| StefaniaS a întrebat:

Am si eu o poveste, cam lunga ce-i drept. Acum o saptamana am fost la o petrecere cu o colega. Acolo am cunoscut un tip cu cativa ani mai mare decat mine (eu am aproape 16) - se vedea clar ca e mai mare. In timp ce dansam ma tot atingea, dadea semne ca "ma place". La un moment dat, vazand ca nu am nimic impotriva ca ma atinge, m-a sarutat. Si chiar nu regret, pentru ca saruta al naibii de bine! Buuun. Am ramas tot restul serii impreuna, sarutandu-ne.Cand a plecat, mi-a cerut numarul de telefon. I l-am dat, si dimineata pe la 4 vad mesaj de la el in care ma intreaba daca am ajuns bine (eu am plecat la ceva timp dupa el.). M-a intrebat daca vreau sa iesim. I-am zis ca da, pentru ca era chiar simpatic tipul, si grijuliu, nu un nesimtit obsedat cum sunt altii de varsta lui. Am iesit pe la 8 seara. Ne-am luat cate o cafea, si am stat in masina lui, ne-am sarutat, am mai vorbit. Am aflat ca tocmai implinise 22 de ani. Si nu m-a deranjat asa tare faptul asta, ci ma interesa mai mult persoana lui, ca se purta foarte frumos cu mine, ma intelegea chiar daca eu eram foarte timida. El fiind la facultate, in timpul saptamanii era plecat din oras. Mi-a dat mesaje in fiecare zi sa vada ce fac, isi exprima oarecum sentimentele fata de mine zicand ca ma place, ca sunt draguta etc. Ne-am intalnit iar (la o saptamana dupa ultima iesire) si tot asa am stat la el in masina. De data asta au cam avansat lucrurile. M-a sarutat pe gat, m-a muscat, mi-a pipait sanii, chiar m-a sarutat pe unul din ei si nu pot sa zic ca m-a deranjat, pentru ca chiar mi-a placut, dar m-a cam deranjat cand a inceput sa ma pipaie in zonele intime, am incercat sa ii trag mana cu mana mea dar m-a intrebat " de ce ma opresti?" si eu am ramas blocata, nu stiam ce sa-i mai zic.Apoi a urmat o perioada lunga de liniste, fiecare pe scaunul lui. Pana la urma tot el a spart tacerea. M-a intrebat daca nu am incredere in el. I-am zis ca am incredere in el. Si atunci mi-a zis ca de ce nu vreau? imi e frica ca o sa ma paraseasca dupa asta?. Eu sincer chiar nu ma gandeam ca el vrea "ceva mai mult", i-am zis ca nu pot sa fac asta, ca nu vreau, ca nu sunt pregatita, si a parut chiar deranjat de lucrul asta. I-am zis ca nu vreau nici relatie serioasa, ca mi-ar fi greu mai tarziu (ca sa fiu sincera, parintii mei nici nu stiu de el). Mi-a spus ca vrea sa fiu mai indrazneata cu el, si eu i-am zis ca as putea sa fac lucruri de genul (muscat, pipait) dar nu MAI MULT pentru ca nu pot, pur si simplu, iar el mi-a zis ca nu stie ce sa faca in situatia asta. ca nici relatie serioasa nu vreau, nici "distractie", si daca incercam sa il sarut imi zicea ca il "intarat" si ca nu se poate controla, si nu vrea asta daca eu nu vreau mai mult...Pana la urma m-a condus acasa si mi-a zis ca nu vrea sa mai continuam asa, ca el nu stie ce vreau de la el. Cand am plecat l-am intrebat daca considera ca a pierdut vremea cu mine cat ne-am intalnit pana acum, si a zis ca nu, chiar i-a facut placere dar nu poate sa mai continue ca o sa se ataseze de mine, si daca eu nu vreau relatie o sa fie un fel de "catelusul meu". Imi cer scuze ca am scris atat dar simteam nevoia sa "povestesc" cuiva care nu ma cunoaste, si sa aflu mai multe pareri. Eu sincer nu m-am simtit ca si cum ar fi vrut sa profite de mine (bine, poate in mintea mea e si ideea asta in mica parte) si il inteleg ca la varsta lui vrea "ceva mai mult", dar eu chiar nu ma simt pregatita sa fac asta, si m-am gandit ca o sa regret daca o fac. Ideea e ca eu am inceput sa tin la el, si m-a afectat "despartirea" asta brusca asa, si cred ca si el are sentimente pentru mine ca a fost asa calm, rabdator cu mine si chiar mi-a spus ca ii place foarte tare de mine. Astept pareri din partea voastra.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Opinia mea personala, o iei in considerare daca vrei.
Am fost uimit de alegerea ta de cuvinte de la final, "a fost calm, rabdator cu mine si chiar a spus ca ii place foarte tare de mine", nu inteleg despre ce rabdare vorbesti tu, o saptamana, poate doua, atat am citit eu, doua saptamani ii mult? Trei ani mai batran ca el, dar ma simt atat de batran si ciudat...
Sa nu te superi pe mine, dar esti la varsta in care "tot ce zboara se mananca", nu orice tip ii bun, nu orice tip care iti face complimente ii bun, nu orice tip care vrea totul dupa o intalnire ii bun, rectific, poate nici unul, asa vad eu "dragostea".
Nu te gandeai ca o sa vrea mai mult? Cam asa merge treaba, la inceput ii frumos totul, dar nu dureaza mult si totul devine clar.
O cafea, sa sarute bine, sa arate bine, sa se intereseze putin timp de timp, atat este nevoie sa-ti capteze atentia si sa pui suflet si sa "suferi" dupa el.
Stefania draga, sa nu uiti ceea ce o sa-ti zic, baietii/barbatii, ar face orice, ar spune orice pentru..., eu sunt unul mai "ciudat", ca sunt dispus sa astept cat trebuie, ca nu fortez, motivele ascunse nu ma indeamna sa fac lucruri frumoase pentru persoana iubita si nu caut sa agat pustoaice si dupa o saptamana sa le bag in masina si sa le propun ceva indecent.
Parerea mea? Lasa experientele de genul, daca chiar tinea la tine asa cum crezi tu, in opinia mea nu ar fi trebuit sa faca acele lucruri.
Crede-ma, daca il sarutai nu il "intaratai", el era deja.
Tu macar sti ce vrei? El ti-a spus ca nu vrea nici relatie serioasa, nici "sus fustita, jos chilotii", este o parte de mijloc?"Vorbim prin mesaje si la telefon in timpul saptamanii, si in weekend iesim, vorbim si apoi o facem", ce bine suna.
Daca te mai tinea un pic pe jar si parea real interesat cateva saptamani, poate chiar o faceai cu el.
Tind sa-ti multumesc, m-ai facut sa ma simt mai ciudat decat restul si mai mult.

