| iAngel a întrebat:

Am observat o chestie intr-o relatie. am o relatie cu o fata de 4 luni, pentru ea este prima relatie, ne intelegem super okay super bine, parintii nostri sunt cei mai buni prieteni pentru noi, vorbim deschis in legatura cu orice, vreau sa spun ca relatia este SUPERBA.
Dar este o problema.prietena mea cateodata este rece, eu nu ii spun nimic, o las asa, sa fie rece si indiferenta(nu isi da seama ca este asa) si pe urma incep si eu, sa ma comport la fel, sa fiu si mai rece, si mai indfirent, iar pe urma vine la mine in brate plange si la telefon ca iar nu si-a dat seama ca a gresit si s-a purtat asa cu mine, si ca isi cere mii de scuze si ca stie ca m-a ranit si ca vrea sa fiu cum eram la inceput, si ca nu vrea sa ma piarda ca sunt singurul baiat din viata ei pe care il iubeste etc. Ma inmoi cuvintele astea dar tot ma port putin timp rece si indiferent, si ii spun ca scuzele nu acopera ranile facute, ma doare indiferenta ei care mi-o arata cateodata, iar in seara asta, se poarta iar indiferent (nu s-a mai purtat asa de 2 saptamani), o sa ma port si eu iar indiferent mai mult decat crede ea, si o sa o las sa creada ca nu mai vorbesc cu ea, ca pana la urma poate intelege si nu se mai poarta asa cu mine niciodata.nu stiu ce e de facut.ne iubim enorm dar ma doare sa o vad asa. ce pot face?

13 răspunsuri:
| dafy a răspuns:

Buna
dragul meu te inteleg ca o iubesti dar sa stii c anul procedezi bine fiind indiferent.sti chestia cu "ce tie nu.ti place altuia nu-i face"...intr.adevar prietena ta e cea carae greseste cel mai mult dar in felul asa nu o sa ajungeti niciodata nicaieri.mereu ea o sa fie rece epoi tu o sa incerci s ate razbuni si o ranesti apoi ea din nou face asta ranindu.ti si tu toy asa si tot asa pana o sa pierdeti tot si abia atunci o sa va dati seama de gravitatea greselilor voastre

iubirea inseamna sa ai mereu puterea de a ierta chiar daca nu poti si uita,iubirea inseamna sa dai mereu tot ce.i mai bun indiferent daca cel de langa tine iti gresete,iubirea inseamna sa nu irosestinici o clipa pentru"razbunare" si sa profiti de fiecare clipa petrecuta cu persoana respectiva pentru ca nu poti fi sigur niciodata de ce se va intampla maine si opoti pierde pentru totdeauna. daca ea.ti greseste si nu iti arata cum vrei tu ca te iubeste arat.i tu cum sa o faca
fi alaturi de ea,purtatio discutie pe tema asa si fa.o sa inteleaga cat d emult te doae indiferenta, in momentul in care o simti distanta spune.i atunci asta nu o lasa sa mearga tot asa pentru ca daca nu va indrepati acum greselile va veti obisnui asa si nu veti fi niciodata fericiti asa cum va doriti.

deci dragul meu lasa si tu de la tine si invat.o si pe ea sa faca asta, nu mai lsa orgoliul sa decida pentru voi.va doresc din tot sufletul mult abafta si sa aveti parte de o relatie cat mai frumoasa care sa va faca cei mai fericiti.
pupici

| ing3rd3mon4u a răspuns:

Buna. daca te comporti asa intr'una si ea si tu nu crezi ca puteti ajunge la despartire cumva?
Gandeste'te si la consecinte. vorbiti mai deschis, spune-i ca te deranjeaza.si ce simti.si daca nu intelege spune'i ca sa luati o pauza de 2 zile cam asa si sa se gandeasca unde a gresit, cum si de ce. si sa vada cum e viata ei fara tine daca se mai comporta asa.Si tu esti baiat si ai sentimente trebuie sa fie mai atenta.si daca are ceva care o apasa pe inima.sau daca are ceva care o framanta sa iti spuna.nu sa taca si sa se comporte asa.ca Nimeni nu merita asa ceva. Sper ca te'am putut ajuta:d numai binetongue

| iAngel explică (pentru ing3rd3mon4u):

Nu vreau sa-i spun deoarece pe urma isi da seama ca este rece si indiferenta, ca s-a mai intamplat, eu vreau sa o fac sa isi dea seama singura cand greseste.
Ea are 16 ani eu am 17. (Poate ajuta si varsta cumva cum as putea sa o ajut sa isi dea seama cand greseste)
Si nu cred ca as putea sa ii spun sa luam o pauza de 2 zile sa se gandeasca unde a gresit, pentru ca nu ar accepta asa ceva, ar face tot posibilul sa ajunga la mine la usa. Si tin mult la ea si pe urma o iert.deci sunt intr-o situatie chiar aiurea.

| ing3rd3mon4u a răspuns (pentru iAngel):

Hey, stai asawinking ea te poate rani pe tine dar tu pe ea nu?
o sa se invete sa se comporte asa.sad si va deveni o obisnuita.ia masuri.chiar daca nu iti convin sau te dor.trebuie sa le faci spre binele relatiei...
AI face bine sa ii spui, deodata ce vorbitzi deschis despre tot.asta ce de nu i'ai spune? si chiar daca zici ca s-a intamplat si nu si'a dat seama. spune-o.
Si o sa stea un pic pe ganduri iti garantez asta. Deodata ce vb despre orice, este si sinceritate, corect?
eu zic ca da.
atunci spune'i tot ce te doare, ce te deranjeaza.
Vrei ca relatia asta sa mearga? eu zic ca da...o ierti.si inca odata iti va mai face asa...iar o vei ierta.si pe tine te va rani mult mai mult.Deci ce zici?
Am dreptate?
big grin

