| Dicanho10 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat... sunt cu o fata de 2 ani de zile si vara asta vreau sa ma mut cu ea. Eu inca sunt la liceu in clasa 12 si nu muncesc pe cand ea este la facultate anul I si munceste in acest timp, vrem sa ne mutam impreuna vara asta totul bine si frumos dar ea vrea sa-si ajute parinti cu banii ca si pana acum, sa-le dea 6 mil pe luna, ea castiga in jur de 20 de mil. Parerea mea este ca nu sunt de acord sa-i mai ajute ce moment se muta cu mine sau i-am mai zis sa mai stam un an de zile ca sa-mi termin si eu liceul si sa-mi caut un loc de munca, in timpul de un an de zile sa-i ajute incontinuare. Dar ea vrea asa sa se muta cu mine dar sa-i ajute si pe ei. Nu stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Wrong! Wrong! Wrong!
Te inteleg, iubirea e mare, inca sunteti amandoi fragezi si vreti sa experimentati, sa vedeti cum e sa stati sub acelasi acoperis pe o perioada nedeterminata, dar te asigur ca te vei plictisi, la fel si ea, vor interveni discutiile si toate problemele adiacente, e o mare greseala sa te muti cu iubitul/iubita inainte de a fi cu acesta de o perioada destul de lunga (5-6 ani), fara a-l cunoaste foarte bine. Prietenul meu este cu aproape 4 ani mai mic decat mine, la fel si el intr-a XIIa, 3 luni s-a mutat la mine (eu locuind singura, nu stiu care e situatia si in cazul prietenei tale), dar ca sa nu pierdem relatia am decis ca el sa se mute inapoi la parintii lui, incepusem sa ne ciondanim din orice, aveam programele diferite, mai ales ca la vara are bacul si trebuie sa invete si pentru Medicina.Intr-un final ne-am dat seama ca am facut o greseala, dar ca mai avem timp s-o indreptam.La noi, despre bani nu a fost vorba, eu ma intretin singura din salariu/proiectele pe care le mai am, iar el din banii parintilor (pana se angajeaza si isi termina si facultateahee hee ).
Deci, daca nu vrei sa faci o prostie, lasati treburile asa cum sunt. Secretul unei relatii de durata este ca niciunul dintre parteneri sa nu se plictiseasca.Si cum Doamne-iarta-ma sa nu va plictisiti unul de altul cand stati "bot in bot" toata ziua? Si inca un lucru: niciodata sa nu-i ceri iubitei sa renunte la a-si mai ajuta parintii, total sau partial, oricum ar fi... e ca si cum i-ai cere sa aleaga intre tine si ei, ai s-o ranesti si mi-e teama ca daca tine mai mult la ei, iar tu faci presiuni asupra ei, te va parasi.Las-o pe ea sa decida in legatura cu banii ei! Imi pare rau pentru tine daca vrei sa fii unul dintre barbatii intretinuti! Daca va mutati impreuna, veti contribui amandoi la cheltuielile casei, nu? Asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci cu viata ta! Esti inca foarte tanar si ai toata viata inainte pentru a te muta cu iubita! Asteapta sa vina momentul potrivit! Pana atunci, ai grija sa iei bac-ul si sa-ti faci iubita mandra de tine! Succes!
Pa-pa!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E fiica lor, deci tu nu ai nici un drept sa o impiedici sa ii ajute financiar, fie si toata viata daca ea asa considera ca este bine si normal.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând să zici mersi că se uită la tine care nu ai decât o preocupare și aia fără sursă financiară.
Nu ai niciun drept să-i interzici să nu aibă grijă și de familia ei. Tu nu ai părinți sau ei te întrețin?
Ești doar pentru tine și asta nu este bine.
Fii realist.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

N-ai niciun drept sa decizi tu cum isi administreaza ea banii!
Daca erai tu in locul ei? Gandeste-te ca parintii ei traiesc din banii aia, ca nu le dadea suma aia degeaba!
Sfatul meu e sa nu te amesteci in deciziile astea ca e alegerea ei si isi ajuta parintii pentru numele lui Dumnezeu! nu ii da pe farduri...

| Anca a răspuns:

Eu zic sa nu va mutati pana nu aduci si tu un venit in casa.
Nu stiu cum poate fi asa fraiera sa te ia ca sa te intretinewinking

| fabiola a răspuns:

Nu te muta pana cand nu luati viata in propiile maini. Abia atunci puteti lua decizii impreuna!

| kidulinha a răspuns:

Sunt parintii ei... Gandeste-te ca au crescut-o, au avut grija de ea, au fost alaturi de ea mereu si ea din respect ii ajuta pentru ca asa trebuiehappy Nu-i poti impune sa nu ii mai ajute... Nu ai cum.
Poti doar sa ajungi la o despartire din cauza asta. Nu o face sa aleaga intre tine si parintii ei. S-ar putea sa ai surprize... Daca va trebuie bani. spune-i sa nu le mai dea chiar 6 sa le dea 4-5 happy dar nu sa nu-i mai ajute...

