| Tuşnea_CristiAlexandru_1999 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
daca faci amor cu partenera ta cu prezervativ, sa zicem ca ejaculezi in prezervativ, dupa amor mergi faci un dus cu apa si sapun te speli foarte bine pe penis, revii inapoi si continui sa faci amor fara prezervativ.este posibil sa ramana spermatozoizi pe penis?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este : bineinteles ca DA. In momentul in care este ejaculata sperma, aceasta are o consistenta mai vascoasa si este lipicioasa si foarte aderenta si din acest motiv intotdeauna o anumita cantitate va ramane lipita de peretele uretrei (canalul din penis). Daca dupa ejaculare barbatul doar isi spala penisul fara sa si urineze, atunci dupa trecerea a 10-15 minute de la ejaculare, acea sperma ramasa in uretra va intra intr-un proces de fluidizare, devenind din ce in ce mai lichida si va incepe sa se scurga/prelinga invariabil si pe nesimtite din penis exact la fel ca si lichidul preejaculator intr-o perioada care poate dura chiar si 2-3 ore. Daca se intretine un nou coontact sexual fara ca barbatul sa fi urinat intre timp, in mod absolut sigur sperma va ajunge in vagin. Daca ai ghinionul ca in acel moment sa fii in perioada fertila a ciclului menstrual, probabilitatea de a se putea forma o sarcina devine foarte posibila. Multa sanatate!

| Tuşnea_CristiAlexandru_1999 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos.
Si daca barbatul a urinat dupa ejaculare a facut dus cu apa si sapun si face amor din nou, atunci este posibil sa ramana spermatozoizi?

| sofisis a răspuns (pentru Tuşnea_CristiAlexandru_1999):

Da. Procesul de eliminare a spermei ramase pe uretra poate dura ore bune. Plus de asta, nici prin urinare nu ai garantia ca s-a eliminat tot. Da, ajuta si reduce riscul. Dar nu e nimic sigur.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe penis nu, dar pe uretra mai mult ca sigur sunt.

| Emilian65 a răspuns:

Da, raman spermatozoizi pe canalul penisului si poate sa apara o sarcina nedorita la al doilea numar.

| kandaraki a răspuns:

Nu, nu ramane insarcinata!

| maxpaynelol a răspuns:

Depinde, daca au trecut minim 45 minute de la ejaculare nu a ramas.