| DedeAlina a întrebat:

Am ramas fara sa vreau insarcinata.Parintii mei nu stiu. Vreau urgent sa scap de sarcina fara sa stie nimeni nimic, nu vreau sa am probleme cu ei! Va dati seama ce reactie ar avea daca ar afla.Va rog mult sa imi spuneti cum sa scap fara sa stie cineva!

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara sa vrei? Numai in cazul unui viol, poti spune asta. Nu poti fara sa afle ei. Mai ales daca esti minora.

| sweetys a răspuns:

Doar ginecologul te poate ajuta. Singura nu ai cum. Exista prea multe riscuri. Si data viitoare foloseste prezervativul, pe langa sarcina te fereste si de bolile cu transmitere sexuala.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai ramas insarcinata fara sa vrei?
Adica, te-ai urcat pe casa si ai cazut direct intr-o sula? Cum adica, fara sa vrei?
Eu spun sa le spui imediat parintilor, ca sa actioneze rapid, mai ales daca ai fost violata!

| Freya1 a răspuns:

Daca sarcina ta avanseaza tu nu o sa mai poti sa faci avort si atunci ai tai oricum vor afla, tu vei creste fie ca vrei sau nu un copil si gata balciu.Mai bine vorbeste cu mama ta si te va duce la ginecolog, e singura solutie.

| Emilian65 a răspuns:

Singurul om care te piate ajuta sa scapi de sarcina este ginecologul.

| Frank51 a răspuns:

Du-te si spune-le parintilor, la chestii din astea se ajunge fara educatie sexuala, mi-e mila de voi si de inconstienta voastra.

| minrest a răspuns:

Daca le spui parintilor, si mergi cu ei la doctor, si tot e greu sa faci avort; multi medici refuza din motive religioase, plus multe alte probleme. Daca incerci sa rezolvi singura, poti sa mori, sa fi abuzata, sa fi excrocata de suma cu care vrei sa platesti, si tot sa nu rezolvi. Fara sa vrei, da? Ai facut sex neprotejat fara sa vrei, tu citesti ce scrii? Sex neprotejat se face doar in vederea unei sarcini; se foloseste protectie dubla, de regula prezervativ plus anticonceptional.

| sofisis a răspuns:

Nu exista alta variant decat avortul iar daca esti minora, iti treebuie unul din parinti cu tine. Sau daca cunosti doctoral, poate cu spaga etc...sa fie orice alt adult cu tine. Dar in general e nevoie de sonsimtamantul parintilor.

| ywar a răspuns:

Nu tin cu AnaMaria50- dar raspunsul ei e epocal: "Adica, te-ai urcat pe casa si ai cazut direct intr-o sula? Cum adica, fara sa vrei?"
Vai de voi, copii! Nu stiu ce sa spun. Avortul este o crima, du-te spovedeste-te, vorbeste cu un preot. Medical e un pericol imens, acela de a nu mai ramane insarcinata vreodata.

| Necunoscut112 a răspuns:

Daca sarcina e mica, între 7 si 9 săptămâni poţi apela la avortul medicamentos. Grabeste-te sa faci rost de bani daca nu ii ai.

| eugeniu2020 a răspuns:

Iata din cauza la asa persoane proaste ca tine sufera tara asta!
cand ti-o tragea iti era bine? acum suporta consecintele.
nu ai nici un drept sa iei viata unei fiinte facand avort!

| AMa19 a răspuns:

Buna. Daca esti majora, te poti duce la un ginecolog, iar acesta iti face o intrerupere de sarcina contra cost. Preturile pornesc de la 100 de lei, acestea variaza in functie de spitalul sau clinica pe care o alegi si tipul de anestezie.
Insa, daca nu ai peste 18 ani, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai despre acest incident si sa ii convingi sa faci aceasta intrerupere de sarcina. Totusi incearca sa vorbesti cu ei, nu o sa fie un capat de lume, in cel mai rau caz o cearta.
Mult succes si ai grija de sanatatea ta.

| Sucki a răspuns:

Am trecut și eu prin asta, am mers la un cabinet privat și mi-a recomandat sa fac avort prin pastile, metoda mai simpla și care nu are urmări, costa 500 de lei și poți și fără părinți. Adică cel puțin la mine a mers

| King1993 a răspuns:

Ascultă bine, o colega de.a mea face in acest moment un tratament pentru problemă identică ca a ta, cu medicamente, funcționează dar sa nu fie avansat cazul mai mult de 4 săptămâni