred eu asta despre tine? Niciodata! laughing laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Un sarpe va ramane mereu sarpe, chiar daca isi schimba pielea.O sa patesti si tu acelasi lucru.

| raluk27 a răspuns:

Nu o sa il poti convinge niciodată sa divorteze. Cel mai probabil o sa te tina asa niste luni/ani pana cand afla sotia sau pana se satură de tine. Si presupunand ca ai reusi, cum te simti sa iti clădești fericirea pe nefericirea altora si sa lasi un copil fara tata?

| UnBroken2016 a răspuns:

Rareori se intampla ca un barbat sa isi lase sotia pentru o piti. Rar. De fel mint pentru ani ca o lasa pana se satura de fata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai du-te-n puii nostri mai si intrebi. vrei sa-ti construiesti fericirea pe nefericirea alteia, de parca tie nu-ti va face tot la fel.Esti si egoista dar si bleaga sa-ti inchipui, ca unul care nu-si poate tine pantalonii pe el, te va face ferisita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite,iti recomand sa asculti,Ana, zorile sa varsa. Apoi remixul, NU plange ana.E reprezentative, privind comportamentul romanului si a romancei in general, ca astea sant apucaturi generale nu doar ale tale.

| Lola05 a răspuns:

Of, urâtă treabă. N-am să te întreb cum ai ajuns în situația asta, dacă știai că e însurat și tot așa. Nu sunt în măsură să judec lucrurile astea.
Știu că e greu tare, dacă ai apucat să pui sentimente în relația asta și să te implici, să dai înapoi acum. Dar sfatul meu, femeie fiind, este să te retragi. Tu ai să întâlnești o altă dragoste mare, ai să te vindeci de ceea ce te face acum să suferi. Divorțul lui nu este o soluție, ci reprezintă distrugerea unei familii și a unei căsnicii. Chiar dacă relația voastră va evolua și el va divorța, șansa e mare ca tu să ai mereu o piatră pe inimă știind că ai distrus o familie. Mai bine bagă-i mințile în cap, trimite-l la copilul și nevasta lui, spune-i să aprecieze ceea ce are până nu e prea târziu. Femeia care îi e soție și mamă a copilului său nu merită asta. La fel cel mic, nu merită să sufere pentru că tatăl său într-un moment al vieții sale a decis să renunțe la tot pentru o altă femeie. Pune-te un pic în situația lor.
El nu cred că e decis acum să rămână cu tine ori cu ea, cred că se complace în situația asta, când joacă la dublu. În plus, nu ai nicio garanție că va rămâne cu tine. E foarte probabil să se plictisească și de tine și să își găsească pe alta și tot așa.
Așadar... nu crede prea mult în cuvintele lui și caută să-ți vezi de viață, implică-te într-o relație curată, legală, fără complicații, care să nu îți creeze mustrări de conștiință.
Mult noroc!

| Lola05 a răspuns:

Plus de asta, tu ești un copil. Bărbații mereu mizează pe faptul că o copilă poate fi ușor de "păcălit", că e tânără și frumoasă și naivă, că îi crede declarațiile de dragoste, că sentimentele la vârsta asta sunt foarte puternice și ar face mult mai multe pentru ei decât o femeie matură, trecută prin viață, tocmai din cauza acestei instabilități emoționale specifice vârstei tale. Dar când se va plictisi de tine (că va veni și acel moment), tu vei fi cea care va suferi cel mai tare.
Una era dacă îl cunoșteai gata divorțat, pentru că nu s-a mai înțeles sau a avut cine știe ce probleme cu soția, alta e să fii tu motivul divorțului lui.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Da daca vrei sa patesti si tu aelasi lucru tongue

| MorenytaShuttUp a răspuns:

Si daca ii spui sa divorteze, el niciodata nu-si va lasa sotia si copilul pentru tine. O sa te duca cu vorba. Chiar daca spui tu ca te iubeste (ceea ce nu cred, am impresia ca e vrajeala) e altcineva pe locul 1 in viata lui. Deci nu prea ai ce face. Ori te retragi, ori alegi locul 2.

| Mustata_Ciprian_1981 a răspuns:

Hmm...

pe 7 august intrebai de OLIMPIADA DE RELIGIE si spuneai ca prietenul tau e STUDENT LA TEOLOGIE iar acum ne spui ca esti combinata cu un tip insurat... care are un copil!

pai RELIGIA si PREA-CURVIA (relatii sexuale cu cineva casatorit) nu sunt compatbile