| scumpika a întrebat:

Eu folosesc anticonceptionale de aproape 2 ani si pana acum nu am facut deloc pauza si stiu ca se face si vreau sa intrerup si eu o luna doua administrarea lor si as vrea sa stiu daca este posibila o sarcina daca am avut relatii intime inainte de intreruperea pastilelor dar luam pasile ma refer dupa ce imi vine menstruatia si eu fac pauza.

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Sarcina, in timpul administrarii corecte a pilulelor, nu este posibila!
Nu e bine sa intrerupi administrarea pilulelor...sa faci pauze! Cand vrei sa faci un copil, nu mai ei pilule..., dupa ce ai nascut, daca pastrezi varianta aceasta de contraceptie, poti incepe readministrarea lor!
E o mare prostie faza asta cu pauzele in administrarea pilulelor! Sunt riscuri foarte mari de cancer! Nu faci decat sa iti dai peste cap organismul! In timpul administrarii de pilule, el se obisnuieste cu un ritm, cu o cantitate de hormoni... Faci pauze, revine la normalul sa de functionare... Iar ei pilule, iar faci pauza!
Nu e bine! Pauza se face cand vrei un copil, sau daca schimbi contraceptivul, in caz ca nu ti se potriveste sau corpul nu tolereaza acele pilule!

4 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

da este foarte posibila... unele anticonceptionale mai ales cele de acum isi pierde efectul contraceptiv o data cu intreruperea administrarii... ia prospectul de la anticonceptionalele luate si acolo scrie exact... eu zic ca trebuie sa te protejezi altfel daca nu doresti o sarcina... daca nu iei pilulele numai esti in siguranta...

| cami_6226 a răspuns:

Daca intrerupi administrarea lor, vei ramane imediat in cazul in care nu te protejezi. ele au efect pana in ultima zi de administrare. dupa intrerupere nu poti tine nici macar calendarul, nu este valabil. poti ramane insarcinata si in prima zi de menstruatie

| miha2010 a răspuns:

Se spune la recomandarea medicului ginecolog ca trebuie sa faci si o pauza cand iei"bilutele" de 3 lui in care poti face sex linistita pentru ca efectul lor functioneaza fara probleme! Asa ca la tine d-na barza vine anuntata!

| nicky_3440 a răspuns:

Si eu folosesc de 1an si am facut o pauza de 2 luni pentru ca eram in italia si nu se gaseau ce foloseam eu dar nu am avut nici o problema.Acum depinde si de organism.