| Mircok a întrebat:

Am o relație la distanță cu o tipa (eu am 20 de ani și ea 17).
Suntem împreună de 2 ani și o luna. Ne vedem odată pe luna (acu din vina carantinei nu ne-am mai văzut) iar când o sa am permisul de conducere (ma înscriu în aceasta vara) o sa ne vedem de 2 ori pe săptămână.
Distanta dintre noi e de 120 km.
M-am contrazis cu cineva care spunea ca asta nu e relația ca e la distanta. Nu vreau sa ma mut cu ea pana nu termin studiile (acum sunt la un program de Licență într-o facultate).
Mi se pare aberant ca unii cred ca relațiile de genul acesta nu sunt adevărate. Eu de exemplu am multe amintiri cu ea (stam câte o săptămână împreună când ne vedem).
Relațiile la distanta exista, atâta timp cât membrii cuplului comunica mereu și se vad regulat.
Nu vi se pare ca aceste relații sunt frumoase și poate chiar mai reale decât la alții care se vad zilnic?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Bună! Nu băga în seama comentariile răutăcioase! Relațiile la distanta exista! Și sunt extraordinar de frumoase! Distanta poate apropia oamenii la fel cum apropierea ii poate desparti. Sa îți explic de ce spun asta. Degeaba ai o femeie pe care o poți vedea zilnic dar nu prea aveți lucruri în comun și nu aveți despre ce sa vorbiți și va plictisiți efectiv unul de celalalt! Eu am o relație, tot la distanta, prietena mea fiind plecata din țară. Da, ne vedem destul de rar, dar când ne vedem profitam de fiecare secunda în care suntem aproape. Apreciem efectiv ca ne vedem și un minut! Vorbim zilnic. De când ne trezim pana adormim ca și cum am fi una lângă cealaltă! Concluzia dragul meu este ca o relație la distanta este frumoasa și de multe ori chiar mai frumoasa decât cele în care te vezi zilnic. Va doresc sa fiți fericiți?!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu sunt mai reale și văd rostu de comparați, dacă vă iubiți și merge foarte bine, dar asta nu înseamnă că-s mai faine decât ale oamenilor din același oraș

| RoCkKiD a răspuns:

Relatiile la distanta sunt grele, dar daca amadoi vreti o sa reusiti.

E drept ca distanta fizica e un impas major si imposibil de depasit pentru anumite cupluri dar nimic nu e imposibil. tine de voi.

singura chesti de care ma tem e la capitolul compatibilitate la locuit impreuna, e una cand va vedeti o data pe lua si dragostea e la cote maxime si alta cand va vedeti zilnic.

Eu cred ca se poate dar tine de voi.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa iei in considerare ca fata este inca micuta si s-ar putea plictisii, mai ales in perioada dintre vizite, cand si-ar putea gasi pe cineva local, care sa-i faca ochi dulci si la un moment dat sa te paraseasca.
Nu trebuie sa te superi pe nimeni, care incearca sa-ti spuna adevarul si sa-ti deschida ochii.
Intr-adevar, prieteniile la distanta au toate sansele sa se rupa devreme, inainte sa se cimenteze, nefiind suficienta doar comunicarea si vazutul regulat.

| LoveSleep a răspuns:

120 de km la 20 de ani e frecție la picior de lemn. Nici nu se pune ca "distanță".

| 90210 a răspuns:

Mi se pare ca puteti sa cadeti in "capcana" de a fi mereu in stadiul de "luna de miere". Practic voi nu stiti cum arata celalalt cand e nervos, suparat etc. Oricat ati vorbi la telefon...tot nu va puteti intelege 100%. Am avut relatie la distanta 3 luni de zile cu iubitul meu si a fost oribil. Abia atunci cand ne-am reunit ne-am dat seama ca oricat de mult vorbisem la telefon in perioada aia...tot nu era acelasi lucru ca atunci cand eram impreuna. Relatiile la distanta pot functiona si sunt cat se poate de reale, dar este posibil sa nu va placa sa stati impreuna pentru ca (oricat de des v-ati vedea) tot nu v-ati cunoscut intr-adevar.
Asta este doar parerea mea.

| Jackpot2 a răspuns:

Dacă se iubesc 2 oameni distanta este un factor inexistent!

| Cismi a răspuns:

Nu baga in seama toate aberațiile, exista astfel de relații, eu si iubita mea avem app 2 ani împreună, eu sunt la facultate anul 2 iar ea termină anul acesta liceul, cat timp e la școală ne vedem in weekend atât (facultatea e la Iași deși ambii suntem din Botoșani ) si a rezistat frumos si va rezista nu baga in seama veti trece peste asta si o sa fiți fericiți, ce e drept vara stam mai mult dar ai prins ideea, rezistă!

| Killa3463 a răspuns:

Nu mi se pare ca ar fi probleme in aceste relatii atata timp cat sundeti fideli, frumos in relatile la distanta la inceput este ca te indragostesti de suflet! M-ai ales ca aveti 2 ani deci e super avand in vedere ca va vedei mai rar, eu il vad ca pe un progres(multi abandoneaza relatiile la distanta)! Deci cum termini scoala o sa locuiti impreuna si totul va fi perfect.Bafta!

| Alexandr1onnn a răspuns:

Dacă e iubire adevărată, puteți să nu vă mai vedeți zeci de ani, iar ea tot va exista în sufletele voastre. Distanța e printre problemele minore, pe unii îi despart altele mult mai greu de depășit...

| Mircok explică:

Eu o las dar nu ma lasă ea laughing