| marynaa a întrebat:

Am o relatie cu iubitu meu de un an de zile si nu ne am protejat niciodata si nu am ramas insarcinata, acum insa mi a intarziat ciclu 3 zile, oare sa fiu insarcinata? Eu de obicei am ciclu regulat, trec si prin mult stres in ultimu timp...nu stiu. ajutati-ma va rog cu un sfat.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata intarzierea e mica, mai ales ca probabil unul dintre voi are ceva probleme de fertilitate, tinand cont ca intr-un an de sex neprotejat nu ati obtinut o sarcina. Nu spera inca, fiindca e prea devreme si stressul iti poate deregla menstruatia. daca intarzie 7 zile, intr-a opta, fa-ti un test de sarcina din urina de dimineata si apoi repeta-l dupa 3 zile.

| valThina a răspuns:

Fa-ti un test de sarcin adaca a trecut de 20-21 de zile de la contactul sexual iar ciclul nu a aparut inca. daca intre timp ti-a venit ai putea sta linistita :d si multa grija pe viitor ca nu se stie cand poti ramane insarcinata

Răspuns utilizator avertizat
| ancutsa410 a răspuns:

3 zile nu e mult.in general apar tulburari de genu. mi`e imi intarzie si 2 saptamani. dar totusi nu strica sa faci un test d sarcina.

| ionikutza a răspuns:

Se poate asa ceva dar nu este mult cat ti-a intarziat asa ca daca au trecut 2 3 saptamani de la contactul sexual ia-ti de la farmacie un test de sarcina si fa-l. Orice ar iesi negativ sau pozitiv du-te la ginecolog sa verifice si sa vezi intr-adevar.Eu mi-am dat seama ca sunt insarcinata dupa greturi, intarziarea ciclului si stare generala foarte proasta. Dar ca nu v-ati protejat nu a fost prea bine.Insemna ca daca va fi sa fii insarcinata doamne fereste a fost dorit acest copil.Nu de tine si de el. Sper c te-am ajutat. Te pup, si daca mai ai contacte sexuale sa faci protejat.