| Alex0194 a întrebat:

Acum o saptamana - o saptamana jumate m-a chemat mama mea la serviciu la ea sa o ajut sa impart niste pliante. Acolo mi-a facut cunostinta cu fiica unei colege, de aceeiasi varsta cu mine. Am mers in ziua aceeia si am impartit pliante cu ea. Zilele urmatoare am fost tot cu gandul la ea... m-am indragostit de ea la prima vedere, asta-i clar. Cand sa ma culc nu puteam adormi ca eram tot cu gandul la ea, cand sa ma trezesc, tot cu gandul la ea, ma trezeam devreme si nu ma puteam culca ca eram tot cu gandul la ea. Am rugat-o pe mama mea sa mai aranjeze o impartire de pliante, insa ea nu a aparut decat dupa saptamana. Am avut grija sa ma imbrac bine, sa fiu barbierit deci sa arat prezentabil. Mi-am pus in gand sa mergem la impartit de pliante undeva intr-un parc nu foarte departe, insa nici la 2 pasi apropiere. La intoarcere mi-am propus sa aduc in vorba de o inghetata sa o duc la o inghetata si sa-i zic ce simt pentru ea. Din pacate ea a refuzat pe motiv ca se grabea sa ajunga la o verisoara intr-un alt oras, si se grabea sa ajunga acasa sa-si faca bagajele. In fine am impartit pliantele in zona. Dupa ce am terminat i-am zis ca este foarte cald si ca am pofta de o inghetata si am intrebat-o si pe ea daca nu vrea una. Ea mi-a zis ca cica daca raceste eu i-am zis ca nu are cum de la o inghetata pe caldura asta. Am mers la un magazin si am luat 2 inghetate (Mi se parea chiar stupid sa fi luat numai pentru mine si sa ma mananc in fata ei). Fata a luat-o totusi. Can ne indreptam inapoi spre servicul mamelor care nu era foarte aproape, am vrut sa-i cer id sau nr de tel. dar a sunat-o vara-sa si a vorbit cu ea la telefon pana am ajuns la servici. A trebuit sa plec pentru 5-10 min sa fac ceva pentru maica-mea si cand m-am intors ea pleca. I-am zis la la revedere si a plecat, ramanad fara id sau tel ei. Am mai cerut niste sfaturi si mi s-a zis cica sa o iau mai usor, sa fac rost de nr. ei si sa ii dau o intalnire mai amicala, si sa vorbesc cu ea diverse, sa aflu ce-i place, si dupa 2 sau mai multe astfel d eintalniri sa-i zic ce simt. Sa nu o iau prea direct sa nu se sperie sa-i arat ca o plac. Intrebarile mele sunt: Oare am procedat bine pana acum? Oare as avea vreo sansa? Cum ar trebui sa vorbesc cu ea, cum ar trebui sa-i arat ca o plac, ce ar trebui sa vorbesc cu ea? Trebuie sa mentionez ca sunt un tip cei drept mai grasut dar arat destul de bine desi sunt solid, sunt si timid, in aceste 2 intalnire pe acre le-am avut m-am blocat si n-am stiut ce sa-i spun, cum sa o abordez. Deci cum ar trebui sa fac ca sa fie a mea? Imi place asa de tare si am atatea sperante ca va fi bine si ar zice da, ca vrea sa fie prietena mea, incat nu stiu cum as primi un raspuns negativ daca ar fi. Din pacate la cei 16 ani ai mei, pana acum n-am mai avut prietena, deci va rog dati-mii sfaturi cat mai multe si sa va rog nu faceti msito. Multumesc mult si scuze de greselile aparute, dar ma cam grabesc aca am ceva treaba.

Răspuns Câştigător
| mihai_2762 a răspuns:

Un sfat iti dau nu mai fi timid ca nu rezolvi nimic da nici tupeist dala nesimtit sa nu fi. cel mai bine e sa fi un gentelman vorbesti frumos cu ea, te porti ca si pana acum cu ea. data viitoare cand te mai vezi cu ea ia-ti inima in dinti si cerei un nr. de tel. sau macar id-ul.bafta si succes si nu mai fi timid. stii eu am invatat un lucru pana acum de la viata si acela este ca trebuie sa fiu sigur pe mine cand vreau sa fac ceva nu 100% dar 90% trebuie sa fii sigur pe tine pentru ca daca esti sigur pe tine vei obtine tot ce vrei vei putea face tot ce vrei u.bafta

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Pai fata are 16 ani, na tu ai procedat bine pana acum, dar inainte de a-ti face iluzii ar trebui sa afli daca are prieten, sa aflic cumva de pe la maicata, apoi daca nu are ai sanse categoric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate daca e de aia disperata dupa atentie multa decat! mai dati o intalnire cu ea si incearca sa nu ii dai atentie(decat ce faci si chesti daste scurte )! La mine merge in tot deauna si daca tot spui ca esti durduliu trage putin de fiare sa iti formezi bratele poate o atrage aspectul fizic poate de aia te respinge la asta te-ai gandit? Sper sa te ajute! si nu fi timid ca nai de ce, nu e sfarsitul lumei.