| StefaniaS explică (pentru Klepto):

Klepto, esti un geniu.Imi place foarte mult cum gandesti, din acest motiv iti dau si funda.Nu esti ciudat deloc, chiar apreciez felul in care vrei tu sa faci lucrurile. Mai rar asa ca tine.(O fi si intelepciunea varstei- si nu zic ca ai fi prea "batran") Ma refeream ca a fost calm si rabdator in sensul ca eu sunt foarte timida si scotea foarte greu cuvintele de la mine, si si-a facut timp sa ma sune, sa imi dea mesaje. Ideea e ca si pe mine m-a deranjat ca a vrut sa ajungem pana acolo, dar nu pot sa zic ca a vrut sa profite de mine pentru ca el chiar avea ganduri serioase, sa ramanem impreuna (a mai avut inainte de mine o relatie cu o tipa timp de 1 an si 4 luni) si nu e genul nesimtit ca daca il refuzi sa te jigneasca.Se vede dupa fata si dupa comportament ca nu e ca ceilalti, e un tip educat, sensibil caruia ii pasa de cei din jur, isi ajuta mereu prietenii cand au o problema, mi-a povestit diverse lucruri din experientele lui. Mi-a si zis ca prefera sa se retraga daca eu nu am ganduri serioase, ca nu vrea sa se ataseze de mine si apoi sa sufere. Si sincer cred ca e mai bine asa. ca nu stiu cum ar fi mers avand in vedere ca e o diferenta de 6 ani intre noi.

