| Zorro a întrebat:

Am si eu o intrebare daca poate cineva sa isi dea o parere va multumesc anticipat.deci petreci 7 luni superbe cu o persoana si a doua zi dupa ce sarbatorim 7 luni seara zice sa ne derpartim din cauza ca nu simte fluturi in stomac si nu i se inmoaie genunchi si alte senzatii de genu. Dar totusi ea dupa ce s. a despartit de mine intr. o zi e confuza ca nu stie daca a facut bine plinge a doua zi ii mai bine si dupa iar confuza, oare ce sa mai inteleg azi e bine nu se mai indoieste de decizia luat dar ieri se nu era bine.Doar atunci iubesti cand simti fluturi in stomac si chesti de genu asta?(ea zice ca nu iubeste pentru ca pentru fosti simtea chestiile alea si pentru mine nu si deci lipsesc alea)precizez ca eu nu am simtit niciodata chesti de genu asta dar o iubesc foarte mult simt asta si totusi si dupa ce ne.am despartit si ea sufera si sufera si pentru ca stie ca eu sufar deci ce sa cred?

Răspuns Câştigător
| dorothea_1994 a răspuns:

E o senzatie foarte faina sa simti fluturi in stomac si chestia cu genunchii. si sentimentele astea se intampla rar!
eu le-am avut doar de vreo 2 ori.
dar o Iubire nu are voie sa depinda de astfel de senzatii! deorece gandeste-te cand vor veni certuri si probleme, crezi ca si atunci ai senzatiile alea?
desigur nu! atunci conteaza comunicarea voastra, increderea fata de celalalt, intelegerea si respectul!
toate astea stau la baza unei relatii si unei iubiri. respect, incredere, comunicare, intelegere, iubire. toate astea formeaza o relatie.
fluturi in stomac, maini tremurande, genunchii si chestii din astea astea sunt toate effecte secundare. nu poti sa cladesti o relatie pe fluturi in stomac. asta ar trebui sa ii spui si ei,
sa o intrebi ce conteaza pentru ea... trecutul ei, senzatiile alea si cum o fost cu ceilalti sau viitorul impreuna cu tine?

daca tine-ti unul la celalalt puteti sa va scrie-ti singuri o poveste de dragoste la care nu v-ati asteptat, sa desenati iubirea impreuna, dar pentru asta trebuie sa lasa-ti alte preocupari (gen vai unde is fluturii din burta) si griji pe deoparte!
mai bine ai o relatie care functioneaza din toate punctele de vedere decat sa ai o relatie nu stiu cum da cu fluturi in burta!

eu zic sa ii dai timp, sa o lasi sa fie asa unpic singura si fara sa o suni, sa umbli dupa ea sau sa o tot intrebi ce face si cum se simte si din astea. deorece ea dinainte trebuia sa se gandeasca cum o sa se simta si cum o sa te simti cand pui capat unei relatii pentru un motiv dinasta banal.

las-o pe ea sa isi deie seama. ca de obicei ceea ce ai azi langa tine. vezi ce mult inseamna doar maine daca nu mai e langa tine!

daca ea tine intr-adevar la tine si te iubeste cu adevarat (asa cum zici tu) atunci ea nu se va lua dupa chestii din astea banale ca nu simte fluturi in burta cica...

oricum tu o cunosti mai bine. dar mie mi se pare destul de ciudat o fata sa se desparta dupa 7 luni de cineva pentru ca nu simte fluturi. suna chiar foarte banal si ciudat! deorece ea doar deja dela inceput no simtit fluturi si totusi o lasat ca lucrurile intre voi se decurga mai departe. sa va apropiati mai mult, sa tine-ti mai mult unul la altu. si mai departe.
daca stia ca ii trebuie fluturi in burta atunci trebuia dupa primele saptamana. sa iti zica ca nu stiu ce nu se simte in apele ei si bla bla. dar nu dupa atata timp! mi se pare destul de copilaresc si egoist scuza masad

o intrebare:
tu o iubesti si ti la ea cu adevarat. atunci ai fi in stare sa te desparti de ea dupa atata timp doar ca nu ti se invarte toate in burta (cand esti cu ea sau cand va intalniti sau vorbiti)?

dupa cum scrii si mi se pare, eu una nu cred ca ai fi in stare sa o lasi pentru un motiv asa banal.
asa ca ar trebui sa iti deie de gandit!

succes:* sunt curioasa ce se mai intampla!winking

3 răspunsuri:
| LexUTz a răspuns:

Am 19 ani dar in viata mea n-am simtit fluturi in stomac iar asta nu inseamna ca n-am iubit sau nu iubesc laughing
Ar fi mai bine sa vorbesti cu prietena ta deschis si sa ii spui si ei ce crezi si ce ai mai auzit despre metafora asta cu fluturii...

| Zorro explică:

Pai si e normal sa planga atata ca se indoieste si sa imi trimita sms ca nu mai poate ca e nehotarata confuza si asa mai departe si a doua zi sa fie bine?

| dia_5128 a răspuns:

Eu cred ca chestia cu fluturii e doar un pretext sa se desparta de tine.Eu sunt maritata de patru ani imi iubesc sotul enorm.Nu pot sa spun ca am fluturi in stomac nici nu am avut.In primul rand ar fi trebuit sa-si dea seama ce sentimente are fata de tine de la inceput nu dupa atata timp sa vina cu un motiv aiurea parerea mea.