| irenealesa1993 a întrebat:

Buna!
In urma cu 10 luni am facut un avort, totul a decurs bine fara complicatii. De atunci si pana acum o saptamana nu am mai avut niciun contact sexual. Acum o saptamana, am facut sex neprotejat cu sotul meu, acesta nedându-și drumul in vagin, ci pe spate cum s-ar spune. Problema este urmatoarea, actul a fost facut inainte cu 7 zile sa-mi vina menstruatia si pana in prezent nu mi-a venit ciclul, oare ar putea fi vreo intarziere sau o posibila sarcina? Nu am simptome sau ceva, doar niste mici dureri de cap si dureri de burta usoare sau am avut niste scurgeri de sange (cred) ceva maroniu sau secretie dar asta doar pentru cateva secunde, pe moment, pareri?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, "sotul" asta pare a fii unul "de ocazie" sau de "imprumut", odata ce 10 luni de zile nu ati mai facut sex deloc si acum a aparut si pari speriata, de o posibila sarcina.

Dupa datele prezentate se pare ca nu erai in perioada fertila si nu vad nici nu se poate vorbi de intarziere, odata ce ai mici sangerari maronii, urmand sa-ti vina azi-maine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul imposibil ca cineva sa reuseasca sa formuleze un raspuns catusi de cat obiectiv si corect in acest caz. Este absolut necesar sa fie cunoscute caracteristicile ciclului tau menstrual :
-- care este caracteristica principala a ciclului tau menstrual si anume : este de tipul REGULAT sau NEREGULAT
-- data la care a pornit ultima sangerare menstruala,
-- data la care ar fi trebuit conform calculului sa inceapa menstruatia,
-- data la care a fost intretinut actul sexual, si daca a fost doar o singura reprixa de sex sau mai multe una dupa alta,
Fiindca NU a ajuns sperma in vagin este greu de crezut ca intr-o asemenea situatie ar fi putut sa ia nastere o sarcina.
Teoretic cu 7 zile inainte de menstruatie, ciclul menmstrual este in perioada de infertilitate absoluta, cea in care nu se poate forma sarcina chiar si atunci cand sperma ajunge in vagin.
In momentul in care este ejaculata sperma are consistenta vascoasa, gelatinoasa si din acest motiv este cu totul imposibil sa se scurga si sa ajunga in alta parte fata de locul in care a ''aterizat'' si din acest motiv se poate aprecia ca a fost cu totul imposibil ca de pe spatele tau sperma sa poata sa se scurga si sa ajunga pana in zona vulvo-vaginala.
Se poate presupune ca de fapt este vorba de un ciclu menstrual mai lung, fiindca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi de regula neregulat, dereglat. Multa sanatate!

| irenealesa1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de raspuns, mentionez ca ciclul este unul regulat in dățile de 7-8 ale lunii vine, ultimul ciclu fiind pe data de 7 iunie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru irenealesa1993):

Acum 7 minute | irenealesa1993 explică (pentru corbulalbrosu):
Multumesc mult de raspuns, mentionez ca ciclul este unul regulat in dățile de 7-8 ale lunii vine, ultimul ciclu fiind pe data de 7 iunie
Daca ciclul tau menstrual este de tipul regulat si de regula incepe in jur de data de 7-8 a fiecarei luni calendaristice, inseamna ca are mereu lungimea de 30-31 de zile si in acest caz in mod normal va porni si acum cel mai probabil astazi sau maine. Trebuie sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai perfect reglate cicluri menstruale, din cauza unor dereglari hormonale pot sa apara anumite diferente de lungime a ciclului care este denumit incorect/gresit ''intarziere''.
In general marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de cca. +/- 3-5 zile, la dereglari ceva mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei), insa sunt si cazuri mai rare, cele in care intarzierea poate fi chiar si de 2-3 luni cu toate ca NU exista nicio sarcina instalata in uter.
S-a stabilit stiintific si medical ca ovulatia se produce intotdeauna cu exact 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual. Fiindca ultima zi a actualului ciclu menstrual ar fi data de 7 sau 8 Iulie, reiese ca in acest caz ovulatia s-ar fi produs cel mai probabil in data de 24 sau 25 Iunie si astfel zilele PERIOADEI FERTILA s-au suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 20 si 26 Iunie adica perioada in care s-ar fi putut forma sarcina in cazul in care atr fi ajuns sperma in vagin. Fiindca ai afirmat ca : ''... actul a fost facut inainte cu 7 zile sa-mi vina menstruatia'' reiese ca actul sexual a fost intretinut in data de 1 sau 2 Iulie adica la 5-6 zile dupa ce s-a terminat perioada fertila. Se poate aprecia ca in acest caz este cu totul imposibil sa se fi putut forma sarcina chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin si nu pe parte din spate a corpului tau. Multa sanatate!

| irenealesa1993 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc nespus de mult pentru timpul acordat, actul sexual a fost pe 29 iunie?

| irenealesa1993 explică (pentru irenealesa1993):

Ma scuzati, pe 30 iunie!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru irenealesa1993):

Conform calculului reiese ca ultima zi care era posibil/probabil fertila a fost data de 26 Iunie, dupa care a urmat perioada de infertilitate absoluta a ciclului actual. Numai in cazul in care s-ar fi produs o dereglare hormonala majora care sa fi determinat ca ziua ovulatiei sa se fi amanat cu 7 sau 8 zile, numai in acel caz perioada fertila se putea amana si ea pana catre ziua de 30 iunie. Dar si in acel caz ovulul ar fi ramas si in aceasta situatie tot nefecundat din moment ce spermatozoizii nu au ajuns in vagin.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti sa fii gravida.

| raspoutine a răspuns:

De ce te îngrijorezi? Dacă nu ai avut scrupule în a face un avort, îl vei face și pe al doilea. Sunt atâtea babe la țară care au la activ 20+. Dacă viața unui copil e mai puțin inportantă decât impulsurile lubrice, atunci eu nu văd care ar fi problema.