| Saythetruth a întrebat:

Am o relatie de cateva luni, in urma cu o zi, prietena mea a decis ca ar fi ok sa-si inceapa viata sexuala, are 16 ani, iar eu nu mai sunt virgin, asa ca dupa ce ne-am excitat si alea alea, ne-am pus in pat, m-am pus peste ea si mi-am frecat penisul de vaginul ei, nu a avut loc o penetrare sau ceva, doar atat ca l-am frecat, pe urma am pus prezervativul si am incercat sa facem dragoste, ea cum era virgina, am inceput foarte usor pentru ca o durea si nu ne-am grabit sau ceva, a avut loc si o mica sangerare, inainte de asta m-am masturbat pentru a dura mai mult, m-am sters si curatat, iar dupa mi-am pus prezervativul si am inceput sa facem dragoste, cat timp am facut asta nu mi-am dat drumul sau ceva, am simtit satisfactie iar cand simteam ca urmeaza sa-mi dau drumul sau ceva, ne-am oprit inainte de asta, pe urma inainte sa-mi dau drumul am scos-o, acum, in prezervativ nu era foarte multa sperma, sau probabil nu am observat eu bine si cand l-am dat jos, sunt sanse sa-mi fi cazut pe picior (am gasit urma de sperma pe picior dupa actul sexual) iar inainte nu erau, sunt sanse ca atunci cand am dat jos prezervativul sa fi cazut? ca pe urma in el nu mai era la fel de multa sperma sa spun asa.
Sunt sanse sa fie insarcinata?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cum dumnezeu v-ati vrecat de vaginul ei, cand vaginul este 100% in interiorul ei?
cat priveste o posibila sarcina, sunt ami multe aspecte de care trebuie sa tii cont: sexul fara protectie, ori daca tu nu esti sigur daca prezervativul ala s-a rupt sau s-a scurs din el si daca a curs ceva inauntru, noi cum am putea fii siguri?
Si cea mai importanta probelma de care orice sarcina tine cont happy Este ca fata sa fie in perioada fertila ca sarcina sa se intample. deci, era in perioada fertila ori nu?

| Ela05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am să vă răspund cu același răspuns ce i l-am dat și domnului corbualbastru.
Pentru informația ta țin să te informezi că o femeie nu rămâne însărcinată doar în perioada ferita cară durează mai exact doua zile, ci anume ziua din înaintea ovulări și ziua acesteia. În perioada ferita doar aumentează probabilitatea de a rămâne însărcinată, asta nu înseamnă că doar atunci poate rămâne însărcinată.
Ca femeie ar trebui să știți asta doamnă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ela05):

In primul rand perioad "ferita" nu exista!
Apoi, o femeie ramane insarcinata doar in perioada fertila care nu tine 2 zile (cum spui tu), ci 6-8 zile: 3 inainte de ovulatie si 3-4 dupa ovulatie!
Stiu foarte bine ce vorbesc, toata viata mi-am calculat perioada fertila, mi-am programat sarcinile si totul a iesit cum am planuit.
Daca ai ciclu neregulat, perioada fertila nu se poate calcula si nu vei putea stii cand se produce ovulatia, nici cand este perioada fertila.

Nota: Pe viitor, incearca sa raspunzi direct celui care pune intrebarea, fara sa mai intrii in conflict cu alti useri, mai ales daca nu-ti convine raspunsul lor.

| Ela05 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă dumneavoastră spuneți... Cu toate că nu am intrat în conflict cu nimeni era doar o observație. Și am scris ferită fără să vreau din cauza corectorului din telefon. Nu am chef de discuții aș putea să demonstreze ca ceea ce spun este așa și de ce, dar văzând modul în care mi s-a răspuns mai bine tac și sa trăiască ignoranța în continuare. O zi bună.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ela05):

Observatiile tine-le pentru tine, ca-ti plac ori nu celelalte comentarii.
Corbulalbrosu este medic!
Eu sunt o femeie trecuta bine de prima jumatate a vietii care stie foarte bine cu ce se manaca sarcina, perioda fertila, ovulatia si restul.
iar tu, cand nu ai habar, nu te baga, ca risti sa te faci de ras.
Cu exceptia sectiunii de "conversatii" unde mergi si faci conversatie, la toate celelalte sectiuni trebuie sa raspunzi fara sa ataci alti useri, fara sa intrii in conflict cu ei si fara sa jignesti. Asta este politica de bun simt a formului.
Nu trebuie sa raspunzi daca nu te pricepi, mergi mai departe, evita intrebarile la care nu stii raspunsul corect sau denumirile dorecte.
Voiam sa-ti mai spun ca, ai afirmat ca nu ai intrat in conflict cu nimeni, desii, tocmai conflict a fost modul clar si direct in care ne-ai raspuns personal mie si lui corbulalbrosu, acuzandu-ne ca nu stim ce vorbim.
Observatiile, sunt simple note in care nu mentionezi nume, nu acuzi pe nimeni si nu faci referire la nimeni, ci doar la problema care se dezbate.
O zi buna sa ai si tu!