| Klepto a răspuns (pentru StefaniaS):

"Klepto, esti un geniu." nu mai spune asa ceva, poate se crapa cerul, este un paradox prea mare.
Felul in care eu fac lucrurile este un mod incorect de a mentine o relatie si de a cucerii o fata.Nesimtitii sunt la putere, iar mie imi este imposibil sa fiu asa.Eu recunosc ca sunt prea batran, eu sunt mai vechi in gandire si fapte.
La intrebare sa revin, mai bine ca s-a pus punct, deoarece dupa a relatie de 1 an si 4 luni trebuie o pauza, depinde cat de mult a iubit si fiindca si eu am trecut prin asa ceva, stiu ca este destul de greu sa ai ochi pentru altcineva(sau asa consider eu).
O seara placuta si ai grija de tine, ca nimeni nu are.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu a vrut sa profite de tine, tu i-ai dat foarte multe semnale ca esti usuratica si foarte dornica de sex intamplator, fara obligatii si apoi te-ai razgandit brusc. el nu vrea o relatie serioasa, nimeni nu vrea o relatie serioasa cu o femeie care se lasa sarutata de un necunoscut./ Vrea doar sex de placere si tu i-ai dat semne ca accepti si ca iti doresti chiar mai mult decat el, apoi i-ai spus ca nu se poate. In mod logic a receptat mesajul de genul: sunt usuratica, ma poate avea oricine, numai tu nu si automat s-a suparat, fiindca e greu pentru un barbat sa fie refuzat de o femeie disponibila pentru toti (asa cum te-ai comportat tu). de fapt eu cred ca tu nu esti chiar atat de disponibila, ca ai dat semne ca vrei sex doar din bravura si lipsa de educatie, ca ai avut impresia ca e un fel de joc: te oferi cat vrei tu si apoi te razgandesti cand vrei tu si totul e ok. El este, intr-adevar, un tip mult peste nivelul tau, altul ar fi incercat sa te forteze cand te-ai razgandit aiurea, dupa ce ajunsesesi atat de departe cu el (practic jumatate de preludiu, desi va stiati de cateva zile). El insa a acceptat ca o femeie poate fi atat de ciudata incat sa se comporte intr-o clipa ca o femeie usoara si apoi ca o virgina si te-a lasat in pace. Ii place de tine, adr nu poti avea sentimente pentru o femeie care se ofera atat de usor cum ai facut tu la inceput. categoria asta de femei sunt pentru placere, nu pentru iubire. data viitoare respecta-te mai mult daca vrei sa fii respectata. sarutul este un gest intim, nu-l arunca intr-o relatie inainte de a-ti cunoaste bine partenerul. iesiti de 10-12 ori impreuna si apoi ajungeti la sarut. Mai departe, incetisor, fara graba. Nu te comporti ca o femeie usoara si apoi ceri respect, ca nu merge

| StefaniaS explică (pentru Brigaela):

Nu mi se pare deloc ca m-am comportat ca o usuratica. Daca te saruti cu un necunoscut nu inseamna ca esti usuratica, ci pot fi si alte motive, cum ar fi atractia. (tin sa mentionez ca nici unul dintre noi nu bausem, ca sa zici ca eram "ametiti " sau ca nu ne dam seama ce facem.Si chiar nu iti inteleg logica, cum adica "te oferi cat vrei tu si apoi te razgandesti"? Tocmai asta era ideea :TOATE PANA LA UN PUNCT. La varsta mea prin relatie nu inteleg sex, si nici nu ar trebui sa insemne asta, mi se pare normal sa te saruti / imbratisezi/ mangai cu partenerul, asta nu inseamna ca dai semne ca vrei mai mult.Si iarasi m-a deranjat ideea ta cu "sunt usuratica, ma poate avea oricine, numai tu nu si automat s-a suparat, fiindca e greu pentru un barbat sa fie refuzat de o femeie disponibila pentru toti", de ce as da de inteles ca ma poate avea oricine? Pentru ca am acceptat sa ma sarut cu el?
Tin sa mentionez ca nu era un necunoscut, un strain oarecare, avem multi prieteni in comun, inclusiv sora mea il cunoaste, doar ca noi practic atunci am facut cunostinta( nu am facut cunostinta in momentul in care ne-am sarutat, ci cu vreo ora inainte).

