| NuDauNume07 a întrebat:

Am o relatie cu o fata de 4 ani. Eu am 19 ani ea are 18 ani. Suntem impreuna de mici. M-am sarutat pima oara cu ea, m-am culcat prima oara cu ea si am facut dragoste prima oara cu ea si doar cu ea. Noi ca orice relatie am mai avut certuri si mici pauze de o saptamana sau cateva zile. De multe ori cand ma certam cu ea, ea incepea sa vorbeasca cu altcineva. Gen sa ma uite sau sa ma faca gelos. Daca nu ii dau atentia dorita imediat se ataseaza de altcneva care crede ea ca o place. Am mai avut niste probleme ca a placut pe altcineva eu nu am mai vorbit cu ea si am suferit mult. Apoi si-a dat seama de greseala si nu maistiu nici e cum da m-a convins sa ma impac cu ea. Acum 2 saptamani imi spunea ca regereta ca mi-a facut mult rau si ca m-a facut sa sufar si ca imi multumeste ca am iertat-o mereu si ca vrea sa se schimbe cat mai mult in bine. Apoi peste o saptamana am fost in club cu ea si niste prieteni. Si ea statea foarte mult cu prietena ei pentru ca era suparata respectiva fata. Am facut tot posibilul sa o impac cu iubitul ei. Iar la un moment dat i-am spus iubitei mele ca vreau sa mergem sa stam si noi inauntru sa ne mai distram. A zis sa astept si tot asteptam sa stea dupa prietena ei. Faptul asta m-a deranjat si m-am suparat pe ea si ne-am despartit in seara aia. Peste cateva zile ea m-a cautat sa isi ceara scuze si sa imi psuna ca nu vrea sa dam totul uitarii pentru o treaba asa minora si ca va lupta pentru mine. Ne-am impacat si eu eram putin mai rece, nu voiam sa creada ca sunt asa usor de influentat. In timpul asta un prieten tot o cauta si vorbea cu ea. Iar ea intr-o seara s-a sarutat cu el. A doua zi a iesit cu mine eu nu stiam ce s-a intamplat si nici ea nu mi-a zis. Si s-a repeptat faza cu prietena ei, ca ma punea pe locul 2. Ne-am certat iar. Apoi am alfat eu de la ea, banunind acesl lucru ca vorbeste cu altcineva. Ne-am certat foarte tare, si ea avea de gand sa ramana cu ala cica pentru a ma uita. El s-a despartit de ea pentru ca simtea vinovat fata de mine. Recent am fost cautat de ea. M-a chemat sa facem un gratar la ea, ca a ramas singura acasa si ca vrea sa imi spuna ceva important. Am stat de vorba cu ea, si din senin am inceput sa ne saruta si am ajuns sa facem dragoste. Am dormit seara la ea. dar parca am mereu o neincredere in ea si o privesc altfel acum. Ne-am iubit mult, am avut foarte multe momente frumoase impreuna, insa familia mea a aflat de ce mi-a facut ea. Si nici nu vor sa mai auda de ea. Eu m-am certat cu ai mei pentru ea de multe ori. Nu vreau sa o mai fac. Vreau sa va intreb. Daca merita sa o iert si sa stau cu ea pe ascuns o perioada sa vorbim si daca simt nevoia si simt ca e sigur sa ma reafisez cu ea. Va multumesc anticipat! Astept orice sfat sau parere!

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
La cate fete sunt,eu nu m-as stresa in locul tau.
Acum inteleg ca vrei o parere, dar tu stii ce cel mai bine ce sentimente mai ai pentru ea si cat de solide sunt.
Daca tu vezi un viitor roz alaturi de ea, e problema ta, eu nu vad.
Totusi ai ceva ani cu ea, nu sunt nici 4 luni nici un an... O decizie inteleapta te poate feri de multe suferinte pe viitor, dar e greu de luat si de acceptat uneori.
A calcat odata pe bec, o va face si a doua oara si tot asa.
Eu nu as accepta si as pune punct.
Acum gandeste-te singur ce faci, sper sa iei o decizie care sa-ti prinda bine.
Succes!

| NuDauNume07 explică (pentru ROB3RT89):

Multumesc mult pentru raspuns! Apreciez

| Freya1 a răspuns:

Sunteti tineri ea a constientizat acum ca de fapt mai vroia sa copilareasca sa fie libera dar in acelasi timp sa obisnuit cu tine dupa atatia ani. Daca o tot ierti nu faci bine si sa stii ca nu a facut asta pentru ca nu te mai iubeste ci pentru ca poate s-a simtit cumva ingradita.Era copila cand a-ti inceput relatia iar acum si-a dat seama ca nu a facut nimic din ceia ce trebuia sa traiasca din adolescenta.Mai bine las-o si daca o sa fie sa fiti impreuna peste o perioada cand aveti mai multa experienta si a-ti trait din plin ce trebuie sa traiti pana la varsta asta atunci poate o sa va revedeti si impacati si sa fiti o familie frumoasa.

