| DedeAlina a întrebat:

Am ramas din greseala gravida.Ai mei nu stiu nimic.Cum as putea sa scap de sarcina fara sa stie nimeni nimic? Nu vreau sa imi creez probleme.S-a intamplat dar vreau sa scap. Vreau sa scap acum pana nu se vede.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ia in calcul si faptul ca un avort, facut la o varsta asa de frageda, te poate lasa infertila!
Iar dupa, ai sa te simti foarte aiurea.
Poti intrerupe scoala un an, sa il faci si sa il dai spre adoptie, sunt foarte multe cupluri care nu pot avea si l-ar lua cu mare drag! Te-ar putea ajuta cu costul analizelor, vitamine si hrana adecvata etc.
Decat sa te alegi cu un mare pacat.
Oricum, mare atentie pe viitor!
SEXUL NU E CIOCOLATA!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai 16 ani impliniti si sarcina nu a depasit varsta de 8-9 saptamani poti incerca sa cauti, fiindca daca indeplinesti aceste 2 conditii este posibil sa gasesti medicul ginecolog care sa accepte sa-ti faca intreruperea de sarcina fara a fi instiintati parintii in baza Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, in care la Capitolul III intitulat : Acordul pacientului informat : sunt specificate urmatoarele prevederi care se refera la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa cu toate acestea minorii isi pot exprima consimtamantul lor, in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta.....de peste 16 ani.
Altfel spus : reiese ca unei paciente cu varsta de peste 16 ani impliniti, care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Pe baza acestei portite a legii, ca sa fiu si mai explicit : daca o minora cu varsta de peste 16 ani doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul care face avortul nu este obligat sa anunte si sa ceara aprobarea parintilor, fiindca motivatia efectuarii avortul este la aprecierea/alegerea lui. Altfel spus pe baza acestei ''portite'' a legii, ca sa fiu si mai explicit : daca o minora cu varsta de peste 16 ani doreste sa faca o intrerupere de sarcina, avortul se poate face legal, fiindca medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Si chiar mai mult de atat, avand in vedere/luand in calcul problemele de deontologie medicala cat si cele de confidentialitate, anuntarea parintilor de catre medicul respectiv privind existenta sarcinii si efectuarea avortului ar fi ilegala prin nerespectarea confidentialitatii, fapta care pentru medic s-ar putea solda cu aducerea lui in instanta de judecata, in cazul in care lipseste consimtamantului, aprobarea pacientei. In concluzie conform legii daca fata are minim 16 ani impliniti, acesteia se poate intrerupe sarcina fara anuntarea parintilor. Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Te-ai impiedecat si ai cazut intr-o lupa? Asa e din greseala?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Te-ai ars vreodata? La aragaz, cuptor, cu bricheta, la gratar, la foc de tabara, etc. Bineinteles ca nu ti-ai propus asta, desi umblai cu focul. Deci, te-ai ars "din greseala"(eroare de judecata, de actiune, sau neatentie).
La fel si cu sexul, in general, daca nu vrei sa ramai insarcinata, chiar daca faci, nu ramai. Dar in anumite circumstante poti face anumite erori care sa duca la asta. Deci e corect spus "din greseala".
Cazul prezentat de tine e unul improbabil, de obicei altfel de erori se fac de se ajunge la sarcina.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Multumesc de explicatie, m-ai luminat, intr-adevar. Din moment ce a zis ca nu vrea sa afle a ei, e clar ca nu e la o varsta potrivita pentru asa ceva. Daca era cum trebuie sa fie nu ar mai fi gresit. Nu poti ramane gravida daca nu... cazi "din greseala" intr-o.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Cum naiba sa ramai gravida din greseala? Am impresia ca minti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din greseala : adica mergeai pe strada, te-ai impiedicat si ai cazut intr-o...

| Jay1 a răspuns:

Au aparut multe cabinete ginecologice si toate fac intreruperi de sarcina cu atata usurinta, AVORTUL E SINGURA MODALITATE!
Daca asta e ultima ta decizie!

| Mkeynes a răspuns:

Cum ti-ai dat seama dupa cat timp au aparut simptomele spune mi te rog