| bleakk a întrebat:

Am o problema si as vrea sa gasesc o parte din rezolvare aici.Este vorba de menstruatie.
Sa va povestesc pe scurt. Mi-a venit ciclul acum ceva timp, care intre timp si trecuse. La o zi dupa am facut sex neprotejat cu iubitul meu. Problema apare ca la 2 zile dupa actul sexual, mi-a venit din nou menstruatia si este pentru prima data cand vine asa dereglat. Ideea este ca sex neprotejat am mai facut in nenumarate randuri si n-am mai patit. El spune ca nu a avut probleme cand si-a dat drumul. Sa fie vorba de o posibila sarcina daca a venit asa sau sa fie o usoara dereglare hormonala? Ati mai patit?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a putea fi formulat un raspuns cert, sigur si corect, trebuie sa fie prezentate datele exacte si cat mai precise privind caracteristicile ciclului tau menstrual, precum si zilele sau data precisa la carea fost intretinut sexul incriminat. Pe baza modului in care este prezentata intrebarea, se pot formula doar simple pareri ori presupuneri complet subiective adica niste ''povestiri'' lipsite de orice valoare sau utilitate. Multa sanatate!

| bleakk explică (pentru corbulalbrosu):

Lucrurile s-au intamplat astfel. Duminica a fost ultima zi de menstruatie, iar luni seara am avut contactul sexual neprotejat. Astazi, adica la doua zile dupa act, mi-a venit. Ideea este ca nu mi s-a mai intamplat sa apara asa, chiar daca sex neprotejat am mai facut in multe randuri. Evident, orice este posibil. Dar vreau sa stiu daca acel contact sexual a putut sa influenteze sau nu. E clar ca daca mi-ar fi venit fara sa facem sex, ar fi fost vorba de o dereglare hormonala sau ceva, dar ma gandesc ca poate fi vorba si de altceva. Sa fie oare o sarcina neprevazuta? Eu oricum o sa merg sa fac un test pentru orice eventualitate si sa ma lamuresc.

| sofisis a răspuns (pentru bleakk):

Oricum faci degeaba un test acum. In ce sens sau mod ti-a venit astazi? La fel ca o menstra normala?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bleakk):

Fiindca in mod cert/sigur nu ai nici cea mai vaga idee sau informatie corecta in privinta modului si a mecanismului de formare a unei noi forme de viata, trebuie sa stii ca este absolut IMPOSIBIL ca OVARUL sa reuseasca sa dezvolte si maturizeze un OVUL VIABIL care sa poata fi fecundat, inainte de trecerea a MINIM 7-8 zile din ciclul respectiv, adica fata de PRIMA ZI a menstruatiei. Ciclul menstrual INCEPE o data cu INCEPEREA menstruatiei, si din acest motiv toate calculele se raporteaza la acea prima zi a ciclului menstrual si NU asa cum ai precizat ca : ''Duminica a fost ultima zi de menstruatie, iar luni seara am avut contactul...''. Nici eu dar in mod sigur absolut nimeni NU poate sti/cunoaste cate zile a tinut menstruatia, 3, 5 sau 8? sau altfel spus a cata zi a ciclului a fost ziua de luni, ''prima'' de dupa terminarea menstruatiei? De asemenea ceea ce trebuie sa stii este aceea ca desfasurarea ciclului menstrual pe perioada dintre 2 menstruatii consecutive este PROGRAMATA, DEZVOLTATA si DIRIJATA intotdeauna NUMAI/DOAR pe criterii de natura STRICT HORMONALE indiferent de lungimea ca numar de zile. Astfel ca activitatea sexuala NU poate sa provoace absolut nicio modificare a ciclului menstrual. Din acest motiv in acest caz in mod sigur este vorba de o DEREGLARE MAJORA si probabil ANORMALA a activitatii hormonale, fiindca d.p.d.v. medical si hormonal cel mai scurt ciclu menstrual OVULATORIU, adica in care se poate produce un OVUL si fecundarea acestuia IN MOD OBLIGATORIU trebuie sa aiba MINIM 21 de zile. In caz contrar formarea sarcinii devine IMPOSIBILA. In cazul prezentat NU poate fi vorba de un ciclu menstrual din cauza numarului extrem de mic de zile care au trecut de la inceperea menstruatiei si pana in prezent. Fiind vorba de o situatie cu totul anormala in astfel de cazuri consultatia ginecologica devine absolut obligatorie fiindca este foarte posibil ca la nivelul unuia sau a ambelor ovare sa existe o problema mai mult sau mai putin grava. Multa sanatate!

| bleakk explică (pentru corbulalbrosu):

Scuza-ma ca n am fost exactă.
Prima zi a menstruației a fost marti sau miercuri saptamana trecuta. De obicei, tine 4-5 zile.

| 90210 a răspuns:

Este posibil sa fie o sangerare din cauza implantarii ovulului pe peretele uterin. Unele femei sangereaza atunci cand ovulul este fecundat si se "aseaza" intr-un loc in uter...deci este posibil sa fii insarcinata

| Danielul123 a răspuns:

Daca e fata pune-i numele Andreea, iar daca e baiat pune-i numele Sorin.