Stiu ca inima iti spune sa o ierti.ca o iubesti ca vrei sa fie bine, dar. uneori e bine sa te gandesti si la rece. Daca ma intelegi ce vreau sa zic.
EU iti spun punctul meu de vedere.decizia este a ta, ca nu sunt eu in relatie cu iubita ta ci tu estiwinking
sper sa va rezolvatzi problemelebig grin:*

| Bogdan1o a răspuns:

Daca faci asa e cea mai mare greseala din viata ta...asta e inceputul sfarsitului relatiei voastre...
stii, este o vorba...ce tie nu-ti place altuia nu-i face
nu te comporta asa, vorbeste cu ea si spueni ca te raneste ca face asa, nu-i intoarce"favorul" ca pana la urma o sa-ti para rau, lucrul asta va desparte
vorbeste cu ea si lamuriti problema, poate are vreun motiv sa fie asa, poate e suparata, dar nu face si tu la fel...

| iAngel explică (pentru Bogdan1o):

Da am vb cu ea la telefon acum este totul okay,se trezise din somn si era putin nervoasa(nu mi-a spus motivul,dar si-a cerut iertare) happy Ca eram chiar pe ganduri ca jurase ca nu va mai fi niciodata cum era inainte,ca va fi fata pe care o vreau si in momentul ala eram asa "ia uite mai iar a uitat", dar se pare ca nu happy Relatia noastra acum este perfecta, i-am spus ca ar fi trebuit sa imi zica motivul, o intelegeam happy

| Bogdan1o a răspuns (pentru iAngel):

Ma bucur pentru tine... aveti grija de voiwinking

| Rockart a răspuns:

Orgoliul e de vină. Nici eu nu pot sări direct în braţele unei persoane imediat ce mă împac cu ea. Am nevoie de timp de acomodare.

Trebuie să existe un motiv pentru care se comportă aşa. Poate încearcă să îţi atragă atenţia asupra faptului că nu îi dai atâta atenţie pe cât şi-ar dori ea. Sau poate ar trebui să-i spui mai des cât de mult o iubeşti şi să o întrebi ce se întâmplă cu ea de se comportă aşa.

Nu fă şi tu pe indiferentul, s-ar putea să distrugi ceea ce numeşti tu *dragoste adevărată*. Vorbeşte cu ea... comunicaţi căci altfel nu rezolvaţi nimic.

| iAngel explică (pentru Rockart):

Ii dau atentia foarte multa, ii scriu poezii numai pentru ea, poezii superbe, ii scriu declaratii de dragoste, ii fa tot felul de surprize la care nici ea nu s-ar fi gandit, ii fac tot felul de surpriza care o lasa fara aer, nu este indiferenta ca are o cauza(ca altfel mi-ar spune-o), s-a mai intamplat chestia asta, si trebuie sa ii spun eu ca este asa(si imediat se schimba cum era) sau isi da seama singura cum se comporta cu mine cand vede ca sunt indiferent cu ea si nu o mai rasfat.Eu vreau sa isi dea seama singura cand greseste, atat am vrut sa cer prin intrebarea pusa happy

| SweetSecrets a răspuns:

Heyhappy! Poate trece printr-o perioada dificila,are probleme si nu poate fii asa cum ti-ai dori tu.O alta posibilitate este ca nu stie sa se comporte in prima relatie,crede ca indiferenta te face sa o iubesti mai multbatting eyelashes. Este clar ca te iubeste si tine la tine,nu trebuie sa te porti si tu cu indiferenta,tu ar trebui sa incerci sa fii mai apropiat de ea,sa o scoti in oras, sa ii faci cadouri, astfel si ea va fi mai deschisa si iti va spune de ce este asa indiferenta.Incearca sa te comporti frumos, sa descoperiti impreuna problema si sa o remediati vorbind, purtand o discutie serioasa despre atitudinea eiwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci parerea mea e ca ei ii trebuie mai multa libertate. Nu o mai sufoca si lasa-i perioade de pauza, cand e indiferenta nu inseamna ca nu te mai iubeste, ci doar iti cere o pauza. Eu sunt la fel, nu mi-ar conveni ca partenerul de viata sa ma sacaie mereu si sa nu-mi dea libertatea de a petrece timp cu mine insami. Cred ca daca iubesti o persoana trebuie sa-i dai libertatea necesara. Eu uneori nu vb cu prietenii mei cate 2 saptamani, ei s-au obisnuit cu mine si isi dau seama ca atunci ori am probleme ori pur si simplu simt o nevoie acuta sa raman singura. Nu cred ca ar trebui sa reactionezi si tu cu indiferenta, ci doar sa-i lasi spatiu sa respire din cand in cand. Poti si tu sa ai astfel de momente in care vrei ca nimeni sa nu-ti fie in preajma, iar altii te lasa sa respiri, cred ca ar trebui sa fi mai intelegator. Sper ca te-am ajutat.

| Rollwo a răspuns:

Nu te comporta si tu indiferent. Intreab-o de ce este asa. Si incearca sa rezolvati problema...ca fara nici o problema...nu ar fi asa. Funda?

| XxcorixX a răspuns:

E dragut ca iti pasa si ca si ei dar incearca sa cedezi tu primul.Ea va observa acest lucru si tu poartate cu ea cat mai afectiv,chiar si atunci cand este indiferenta,arata-i cat tii tu la ea,insa daca ea continua sa ramana rece, no rani, dar spune-i ca comportamentul ei va duce la o despartire.Inceraca totusi sai demonstrezi prin gesturi ca ea greseste.Succes!