| Mony_9694 a întrebat:

Am si eu o problema... Pe data de 6 am avut un contact sexual protejat cu prietenul meu, iar acum pe 10 trebuia sa`mi vina menstruatia. Deja au trecut 2 zile si n`a aparut... stiti cumva de ce? Oare are rubeola de aface cu treaba asta? ast rasp! funda!

Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problemele!
Apa fierbinte nu e buna la burta, mai mult dauneaza decat sa faca bine!

12 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Ai ținut cont de faptul că luna februarie are mai puține zile? Menstruația ar trebui să vină la fiecare 28 de zile. Dacă au trecut doar o zi sau două poate fi ceva normal, dacă trece mai mult de o săptămână ar fi util să faci un test de sarcină. Riscul e aproape 0, deoarece ați făcut sex protejat, nu ar fi trebuit să se întâmple nimic așa că stai liniștită.
În plus anumite infecții slăbesc foarte mult organismul și e posibil ca într-o lună în care ai fost răcită să nu ovulezi, deci să nu ai menstruație, se poate să se fi întâmplat așa și în cazul tău cu rubeola.
Numai bine și sănătate!

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Daca te-ai protejat nu trebuie sa iti faci probleme!
In perioada asta, cum si vremea e schimbatoare, se poate sa te fi racit un pic si din aceasta cauza sa iti intarzie, la ciclu, e normal sa intarzie pana la 3 zile!
Sau poate ai fost stresata si din cauza stresului, la fel, ciclul intarzietongue
Daca nu iti vine peste 5-6 zile si nu ai nici simptomele cum ca ar trebui sa vina, fa-ti un test de sarcina, si daca nu esti insarcinata, viziteaza un ginecolog, pentru ca se poate sa te fi racit si sa ai acolo ceva infectie netratata!
Multa sanatate!

| Mony_9694 explică (pentru AlinaaAli):

Multumesc mult pentru raspuns! Sper ca pana maine sa imi apara. Am inima cat un purice. Ma verific destul de des, insa simptomele sunt acelea ca si la menstruatie, insa nu apare nimic... Sa incerc sa fac bai cat mai fierbinti si asa poate imi apare? Sincer nu vreau un bebe.am doar 18 ani. Mai am de asteptat.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Mony_9694):

Baile fierbinti nu sunt bune deoarece poti sa faci hemoragie!
Daca ai simptomele, asteapta ca o sa vinawinking

| Mony_9694 explică (pentru AlinaaAli):

Multumesc mult pentru raspunsuri. A venit. Dar totusi dupa o noapte numai cu sticla cu apa fierbinte la burta.

| AlinaaAli a răspuns (pentru Mony_9694):

Ma bucur ca ti-ai rezolvat problemele!
Apa fierbinte nu e buna la burta, mai mult dauneaza decat sa faca bine!

| Neagandalf a răspuns:

Cred ca nu te-a satisfacut destul

| consilierultau001 a răspuns:

Foarte simplu. corpul tau nu era pregatit pentru asta si asa reactioneaza el
este normal sa intarzie cateva zile

| anca10 a răspuns:

Parerea mea este ca dupa 2 zile nu ar trebui sa te ingijorezi asa tare pentru ca menstruatia poate intarzia. Si in plus v-ati si protejat. Mie de exemplu se intampla cam odata la 2-3 luni sa imi intarzie menstruatia asa ca m-am obisnuit sa nu ma ingrijorez asa repede. Totusi daca trece deja mai mult de o saptamana in aceleasi conditii, poate ar trebui sa mergi la un medic.

| ofatafrumoasa a răspuns:

Du-te la un medic si vezi se poate sa aveti unul dintre voi o boala cu transmisie prin contact sexual. Analizele de sange si consultul ginecologului trebuie efectuate macar o data la 2/3 luni.

| raspunz a răspuns (pentru ofatafrumoasa):

Consultul ginecologic e bine să se facă la un an măcar, la 6 luni dacă fata urmează tratament cu anticoncepționale. în general fetele sunt ezitante când vine vorba de mers la ginecolog, nu e tocmai plăcut. Iar analizele nu trebuie făcute așa des decât dacă ai o viață sexuală extrem de promiscuă, altfel un contro anula este suficient.
Este adevărat că înainte de a face sex cu o persoană nouă ar trebui ca ambii parteneri să facă analizele pentru HIV, hepatite și alte infecții cu transmitere sexuală, dar și așa riscul există, unele chestii nu se detectează la timp, așa că trebuie folosit prezervativul. Cea mai sigură variantă este o relație stabilă între doi parteneri monogami, virgini inițial, dar așa ceva este greu de găsit happy

| Mony_9694 explică (pentru raspunz):

Din fericire nu cred ca exista problema bolilor cu transmisie sexuala. Folosim prezervativ. Simpromele de menstruatie sunt. insa nu apare... e stresant...

| raspunz a răspuns (pentru Mony_9694):

La ce te referi prin simptome de menstruație? Dureri de burtă? Crampe? ar mai fi posibilitatea unei afecțiuni inflamatorii în sfera genitală, sunt foarte comune, fetele se îmbracă subțire, stau pe suprafețe reci, folosesc absorbante interne, au o igienă locală uneori exagerată (depinde de fată) sau poartă lenjerie sintetică. În plus în timpul contactului sexual microbii din regiune ajung prin mișcările efectuate în interiorul vaginului, chiar dacă nu e o boală cu transmitere sexuală poți avea o infecție genitală înaltă și din cauza asta să nu apară menstruația. Rămâne să aștepți și să vezi. Ce simptome mai ai?