| Brigaela a răspuns (pentru StefaniaS):

Intelegi gresit, ideea nu este asta. cand te cunosti cu cineva, el nu are de unde sa stie cum esti tu de fapt. Punctul ala este, in mod logic, ori la inceput, ori la sfarsit. In rest, sunt fite de femeie cu educatie precara.
Daca esti atata de atrasa de un barbat incat sa te saruti cu el din prima (gest foarte intim, pe care o femeie il pastreaza numai pentru barbatii foarte deosebiti din viata ei), atunci declari ca esti suficient ed atrasa si pentru sex de placere, sex sportiv.
E normal sa te saruti/imbratisezi cu partenerul, atunci cand el iti este cu adevarat partener: v-ati cunoscut bine, ati luat-o incet, ati inceput sa construiti o relatie bazata pe respectk, intimitate, etc. daca va sarutati din prima seara, atunci declarati amandoi ca nu va intereseaza relatia sentimentala, ci doar atractia, care se termina in cateva zile cu sex. Da, te-ai comportat ca o femeie care se culca cu oricine, apoi l-ai refuzat. Nu poti tu recunoaste asta, dar asta este tristul adevar. Vei vedea, in viitor, ca iti vei dori sa te fi sarutat numai cu barbati deosebiti, sa poti spune: pentru mine sarutul tau inseamna mult, nu e o aiureala.
Invata sa te comporti, nu te comporta ca o usuratica si apoi nu-ti cauta scuze, spunand ca asa ceva este normal. e normal, daca iti doresti doart o aventura si aventura inseamna cam asa: ne cunoastem azi, ne sarutam maine (sau poate chiar azi daca femeia este foarte foarte infierbantata) si saptamana viitoare facem sex. Dupa 2-3 saptamani de sex de placere, ne despartim si fiecare trece la urmatoarea aventura, eventual femeia primeste niste bani sau un cadou pentru serviciile oferite. daca vrei o relatie cu sentimente si respect, faci cam asa: ne cunoastem in seara asta, dansam impreuna, apoi facem schimb de numere de telefon si ne despartim. El te suna, te invita de cateva ori in oras ziua, nu noaptea, in locuri publice, nu te expune la barfa ramanand singur cu tine sau lasand intalnirea sa se desfasoare dupa lasarea intunericului, pe la a treia intalnire accepti sa te tina de mana si sa te conduca acasa, pe la a zecea intalnire va sarutati, cam intr-un an ajungeti sa va ganditi la sex fiindca deja aveti sentimente rciproce. Tu unde te-ai incadrat? Nu poti trece de la prima la a doua si apoi inapoi la prima de cate ori iti convine

| BrUnEthaThaDeViS a răspuns (pentru Brigaela):

