| euuuuuuu6 a întrebat:

Am o relatie de 4 ani. in ultima vreme el a devenit foarte gelos, nu am voie sa merg niciunde fara el, adica nu am libertatea necesara, nu are incredere in mine, dar cu toate astea inca-l iubesc. de 4 luni, vorbesc cu prietenul lui cel mai bun. am inceput sa tinem unul la altul si care este total diferit fata de prietenul meu. credeti ca merita sa dau cu piciorul intr-o relatie de 4 ani pentru celalalt?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tot nu îți vezi de treaba ta, cum de te-ai uitat tam la prietenul lui?
Te poate folosi și pa.
Pa, pa.

| IloveME a răspuns:

Gandeste-te ca si prietenul tau in primele 4 luni era prietenul ideal,te facea sa te simti iubita, apreciata!
Prima data pune-ti putina ordine in ganduri, raspunsul il ai in inima ta, oricum la final ea va decide! daca ajungi la concluzia ca nu iti mai iubesti prietenul, ca vrei o alta relatie cu un alt baiat nu are rost sa iti bati joc de el. pune punct si vezi-ti de viata ta.cat despre celalat,la inceput toate par roz, la fel cum era si cu actualul, fericiti pana la adanci batraneti!
Eu daca as fi in locul tau, as rupe orice legatura cu acel baiat, mi-as vedea de relatia mea asa cu bune si rele.as vorbi cu prietenul meu,i-as explica cum stau lucrurile, ceea ce ma deranjeaza si sa ajungem de comun acord la o intelegere! daca nu as vedea rezultate, atunci m-as desparti de el, iar dupa mult timp poate as incepe o alta relatie! acum pinde si de firea ta, nu lasa pasarea din mana pe cea de pe gard!

| mona a răspuns:

E rau daca esti,,captiva,, in propria relatie, daca stii ca relatia actuala nu mai merge, vorbeste cu prietenul tau care nu are incredere in tine si pune-ti punct relatiei, oricum din cauza geloziei asta se va intampla in final

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Nu ar trebui sa faci asta, parerea mea. E destul de neplacut deoarece este prietenul lui cel mai bun si asta l-ar rani mai tare. Sunt totusi 4 ani la mijloc. Nu poti sa dai cu piciorul unei astfel de relatii iar apoi imedat sa sari in alta relatie. E ca si cum nu ai mai simti nimic pentru actualul tau iubit. Eu zic sa aveti o discutie, sa ii explici anumite lucruri, sa ii spui sa aiba incredere in tine. Poate doza lui de gelozie e prea mare dar cred ca inca tine la tine mult. Incearca sa lamuresti situatia asta cu el si incearca sa-l faci sa inteleaga ca ar trebui sa aiba incredere in tine.

| Oana92 a răspuns:

Da, merita, dar nu pentru altul, ci pentru tine. Faptul ca actualul iti ingradeste libertarea nu e o dovada de iubire ci de lipsa de incredere in propria persoana, de slabiciuni si nu de putine ori de vinovatie.

| Vix999 a răspuns:

Regula nr 1 : niciodata nu lasa pe cineva pentru altcineva.
Oricum relatia ta actuala e o tampenie...cum adica nu ai voie sa faci anumite chestii? Da el e stapanul tau sau ce? Nu mi se pare normal...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vai de mine,tu eşti sub papucul lui,eu mâine i-aş da drumul!
Mai sunt băieţi pe lumea asta fată,nu merită să stai cu unul ca el,noi femeile trebuie să avem libertatea necesară să mergem unde vrem,să facem ce vrem,nu să fim cârpele lor de şters pe jos,vai da slabă eşti,faci cum vrei,gelozia îi boală grea,să ştii, de la gelozie îţi poate rupe şi oasele, Doamne feri de mi-ar aşa ceva, mai bine singură toată viaţa, decât aşa!
Te pup!

| AleXisAleXis a răspuns:

Hmm Daca ai inceput sa-l compari pe prietenul tau cu altul nu e de bine. Poate il mai iubesti dar nu mult. Nu da cu piciorul unei relatii de 4 ani, cauta rezolvare. Vorbeste cu el si spune`i ca ai nevoie de mai multa libertate, sa te lase sa respiri. Inainte sa iei o decizie cauta rezolvare problemelor si daca vezi ca nu se poate rezolva nimic nu mai continua. Si nu cred ca cea mai buna alegere, dupa ce te desparti de prietenul tau, sa te incurci cu cel mai bun prieten al lui straight face Bafta ai grija ce alegi sa faci :*

| mariumarius a răspuns:

I-ai pe randlaughing.

| rebeca22 a răspuns:

Cred ca mai intai ar trebui sa clarifici situatia cu actualul si dupa aia vezi ce faci cu celalalt.

| PaulTalent a răspuns:

Daca te lasa sa respiri o sa'l inseli soto convins...