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima data cea mai importanta intrebare care se pune se refera la momentul in care s-a produs contactul sexul de dezvirginare si anume in ce perioada a ciclului menstrual a avut loc sexul. Intrebarile privind unde a ajuns sperma isi au rostul DOAR DACA sexul de dezvirginare s-a produs in PERIOADA FERTILA a ciclului. Dar chiar si daca sexul a avut loc in PERIOADA FERTILA singurele 3-4 zile in care o femeie poate ramane insarcinata, in cazul vostru deoarece sexul a fost protejat, probabilitatea de a ajunge sperma in vagin si de a se putea forma o sarcina este 0 (zero). Multa sanatate!

| Ela05 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pentru informația ta țin să te informezi că o femeie nu rămâne însărcinată doar în perioada ferita cară durează mai exact doua zile, ci anume ziua din înaintea ovulări și ziua acesteia. În perioada ferita doar aumentează probabilitatea de a rămâne însărcinată, asta nu înseamnă că doar atunci poate rămâne însărcinată.

| Ela05 a răspuns (pentru Ela05):

Scuze am vrut să spun feritlă nu ferită. Corectorul m-a trădat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ela05):

"Insamantarea" femeii, sau altfel spus pregatirea unei posibile sarcini se poate poate produce prin patrunderea spermei in vagin cu 2-3 zile inainte de data ovulatiei propriu zise. Bineinteles ca NUMAI in ziua ovulatiei se poate produce FERTILIZAREA ovulului insa acest proces se poate realiza si prin intermediul unor spermatozoizi ajunsi in uter si de acolo in trompele uterine cu 2 sau chiar 3 zile inainte, adica IN PERIOADA FERTILA. Pentru ca "informarea ta" laughing sa fie corecta trebuie sa stii ca NU dureaza 2 zile adica cea dinaintea si cea a ovulatiei ci pur si simplu DOAR acea singura zi, a OVULATIEI, in cazul in care nu au fost intretinute acte sexuale in zilele anterioare. OVULUL isi pastreaza VIABILITATEA intre 12 si 16 ore, rar 24 de ore si in cazuri extrem de rare pana spre 36 de ore. Dupa multi ani de studii si zeci de ani de practica, crede-ma draga mea ca nu mai am nevoie de "informatiile pretioase" ale unor persoane lipsite de studii dar mai ales de practica propriu zisa. big grin

| corbulalbrosu a răspuns:

Tanti Gretta, n-ar trebui sa fii surprinsa de limbaj si modul de exprimare a acestor tineri, fiindca poti fi convinsa ca nu exista in vocabularul marii majoritati a acestor adolescenti termeni anatomici sau denumirea de VULVA. La anatomie nu se explica/preda asa ceva. Este de vina atat lipsa lor de informare cat si lipsa orelor de educatie sexuala din programa scolara.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mult "stimata" d-ra ELA 05 care esti INCAPABILA sa intelegi explicatiile corecte si adevarate si te ascunzi dupa un IGNOR ca toti lasii fara replica, te informez pe aceasta cale in speranta ca vei afla urmatoarele; Reprezinta culmea neobrazarii ca cineva fara educatie si experienta, sa-i explice unui barbat de varsta a 3-a, cum se dezvirgineaza in mod corect o femeie pentru a reduce pe cat este posibil durerea din momentul dezvirginarii. rolling on the floor Afla pe aceasta cale ca am la activ o viata sexuala intensa a carei durata probabil depaseste de 2 ori varsta ta, ceea ce imi confera credibilitate fiindca vorbesc in deplina cunostinta privind aceasta problema. Deci te asigur ca explicatia ta fiind gresita/eronata, este ca sa ma exprim elegant "halucinanta" laughing Presupun ca esti o fetita/adolescenta imatura si inca virgina, cu vaginul inca "netestat" cu un penis real, dar "EXPERIMENTATA" nu-i asa rolling on the floor, din moment ce ai reusit sa dai un raspuns atat de gresit si complet eronat care contrazice toate studiile medicale si stiintifice. Nu ar strica sa te informezi corect inainte de a mai comenta aiurea, pentru a nu te face de ras definitiv si complet inutil. big grin

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| cristimihailov a răspuns:

In practica zero.

| vocea a răspuns:

Nu,daca nu iti dai drumul in ea nu o sa ie niciodata insarcinata

| kandaraki a răspuns:

NU

| Randomuser2000 a răspuns:

Mergi la h&m, fura un umears, dupa te descurci

| Saythetruth explică:

Nu a avut loc o penetrare sau ceva, nici urme de sperma, iar spermatozoizi nu rezista in contact cu aerul

| Ela05 a răspuns (pentru Saythetruth):

Perma nu este formată doar din spermatozoizi... Si chiar dacă așa ar fi cum spui tu, poate lăsa urme chiar dacă spermatozoizi mor în contact cu aerul. A muri nu înseamnă a se evapora... În fine.