| PeterMan a întrebat:

Care este diferenta intre prietena si iubita, daca exista vreo diferenta?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

In principiu nu e nicio diferenta, desi in opinia mea "iubita" inseamna ceva mai mult(o relatie mai stabila si mai de durata si implicit sentimente mai puternice). Prietena e aia cu care te plimbi si te tii de mana pe strada, iar iubita e persoana alaturi de care imparti totul, pe care o iubesti etc. Multi baieti spun "nu esti doar prietena mea, esti iubita mea" (adica ceva mai mult). Ai prins ideea.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cu prietena socializezi si cu iubita faci de toate inclusiv sex

| Cosmiinna a răspuns:

Nu nu există, doar că prietenă spune mai puţine şi nu dă aşa bine de înţeles că de fapt e "iubită". Dar dacă spui gen "ma duc azi la prietenămea" e logic, se subînţelege ca mergi la iubită big grin

| neutrino a răspuns:

Prietena poate fi si un prieten de sex opus, adica o fata. Tot prietena e si fata cu care incepi o relatie. Atunci cand relatia se sudeaza, atunci cand deja esti mort dupa ea si eventual apare si sexul, prietena se transforma in iubita.

| AlbaAura a răspuns:

Prietena ta poate sa mai aiba si alti prieteni.Pe cand iubita este numai a ta.