| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de 6 luni apoape cu un baiat. Este un tip super ok dar e si foarte gelos. Ai mei au niste prieteni de familie cu care ne intelegem foarte bine, si am iesit cu ei saptamana trecuta, era in stare sa ma urmareasca. Prietenii lui ma cunosc si acuma duminica am fost la o petrecere sa zic asa, m-a vazut unul din prietenii lui si l-au sunat. El a stiut ca am plecat, dar sincer nici eu nu stiam inainte de a pleca de acasa unde ajung si nici lui nu aveam cum sa ii zic. El a mers acolo dar eu am plecat deja. S-a suparat foarte tare pentru ca am iesit cu ei, a vrut chiar sa ne despartim si asta e a 2-a oara. Acuma seara am fost chemata la piscina cu ei si niste amici de-ai lor, eu sunt o fire foarte timida si nu poti zice niciodata "nu" ca sa supar pe cineva. Am acceptat, dar am presimtirea ca daca merg o sa ne despartim si eu tin la el enorm. Ce sa fac, cum sa ii zic ca as vrea si eu sa ma distrez? E mai mare ca mine si chiar nu il inteleg, oare asa putina incredere o fi avand in mine?

Răspuns Câştigător
| petrescuionut a răspuns:

Te iubeste de aia este asa gelos tine de el cat poti ca este un baiat bun gelozia lui este pentru ca te iubeste si incearca sa-i explici poate intelege happy dar sigur o sa inteleaga

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru petrescuionut):

Adevarat, iar pentru ea, sa stii ca gelozia nu inseamna ca nu are incredere in tine, inseamna ca ii e frica sa te piarda, poate ai mai vazut mesaju` dar e foarte adevarat si eu sunt gelos si ma cam seaca cand vad un baiat ca socializeaza cu iubita mea, si ea e cat de cat timida deci incredere in ea am, dar mereu voi avea frica asta ca o pot pierde. asta e asa suntem noi baieti mai gelosi, incearca sa-i explici ca ti la el, si ca n-ai putea vreodata sa-l inseli sau ceva, o sa inteleaga intr-un sfarsit.

| sofisis a răspuns (pentru petrescuionut):

Cea mai mare aberatie pe care am auzit-o pe anul asta.

On topic : draga mea, problema lui nu e cu increderea in tine, e cu increderea in el. Are prea multe frustrari si si le revarsa asupra ta. NU ESTE NORMAL sa se supere ca iesi cu ai tai, NU ESTE NORMAL sa faca scandal ca iesi cu prietenii (mai ales ca stia ca iesi) si NU este NORMAL sa vrea sa iti controleze fiecare miscare. Nu stiu cat de tare crezi tu ca il iubesti dar sfatul meu e sa fugi de oamenii gelosi ca de draq.
O doza de gelozie e normala, dar gelozia normala NU se manifesta asa. De cele mai multe ori nici macar nu este spusa. Deci nu este gelos, are probleme destul de grave si incearca sa te manipuleze cu amenintari de despartire. De ce? Se desparte de tine pe motiv ca ce? L-ai mintit si te-a prins mintind? L-ai inselat si te-a prins? Daca nu, nu vad de ce s-ar pune problema de despartire.

9 răspunsuri:
| NameHarris a răspuns:

Simplu. Daca ti la el stai acasahappy cu gelosi nu ai ce discuta ca sunt nebunihappyhee hee)

| manuel72 a răspuns:

Dragalaso,atata timp cat el vrea sa va despartiti, nu sta pe ganduri si accepta, ba chiar sa fii fericita ca se resemneaza asa usor.Sa ai un baiat care sa te ingradeasca nu e un lucru tocmai placut.Iti imaginezi un viitor plin de explicatii si curse contra cronometru la piata si acasa? Sunt fete care ar vrea sa fie asa norocoase si sa fie lasate in pace de fostul prieten gelos si razbunator, care le urmareste peste tot si le face viata un calvar.Eu zic sa-ti cauti un tip mai tolerant, nu esti proprietatea nimanui.

| Vektor a răspuns:

Te sfatuiesc sa te feresti de astia gelosi..sunt o specia aparte de prosti. pare rau sa ti-o spun, dar sunt trecut prin relatii cu geloase...te termina psihic.

| 4343gddhkied a răspuns (pentru Vektor):

Ai dreptate, e chiar foarte naspa sa ai parte de cearta si gelozie pentru doar o iesire si in plus nu ar avea de ce sa fie gelos pentru ca unul dintre ei are o fetita si varsta cam depaseste standardele mele.

| Vektor a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Bravo. bine ca ti-ai dat seama si sper sa nu-ti mai gasesti vreunu care sufera de boala asta. ce dragoste e asta in care nu exista incredere unul fata de celalalt?!

cum mi-a zis o tanti de vreo 55+ani: "Mai bine singur, decat cu un prost langa tine"

| Pustiu_Jojo_Alex_1996 a răspuns:

Pai un sfat ar fi sa nu renunti la el pentru ca te iubeste si vrea sa fii numai al lui si crede-ma ca si eu sunt gelos si vorbesc din prpprie experienta si inca ceva nu mai asculta sfaturile la toti care isi dau cu parerea

| BlaBlaBla07 a răspuns:

Explicai ca tederanjeaza gelozia excesiva, incearca sa discuti cu el si spune-i ce te deranjeaza. Comunicarea conteaza foarte mult intr-o relatie, deci incearca sa il faci sa inteleaga ca ai si tu nevoie de unele chestii happy