Succes.

M.

| multimoak a răspuns:

Hellooooo, dupa ce ca te primeste la ea in casa, o sa te intretina tot ea, tot comentezi? Sunt banii ei, munciti de ea, poate sa faca ce vrea cu ei! Si-n plus, si tu ar trebui sa-ti ajuti parintii, nerecunoscatorulewinking
Eu daca eram in locul ei nici nu te primeam in scara blocului, dar sa te muti rolling on the floor

| eugem35 a răspuns:

Facet cunm credet voi ca este bine nu te gandi la insuratoare ca este prea de vreme si dupa o sa regreti mai sunt fete frumosa si cine sti ce vei intalni in viata soarta iti rezerva multe mare atentie este greu sa stat impreuna mai ales ca nu ai un loc de munca termina liceul ia bacu si dupa insuratoare, inteleg ca va iubiti da nu se stie niciodata ce se va intampla si ea poate la facultate sa cunoasca alti barbati si sa ramai pe dinafara, sau poate ai norocul de un bebelusi si sa vezi atunci cat alergi si cat vei munci sa il intreti si atunci iti ratezi copilariea. bafta facec cu credeti voi ca este bine vorbeste si tu cu parinti tai sa stai in preuna sunt cheltueli intretinere chirie daca aveti casuta voastra este bine lumina cablu net tel de platit, este greu in ziua de azi. iar tu nu poti sai interzici sa nu isi ajute parinti pentru ca daca sunt pensiunari ou pensi mici si gandeste-te ca si parinti ei au ajutat-o ca sa ajunga unde este acum, si eu castig tot atita si nu ma ajung cu bani de la un salariu nu reusesc sa string bani cu greu strang bani si mai lucreaza si nevastamea. mereu sunt cheltueli cu copilul. bafta stati la odiscutie amandoi si vedet ce este de facut.

| zanesiprintese a răspuns:

Te poti 'muta', dar nu cu totul. Ia-o si tu treptat, nu iti faci bagajele si pleci la ea. Iar faptul ca isi ajuta parintii, este un gest f frumos din partea ei, iar un gest foarte urat din partea ta ca te deranjeaza! Sunt parintii ei! Hello...

| zanesiprintese a răspuns:

Si daca se muta la tine ce? asta nu-ti da dreptul sa-i faci tu socotelile la bani, mai ales cand este vorba de parinti. poate daca ati fi casatoriti, dar nici asta nu-ti da dreptul sa te deranjeze ca-si ajuta parintii...

| dyddyyyx18 a răspuns:

De ce sa nu le dea parintilor ei bani!?

| alexa18 a răspuns:

Nu e bine daca nu esti de acord sa-i ajute. I-au dat viata, au crescut-o si oricum sunt banii ei. Daca tie nu-ti place de acesti oameni nu ii poti impune. Mai gandeste-te.
Pa pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleantele mele! Si tu accepti sa-ti dea de mancare o femeie, din banii ei? Vai de barbatia ta...
In loc sa stai la parinti unde ai liniste, tot ce vrei si poti sa te duci o seara, doua si la iubita, de ce vrei sa-ti complici viata de tanar?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se muta la mine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa faci? esti un fel de jucarie sexuala, sau intretinut sexual.isi va fasi pe altul, daca nu acum, mai tarziu. unul care sa corespunda si financiar si ca nivel al studiilor.mai vorbim.ca am vazut multe.si am auzit si mai multe.

| Dicanho10 explică:

Ne mutam la mine! Vreau doar sfaturi, pareri... nu jigniriwinking

| zimonee a răspuns:

Cand o sa le dea din banii munciti de tine atunci poti sa comentezi, pana atunci shhhh don't tell anyone laughing

| nlpmania a răspuns:

Trebuie sa ii ajute si in nici un caz nu poti tu sa ii spui ce sa faca. E destul de matura sa gandeasca si singura.