| NuDauNume07 explică (pentru Freya1):

Multumesc mult!

| Freya1 a răspuns (pentru NuDauNume07):

winking

| SG1995 a răspuns:

Pai tipa nu stiu, nici tipa nu e prea serioasa, acum depinde cat de serioasa e relatia, si cat de dedicati sunteti amandoi, e clar ca tu esti cat de cat serios, pe cand ea o vede mai mult ca pe o distractie, intrebarea e ce asteptari aveti unul de la altul in relatia asta? Pentru ca daca tu vrei o relatie serioasa si ea vrea mai mult sa se distreze, ea o sa calce stramb din nou, iar tu e cel care ramane pagubas. In cazul asta ti-as recomanda sa-ti asculti parinti si sa o rupi cu ea, dar daca nu te-ai implicat emotional cine stie ce, continua, dar tot exista riscul sa o puna cu altul pe la spatele tau.

| NuDauNume07 explică (pentru SG1995):

Multumesc mult pentru raspuns!

| Evolettee a răspuns:

Cand o persoana Iti greșește odata, o va face mereu. Dacă ai de cand sa suferi in continuare, e alegerea ta.

| NuDauNume07 explică (pentru Evolettee):

Multumesc de sfat, chiar apreciez orice parere! Si in toate ma regasesc. Doar ca nu stiu care e cea mai buna!

| BAD17 a răspuns:

Daca o ierti esti un mare prost frate, fata e tarfa in pana mea si ce conteaza ca sunteti impreuna de mult? ei nu i-a pasat asa ca nu trebuie sa-ti pese nici tie, tu ai fost roara de rezerva fraiere, dupa ce s-a despartit ala de ea logic ca a sarit la tine in brate.ai grija ce faci.Bafta

| NuDauNume07 explică (pentru BAD17):

Multumesc de sfat, chiar apreciez orice parere!

| Nevm a răspuns:

Stii ca treaba intre voi e foarte greu de gestionat, acum, nu? Este vorba despre o relatie foarte lunga, asumata sau nu, frumoasa sau nu, timpul a trecut, iar voi, poate adolescenti fiind v-ati plictisit, macar la nivel subconstient.Ea vrea diversificare dar in acelasi timp avand o relatie serioasa, ca in caz ca in celelalte,,, relatii,, nu rezoneaza cu nici unul, sa se intoarca la tine.Ai fost pionul principal acum ceva vreme, acum esti o scapare cand ceva nu ii merge altundeva.Are momente de iubire, momente de monotonie, de-aia face ce face.Tu invata sa nu fii manipulat.Nu-i asa ca te-a marcat ziua aia in care ati facut dragoste? Te-a marcat.Pentru ca nu te-ai simtit al nimanui, te-ai simtit al ei.
Sa nu-ti fie frica de un nou inceput, e mai usor decat un trecut reinvocat pana la infinit.

| GazaaGng a răspuns:

Sti care este faza daca ea a gresit si tu ai iertat-o atat de repede o sa faca faze d-astea mereu, sau poate o sa se ajunga si la faze mult mai rele si o sa suferi m.ai mult, iti garantez asta. Ce a mai mare greseala este sa te certi cu parintii tai pentru ea, O sa regreti daca o sa faci asta, o sa te reintorci la ei daca o sa alegi sa te intalnesti cu ea pe ascus si sa te certi cu parinti tai, sfatul meu este sa o iei sa discuti frumos cu ea si sa termini! sper ca te-am ajutat! happy

| NuDauNume07 explică (pentru GazaaGng):

Multumesc frumos pentru raspuns! In seara asta am iesit cu ea in parc sa vorbim cum ramane intre noi. Ea nu stie daca ma iubeste sau e obisnuinta. Si sincer nu stiu la fel legat de ea. Stiu ca imi place sa stau cu ea si nu prea vad lucrurile facute fara ea. Stiu ca se pot realiza doar ca nu le vad. Dupa ce am mai povestit una alta si am mai vorbit despre noi. A ramas asa: ea se duce acasa si se gandeste la ce simte si daca e o fata de casa si asta a fost lectia ei de casa. Si eu daca o iubesc si voi putea sa ii iert greseala. Daca dam raspuns inseamna ca simtem ceva. Daca nu. Fiecare pe drumul lui si ce sa mai zic...aia e.