| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare la voi, baieti. Imi aud prietenii ca au 17-18cm la 16 ani sau hai cel mult 16cm. Va intreb pe voi dar si pe fete mai ales. Care este marimea medie a penisului la 16-17 ani?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca prietenii tai mint, cand media este de 12-13 cm.
Ori, cel mai probabil o masoara de la gaura fundului, sau pun linia langa penis, pe lateral.
Unica modalitate de a masura corect penisul, este cu rigla peste penis. Uite aici:
http://www.penimaster.ro/masorlung.html

Din pacate, nu exista sablon pe varsta, fiecare baiat are penisul atat cta a mostenit de la taticul lui. Oricum, penisul creste doar pana la 16 ani, chiar daca tu mai poti creste in inaltime pana la 20.
Deci, ce ai acum in panataloni, ramane pe veci aceeasi masura.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform studiilor efectuate de medici si specialisti privind acest aspect, s-a ajuns la concluzia ca in general organismul masculin isi definitiveaza dezvoltarea si maturizarea organului genital masculin in jurul varstei de 16 ani cu o abatere de +/- 1 an. Multi dintre baieti incep sa observe ca intre 11-14 ani, se produc o serie de schimbari majore, insa acest lucru este diferit in cazul fiecarei persoane in parte. Nu exista o regula exacta, ''batuta in cuie'' in privinta marimii penisului sau o statistica a marimii penisului pe categorii de varsta. Prin urmare, fiindca de regula schimbarile majore ale organismului se produc in functie de varsta la care se instaleaza pubertatea si marimea definitiva a penisului se poate produce mai devreme sau mai tarziu. Reiese ca si dezvoltarea penisului se poate incheia asa cum se intampla in general la 15-16 ani, dar uneori acest lucru se poate amana pana catre/sau chiar si dupa varsta de 18 ani. In privinta marimii penisului tau daca acesta are in jur de 14-15-16 cm poti fi multumit deoarece reprezinta lungimea medie cea mai des intalnita in cazul barbatilor romani. Multa sanatate!

| Frank51 a răspuns:

Fiecare persoana este unica, un baiat la 17 ani o poate avea de 10, altul de 20, nu este o regula.

| Sofer a răspuns:

Toți se lauda cu penisuri mari. Media e de 15 cm.

| QElenaBoghiu a răspuns:

E vrăjeală. laughing
Toții băieți zic așa (numai sa pară iei mai smecheriwinking

Cred ca o are de 12 maxim la vârsta lui.

Sau cine știe poate chiar o are de 16. Depinde happy
Dacă e gras băiatul (sigur minte)

Grași o au mai mica
Slabanogi o au mai mare big grin

Sper ca ai înțeles ceva.

| anonim_4396 explică (pentru QElenaBoghiu):

Ce bine ma simt acum ca sunt slab laughing

| ShamelessQboy a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Cum se masoara?
Aia cu ea mai scurta sunt mai norocoși, mai tot timpul o pot baga toata!

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Jaga Jaga

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Să știi rolling on the floor)

| Subsemnatul123 a răspuns:

In jur de 15 cm probabil. Cam ala e un penis mediu. Au pe naiba, poate vor doar sa se laude cu ce nu au.

| ShamelessQboy a răspuns:

Se mai plangea unul pe aici ca nu i-o sug fetele pe toata, asa ca fiecare cu avantaje și dezavantaje.