Stefania..domana de mai sus aici are dreptate( si sa ma contrazica dansa daca gresesc) abia dupa ce ai o relati bazata pe respect intimitatea..etc. poti trece la mangaieri pentru ca nu ai de unde sa stii ca dupa despartire se lauda la toti cum tea pipait pe tine si ce tia facut..si cu sexu asta mai usor..pe la 18 ani cam asa trebuie sa dai de elhappy si daca vine unu atractiv nu trebuie sa il sartam eu am 14 ani si la corp sunt foarte dezvoltata iar la fata sunt o copila dulce si inocenta care atarage si privirile unor barbati invarsta dar..nu ma apuc sa le zambesc sa le arat ca imi place si ca as merge mai departe ca asta dai de inteles daca stii tu esti ca mine invata sa fi mai precauta si sa ai grija pentru ca poate dai de unu smecghier care te pacaleste INVATATI sa VORBITI cu PARINTII eu cu tata vb despre sex foarte foarte deschis si imi explica pe sleau ce e aia ce patesc daca sunt naiva si de ce barbati sa ma feresc sau baieti si la 15 ani mai usor cu mangaierile ca de la niste mangaieri se ajunge la un ''nevinovat'' de sex si de la sex la ''un nevinovat'' de copil! asa ca mai moale cu baieti mai ales in adolescenta si nici nu stiu ce domane faceai tu cu unu de 22 de ani care in ochii lui nu ereai decat o partida de sex scotetiva din cap ca barbati in toata firea se indragostesc de voi de niste copii pentru ei sunteti niste partide de sex si daca ei cred ca va iubesc isi dau seama ca gresesc ca nu au ce cauta lanag un copil cu care isi poate face o familie un viitor!

| FemeiaPisică a răspuns:

Dă-i pace, scopul lui este doar sexul. Eşti minoră şi trebuie să îţi trăieşti copilăria, nu să ţi-o distrugi. O să îţi pară rău mai târziu dacă o să cedezi în faţa lui. Minorele care curvesc de acum, în viitor ajung prostituate experimentate. Asta îţi doreşti? Decizia este doar a ta.

| StefaniaS explică (pentru FemeiaPisică):

Tocmai asta e ideea, ca nu am vrut sa se ajunga acolo, si nu regret ca m-am opus.

| neutrino a răspuns:

E timpul sa intelegi ca asa ceva se va intampla si pe viitor. Sexul este principalul si scopul final al unei relatii. Acestea sunt regulile jocului. In rest sunt numai vorbe si iluzii.

| StefaniaS explică (pentru neutrino):

Da,inteleg, si nu zic ca nu o sa vreau sa fac asta la un moment dat, dar simt ca e prea devreme si ma asteptam sa inteleaga ca sunt prea mica pentru asta. Si daca as fi acceptat o relatie mai serioasa cu el, tot la asta se astepta de la mine, doar ca poate nu acum, ci peste o saptamana, 2, o luna sau mai stiu eu cat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefaniaS):

Trebuie sa realizezi ca esti ca un fruct interzis. Foarte probabil esti incredibil de atragatoare si acest lucru, combinat cu "inocenta" varstei creaza un afrodisiac extrem de greu de combatut. O sa mai tot ai parte de astfel de momente din pacate pentru tine, dar atata timp cat reusesti sa descoperi lucruri noi din fiecare intamplare (fie ca e buna fie ca e rea) totul e bine. Constientizeaza ca te imbraca un anumit parfum si e un afrodisiac irezistibil. Pana la urma cine o sa astepte va gusta placeri nebanuite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefaniaS):

Il doare direct in cot ca esti tu prea mica. nici nu va cunoasteti, de asta se comporta asa, ca un bou, iar tu esti o ploada mucoasa care n-ar trebui sa aiba de-a face cu baietii, daca nu stii cu ce se mananca.

| StefaniaS explică (pentru anonim_4396):

Nu te inteleg, serios. Daca nu ai ceva bun de zis, mai bine nu mai zice nimic. Dupa parerea ta la ce varsta ar trebui sa ai de-a face cu un baiat? La 20?! Pur si simplu am zis ca e prea mult pentru mine momentan, nu e genul de relatie pe care o vreau pentru varsta mea.

| StefaniaS explică (pentru anonim_4396):

M-a deranjat faptul ca a reactionat asa, sa nu mai vrea sa il sarut pentru ca il "intarat", dar il apreciez pentru faptul ca a inteles mesajul si nu a facut nicio presiune asupra mea.De asemenea imi simt si eu o oarecare vina ca nu am specificat de la inceput la ce ma astept sau la ce sa se astepte.

| Turdeanul a răspuns:

Ai grija poate doar te foloseste gandeste-te e cam mare diferenta de ani poate nu si-a gasit altele de varsta lui si te agatat pe tine